Kansas City Current Stadium

Pojemność11 500
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoKansas City
KlubyKansas City Current
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt$ 117 M
Czas budowy2022–2024
Projekt Generator Studio

Reklama

Kansas City Current Stadium – opis projektu

Dla kogo powstanie nowy stadion w Kansas City?

Pod koniec 2012 w Kansas City powstał nowy profesjonalny klub piłki nożnej kobiet, FC Kansas City. W 2013 drużyna przystąpiła do inauguracyjnego sezonu ligi National Women's Soccer League, stanowiącej najwyższy poziom zawodowych kobiecych rozgrywek piłkarskich w Stanach Zjednoczonych. W latach 2014 oraz 2015 klub sięgnął po mistrzostwo tych rozgrywek. Po sezonie 2017 zespół został jednak rozwiązany, a zawodniczki przeszły do nowego klubu Utah Royals FC, mającego swą siedzibę na przedmieściach Salt Lake City.

W grudniu 2020 Utah Royals FC został zakupiony przez nowych właścicieli, którzy relokowali zespół na powrót do Kansas City, tworząc nową drużynę o nazwie Kansas City Current. W pierwszym sezonie (2021) klub rozgrywał swoje spotkania na Legends Field, który jednak przeznaczony jest głównie do gry w baseball. Od 2022 drużyna gra już na typowo piłkarskim Children's Mercy Park, będącym również domem dla drużyny ligi MLS, Sporting Kansas City.

Kiedy ogłoszono plany budowy pierwszego w historii stadionu dla klubu piłki nożnej kobiet?

We wrześniu 2021 właściciele Kansas City Current ogłosili plany powstania na przedmieściach, kosztem 15 mln $, nowego ośrodka treningowego mającego służyć klubowi. 26 października 2021 upubliczniono natomiast zamiary budowy nowego, typowo piłkarskiego stadionu dla Kansas City Current. Obiekt ma powstać blisko centrum miasta i pomieści 11 500 widzów. Będzie to pierwszy na świecie przypadek budowy nowego stadionu z przeznaczeniem dla zawodowego klubu piłki nożnej kobiet. Wraz z nowym ośrodkiem treningowym, infrastruktura Kansas City Current wyznaczy nowe standardy w światowym futbolu kobiecym.

Gdzie powstanie nowy stadion Kansas City Current?

Działkę pod budowę stadionu pozyskano dzięki 50-letniej umowie zawartej z Port KC na dzierżawę 7,08 akrów terenu na nabrzeżu rzeki Missouri, w Berkley Riverfront Park, obok Christopher S. Bond Bridge i niedaleko ścisłego centrum Kansas City. Koszt budowy areny zostanie w całości pokryty przez właścicieli klubu i ma wynieść 117 mln $.

Kiedy wybudowany zostanie nowy stadion w Kansas City?

Projekt obiektu przygotowany zostanie przez pracownię Generator Studio, a głównymi wykonawcami będą przedsiębiorstwa JE Dunn i Monarch Build. W maju 2022 przedstawiono nieznacznie zmodyfikowaną koncepcję nowego stadionu, m.in. z oświetleniem osadzonym w zadaszeniu, zamiast początkowo planowanych czterech masztów oświetleniowych. Budowa rozpoczęła się jesienią 2022, a jej zakończenie planowane jest na wiosnę 2024.

Jak wyglądać będzie stadion Kansas City Current?

Stadion będzie posiadał typowo piłkarski, prostokątny układ. Dwie największe, dwupiętrowe trybuny powstaną wzdłuż boiska. Za bramką od strony południowej stanie nieco niższa, jednopoziomowa trybuna (bez narożników). Za północną bramką powstanie jedynie bardzo niska trybuna tarasowa z miejscami stojącymi, za którą znajdzie się również duży telebim. Od strony wschodniej, południowej i zachodniej trybuny przykryje dach, w którym zamontowane zostaną reflektory oświetleniowe. Przestrzeń za północną bramką będzie miała otwarty charakter, pozostawiając znacznej części widowni widok na płynącą obok rzekę. Na stadionie funkcjonować mają puby, dostępne dla widzów w trakcie meczów.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022