Estadio San Carlos de Apoquindo

Pojemność20 000
Kraj Chile
MiastoSantiago
KlubyUniversidad Católica
KategoriaProjekt realizowany
Koszt$ 30 mln
Czas budowy2022-2023
Projekt IDOM

Reklama

Estadio San Carlos de Apoquindo – opis projektu

Po przebudowie stadion ma tworzyć wielofunkcyjną przestrzeń, gdzie będzie możliwa organizacja wydarzeń sportowych, biznesowych i kulturalnych. Projekt zakłada powstanie obiektu o pojemności 20 000 miejsc z czterema prostokątnymi trybunami o dwóch kondygnacjach. Co ważne, wszystkie trybuny zyskają płaskie zadaszenie.

Aktualnie Estadio San Carlos de Apoquindo, który powstał w 1988 roku mieści około 14 700 widzów. Ostatni poważny remont miał miejsce w 2012 roku, kiedy to na trybunie Alberto Fouillioux zainstalowano krzesełka, a na Sergio Livingstone powstały loże.

W trybunę główną ma być wbudowany 5-kondygnacyjny budynek. Ma się on stać zapleczem dla prasy, a także spełniać funkcje komercyjne. Ponadto będą tam realizowane działania logistyczne i z zakresu bezpieczeństwa. Wiadomo także, że planuje się rozbudowę szatni, budowę lóż i stref VIP, a także unowocześnienie systemu nagłośnienia.

Nowy dach poprawi akustykę obiektu. Nie będzie przepuszczał dźwięku na zewnątrz, odbijając go w kierunku murawy. Co ważne, będzie także ograniczał wydostawanie się światła poza budynek stadionu. Wiadomo już, że część konstrukcji dachu będzie wykonana z drewna klejonego warstwowo. Również fasady oraz wykończenia wnętrz mają obfitować w drewno, które nie tylko jest surowcem odnawialnym, ale również wizualnie czyni stadion lżejszym, zmniejszając dominację żelbetu.

Maszty oświetleniowe znikną, ponieważ zostaną zainstalowane najnowszej generacji lampy LED. Ponadto będzie 400 paneli fotowoltaicznych, które dostarczą niezbędną energię na potrzeby dnia meczowego.

Projektanci stadionu zakładają zmniejszenie zużycia wody o 10% dzięki zastosowaniu wydajnych kranów, wykonaniu automatycznego nawadniania boiska i budowy małej oczyszczalni ścieków.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021