Stade National de la Côte d’Ivoire

Pojemność60 000
Kraj Wybrzeże Kości Słoniowej
MiastoEbimpé
Kluby-
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztXOF 65 bln / mld
Czas budowy22.12.2016 - 2019
Data projektu 2015

Reklama

Stade National de la Côte d’Ivoire – opis projektu

Nowy narodowy stadion Wybrzeża Kości Słoniowej ma stanąć na pograniczu gmin Ebimpé i Anyama, ok. 25km na północ od centrum Abidżanu. To lokalizacja stanowiąca „wylot” z największego miasta do centrum kraju.

Zaprojektowany w Chinach obiekt pomieści na trzech poziomach 60 tys. widzów w układzie piłkarsko-lekkoatletycznym. Podobnie jak dotychczasowy stadion narodowy, również ten ma mieć elewację trybun pomalowaną na pomarańczowo – jedną z narodowych barw. Ten element będzie jednak częściowo przesłoniony wysokimi arkadami, stanowiącymi odciągi dachu. Na koronie arkad mają się znaleźć witraże w barwach narodowych.

Budowa finansowana przez chiński rząd miała ruszyć w styczniu 2016 i potrwać ponad 2 lata. Okazało się to nierealne i oficjalnie rozpoczęto prace prawie rok później. Termin realizacji to 34 miesiące.

Razem z głównym stadionem na miejscu powstanie kompleks mniejszych obiektów sportowych, które mają stanowić nowe narodowe centrum sportu. Jednocześnie główny stadion ma być podstawą Pucharu Narodów Afryki 2021.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020

2016

2015