The Gabba (Brisbane Cricket Ground)

Pojemność42 000
Kraj Australia
MiastoBrisbane
KlubyBrisbane Lions, Brisbane Heat, Queensland Bulls
Inauguracja 19.12.1896
Adres Gate 7 Vulture Street, Woolloongabba QLD 4102

Reklama

The Gabba – opis stadionu

Jak powstał The Gabba?

W 1895 Queensland Cricket Association otrzymało teren pod nowe boisko do krykieta w Woolloongabba. W tym czasie obszar ten rozwijał się, przekształcając z mokradeł w jedną z dzielnic Brisbane. Nowy obiekt był gotowy pod koniec następnego roku i 19 grudnia 1986 rozegrano na nim pierwszy mecz, pomiędzy drużynami złożonymi z parlamentarzystów oraz dziennikarzy.

Kiedy The Gabba otrzymał obecny kształt?

Stadion wyposażono w boisko do krykieta o owalnym kształcie. W początkowym okresie znajdowała się przy nim nieduża, zadaszona trybuna główna. Pole gry otoczone było także niewysokimi nasypami ziemnymi, na których mogli zasiadać kibice. Na przestrzeni lat stadion przechodził kolejne rozbudowy i modernizacje.

W 1993 na stadion przeprowadziła się drużyna futbolu australijskiego Brisbane Bears, w związku z czym zlikwidowano tor do wyścigów chartów i rozpoczęto przebudowę obiektu, którą przeprowadzono w kilku etapach. Ostatnia faza modernizacji miała miejsce w 2005 i objęłą likwidację budynku znajdującego się w południowo-wschodniej części stadionu wraz z zastąpieniem go brakującymi w tym miejscu trybunami, dzięki czemu domknięty został owalny pierścień trybun i obiekt przybrał swoją obecną formę.

Jakie wydarzenia odbywają się na The Gabba?

The Gabba znany jest przede wszystkim jako stadion do krykieta. Obiekt gości mecze krykieta w okresie od października do marca (miesiące „letnie” na półkuli południowej). W listopadzie każdego roku na obiekcie odbywa się otwierający sezon mecz testowy. Na stadionie rozgrywane są m.in. prestiżowe mecze w ramach serii The Ashes, pomiędzy zespołami Australii i Anglii, a także spotkania międzystanowych rozgrywek o Sheffield Shield. W latach 1992 i 2015 obiekt był jedną z aren krykietowych mistrzostw świata.

Na stadionie odbywają się również mecze krykieta w odmianie Twenty20. Swoje spotkania rozgrywa tutaj drużyna Brisbane Heat, uczestnik najważniejszych krajowych rozgrywek Big Bash League. W 2022 na The Gabba odbyło się część spotkań mistrzostw świata w odmianie Twenty20.

Podczas gdy latem na stadionie dominują rozgrywki krykietowe, zimą obiekt służy meczom popularnego tutaj futbolu australijskiego. W 1993 na stadion wprowadziła się drużyna Brisbane Bears, uczestnik rozgrywek AFL. W 1996 doszło do fuzji z Fitzroy Lions z Melbourne, w wyniku której powstał nowy zespół Brisbane Lions, występujący na The Gabba do dziś. W latach 2001–2003 zespół ten zdobył trzy następujące po sobie mistrzostwa („premiers”). W 2020 na stadionie rozegrano AFL Grand Final.

Na obiekcie odbywały się również istotne mecze piłkarskie. W przeszłości grywała na nim reprezentacja Australii, a podczas igrzysk olimpijskich w Sydney w 2000 stadion był jedną z aren olimpijskiego turnieju piłki nożnej mężczyzn. The Gabba gościł też międzynarodowe mecze rugby union i rugby league.

Ponadto na stadionie miały miejsce np. zawody lekkoatletyczne, baseballowe czy kolarskie, jak również wyścigi konne i wyścigi chartów. Na arenie organizowane są też koncerty i inne wydarzenia.

Czym charakteryzuje się The Gabba?

Owalne boisko stadionu posiada wymiary 166 × 148 m. Pole gry ze wszystkich stron otacza zwarty pierścień trybun. Trybuny mają jednakową wysokość, choć wewnątrz podzielone są na dwa lub trzy poziomy. Najwyższą kondygnację przykrywa biały, membranowy dach. Na zewnątrz stoją cztery maszty oświetleniowe, dodatkowe reflektory umieszczono również pod dachem.

Trybuny areny mogą pomieścić 42 000 widzów. Widownia została wyposażona w składane, plastikowe krzesełka, tworzące kolorową mozaikę, mającą sprawiać wrażenie, że stadion jest pełny, kiedy część trybun pozostaje pusta. W dwóch miejscach umieszczono telebimy. Na stadionie znajdują się także loże i punkty gastronomiczne.

Stadion położony jest niedaleko centrum Brisbane, w dzielnicy Woolloongabba. Od nazwy tej dzielnicy wzięła się zwyczajowa nazwa obiektu, The Gabba, używana znacznie częściej niż Brisbane Cricket Ground.

Jaka jest przyszłość The Gabba?

W związku z igrzyskami olimpijskimi w 2032, które mają się odbyć w Brisbane, planuje się kompletną przebudowę The Gabba, Praktycznie nowy obiekt ma pomieścić 50 000 widzów i stanie się główną areną igrzysk, goszcząc ceremonie otwarcia i zamknięcia, a także zawody lekkoatletyczne. Koszt budowy nowego The Gabba ma wynieść 1 mld $.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022