The Gabba

Pojemność50 000
Kraj Australia
MiastoBrisbane
KlubyLions, Heat, Bulls
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?

Reklama

The Gabba – opis projektu

Dlaczego w Brisbane potrzebny jest nowy stadion?

Po udanej organizacji XXI Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2018, które odbyły się w Gold Coast niedaleko Brisbane, władze państwowe oraz krajowy komitet olimpijski poparły starania Brisbane o organizację igrzysk olimpijskich w 2032. 24 lutego 2021 miasto zostało wybrane przez MKOl do roli preferowanego kandydata na organizację igrzysk. Po fazie finalnych negocjacji, 21 lipca 2021 Brisbane oficjalnie ogłoszono gospodarzem igrzysk w 2032.

Aby móc skutecznie ubiegać się o organizację imprezy, Brisbane musiało wskazać obiekty, na jakich odbędą się igrzyska, a jednym z kluczowych miał być główny stadion, na którym można byłoby przeprowadzić zawody lekkoatletyczne, a także ceremonie otwarcia i zamknięcia. Ponieważ w aglomeracji brakowało odpowiedniego obiektu, zaczęto planować nowy.

Jaka jest koncepcja nowego stadionu w Brisbane?

We wrześniu 2019 pojawiły się informacje o planach budowy stadionu na 80 000 widzów. Pod uwagę brane były różne lokalizacje. Pojawiły się jednak głosy, że Brisbane nie potrzebuje tak dużego stadionu. W kwietniu 2021 premier Queenslandu Annastacia Palaszczuk ogłosiła, że główny stadion igrzysk powstanie w miejscu dotychczasowego The Gabba i pomieści 50 000 osób. Zaprezentowano także wstępne wizualizacje nowego stadionu, przygotowane przez Populous.

Plan zakłada rozbiórkę dotychczasowego stadionu i budowę w jego miejscu od podstaw nowej areny. The Gabba został otwarty w 1896 i od tego czasu wielokrotnie był modernizowany, a swój obecny kształt zyskał po etapowej przebudowie na przełomie XX i XXI wieku. Obiekt posiada owalne boisko i trybuny o pojemności 42 000 widzów. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych stadionów krykietowych w kraju, ponadto służy on rozgrywkom futbolu australijskiego i innym wydarzeniom.

Jaki będzie nowy The Gabba?

Nowy stadion z pojemnością 50 000 widzów będzie najmniejszym od wielu lat głównym stadionem letnich igrzysk olimpijskich. Wpisuje się to jednak w politykę cięcia wydatków na organizację igrzysk, postulowaną przez sam MKOl. Nie oznacza to, że budowa stadionu będzie tania – jej koszt szacuje się na 1 mld $. Realizacja projektu ma zostać sfinansowana z budżetu państwa oraz stanu Queensland.

Po przebudowie obiekt nadal powinien być zdolny do goszczenia rozgrywek krykieta czy futbolu australijskiego. Razem ze stadionem powstać ma promenada łącząca go z nową, podziemną stacją kolei aglomeracyjnej. Dzięki decyzji o przebudowie The Gabba, główny obiekt igrzysk będzie położony w pobliżu centrum miasta.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022