Estadio León

Pojemność35 000
Kraj Meksyk
MiastoLeón
KlubyClub León
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztMXN 2 bn / mld
Czas budowy2020 - 2023
Projekt HKS Architects
Wykonawca Manhattan Construction

Reklama

Estadio León – opis projektu

Nowy stadion w León ma stanąć wzdłuż Boulevard Francisco Villa, na północnym wschodzie miasta. W konkursie na projekt stanęło sześć zespołów projektowych, reprezentujących jedne z najbardziej znanych pracowni Meksyku, USA oraz Hiszpanii. Zwycięska okazała się koncepcja HKS Architects.

Zadaniem było zaprojektowanie stadionu dla 35 tys. widzów, ale z uwzględnieniem meksykańskiej specyfiki, tj. z ogromną liczbą lóż biznesowych (co najmniej 300). Dlatego w meksykańskiej filii HKS powstał pomysł na stworzenie jednego ciągłego pierścienia widowni wokół boiska, a następnie rozbicie na strefy premium.

Z trzech stron wieńczą je zaokrąglone sektory siedzące. Na północy z kolei przewidziano wysoki pawilon z hotelem, którego pokoje mają oferować gościom ogląd wnętrza stadionu, uwzględniając widok na boisko. Nad całością wisi dach na planie podkowy, wsparty przez 4 główne i 13 mniejszych masztów. Spływająca z niego deszczówka będzie zbierana do dalszego użycia.

Pod względem symbolicznym przezierna fasada oferuje nawiązanie do przemysłu garbarskiego, z którego znane jest León. Co prawda będzie stworzona z metalowej siatki, ale ma przypominać pasy ciętej, brązowej skóry.

W celu zapewnienia ciągłego zagospodarowania powstanie nie tylko wspomniany już hotel, ale również centrum handlowe, muzeum piłkarskie oraz pomieszczenia edukacyjne. Całość, wraz z parkingiem na 3,5 tys. aut, ma zająć powierzchnię ponad 124 tys. m2.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020

2018