Wybrzeże Kości Słoniowej: Nareszcie powstanie „Łuk Triumfalny”

źródło: Agence Ecofin; autor: michał

Wybrzeże Kości Słoniowej: Nareszcie powstanie „Łuk Triumfalny” Oficjalnie jest już w budowie. Nowy narodowy stadion Wybrzeża Kości Słoniowej będzie imponujący i… chiński, co w Afryce przestało dziwić jakieś 20 lat temu.

Reklama

Wczoraj oficjalnie wystartowały prace budowlane na 20 hektarach na północ od Abidżanu, największego miasta Wybrzeża Kości Słoniowej. We wsi Ebimpé, przy północnym wylocie z miasta, powstanie nowy narodowy stadion, którego koncepcja otrzymała roboczą nazwę „Łuku Triumfalnego” jeszcze w 2015 roku.

Stade National Arc de Triomphe

Faktyczne prace budowlane będą postępowały dopiero od stycznia, co oznacza równo rok poślizgu względem poprzednich zapowiedzi dotyczących budowy. Moloch piłkarsko-lekkoatletyczny pomieści 60 tys. widzów i ma być gotowy w 34 miesiące. Planowane oddanie w 2019 oznacza, że WKS z powodzeniem zdoła podjąć się organizacji Pucharu Narodów Afryki w 2021 roku.

Stade National Arc de Triomphe

O ile sam stadion z bezpośrednim otoczeniem ma zająć 20 hektarów, wokół niego ma stanąć kompleks olimpijski o ogromnej skali aż 287 hektarów. Całość inwestycji, od konkursu na projekt po prace wykończeniowe, prowadzą chińskie firmy w ramach tzw. dyplomacji stadionowej.

Wartość inwestycji jest aktualnie szacowana na ok. 65 miliardów franków środkowoafrykańskich, czyli według aktualnego kursu ok. 435 mln zł. Wcześniej budżet szacowano na ok. 50 mld XOF. Choć nie znamy pełnych zapisów porozumienia między rządami WKS i Chin, jest bardzo prawdopodobne, że całość kosztów pokryje rząd Chin.

Stade National Arc de Triomphe

Reklama