Estadio La Cartuja

Pojemność75 000
Kraj Hiszpania
MiastoSewilla
Kluby
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€20 M
Czas budowy07/2024 – 02/2025

Reklama

Estadio La Cartuja – opis projektu

Jak prezentuje się Estadio La Cartuja?

Estadio La Cartuja został otwarty w 1999. Obiekt powstał za publiczne pieniądze, a głównym impulsem do budowy była chęć walki o organizację w Sewilli igrzysk olimpijskich (miasto ubiegało się o igrzyska w 2004 i 2008, jednak za każdym razem bezskutecznie).

Obiekt położony jest na północnych obrzeżach miasta i jest to jeden z trzech dużych stadionów w Sewilli – obok obiektów Betisu (Estadio Benito Villamarín) i Sevilla FC (Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán). Z pojemnością 57 619 widzów zalicza się on także do największych w Hiszpanii.

Zarówno Betis, jak i Sevilla FC preferują grę na własnych obiektach, dlatego Estadio La Cartuja nie posiada stałego gospodarza. Obiekt miał okazję gościć jednak istotne imprezy sportowe, jak lekkoatletyczne mistrzostwa świata (1999), finał Pucharu UEFA (2003), spotkania reprezentacji Hiszpanii, finały Copa del Rey czy mecze w ramach Euro 2020. Na stadionie organizuje się też sporo imprez kulturalnych.

Czy Estadio La Cartuja potrzebuje bieżni lekkoatletycznej?

Stadion nie ma okazji gościć zbyt wielu ważnych zawodów lekkoatletycznych, dlatego bieżnia często postrzegana jest jako mankament. W 2018 popularne w mediach stały się wizualizacje autorstwa Atienza Design, które sugerowały likwidację bieżni i zmianę układu trybun na typowo piłkarski. Obiekt po przebudowie miałby się stać nowym domem Sevilla FC, jednak klub szybko zdementował te doniesienia, twierdząc, że nie pracuje nad podobnymi planami.

Czy Estadio La Cartuja będzie jedną z aren Mistrzostw Świata 2030?

Estadio La Cartuja został zaproponowany jako jedna z aren Mistrzostw Świata 2030. 11 października 2023 FIFA oficjalnie ogłosiła wybór kandydatury Hiszpanii, Portugalii i Maroka, do których dołączyły także Urugwaj, Argentyna i Paragwaj, gdzie rozegrane zostanie po jednym spotkaniu na początku turnieju.

Obiekt z Sewilli to jeden z 15 zgłoszonych z całej Hiszpanii i jeden z dwóch z Andaluzji (obok Estadio La Rosaleda w Maladze). Na ostatecznej liście ma szansę najprawdopodobniej znaleźć się 10 lub 11 hiszpańskich stadionów, dlatego trwa konkurencja między poszczególnymi obiektami (ostateczny wybór aren spodziewany jest latem 2024). Proponowana przebudowa czyni Estadio La Cartuja jednym z pewniejszych kandydatów do znalezienia się na końcowej liście.

Kiedy pojawiły się plany przebudowy Estadio La Cartuja?

W listopadzie 2023 pojawiły się informacje, że w związku z mundialem, planowana jest przebudowa Estadio La Cartuja. Obiekt, podobnie jak w propozycji z 2018, miałby stracić bieżnię lekkoatletyczną i zyskać typowo piłkarski układ. Dzięki dodaniu nowych rzędów, jego pojemność wzrosłaby do 75 tys. widzów.

14 marca 2024 prezydent Andaluzji, Juanma Moreno, zaprezentował wizualizacje przedstawiające wygląd Estadio La Cartuja po przebudowie (przy okazji pokazano również zaktualizowane plany przebudowy drugiego z andaluzyjskich kandydatów, Estadio La Rosaleda).

Co zakłada koncepcja przebudowy Estadio La Cartuja?

Przedstawiony projekt zakłada pewne korekty w wyglądzie zewnętrznym, jednak najważniejszą zmianą jest likwidacja bieżni lekkoatletycznej, obniżenie płyty boiska i przybliżenie trybun do pola gry. Rozbudowa trybun zwiększy ich pojemność do 70 tys. osób (razem z lożami, miejscami dla prasy, itp. będzie to w sumie 75 tys. miejsc).

Stadion straci funkcję lekkoatletyczną, choć w razie potrzeby możliwa będzie tymczasowa instalacja bieżni, podobnie, jak to miało miejsce np. na Hampden Park przy okazji Igrzysk Wspólnoty Narodów 2014. Zaskakująco niski jest wstępnie podany koszt przebudowy (20 mln €).

Kiedy przeprowadzona zostanie przebudowa Estadio La Cartuja?

Przebudowa Estadio La Cartuja ma się rozpocząć 1 lipca 2024, dzień po koncercie meksykańskiego piosenkarza Luisa Miguela. Prace mają potrwać 8 miesięcy i zakończyć się w lutym 2025.

Co przebudowa Estadio La Cartuja ma wspólnego z planami Betisu?

Plany dotyczące Estadio La Cartuja kolidują z wcześniej ogłoszonym projektem przebudowy Estadio Benito Villamarín. Betis zamierzał rozpocząć modernizację swojego stadionu latem 2024, w związku z czym na dwa lata miał się przenieść na La Cartuja. Ponieważ planowana jest jednak przebudowa La Cartuja, Betis ogłosił przesunięcie terminu przebudowy swojego obiektu, która według nowego harmonogramu ma się rozpocząć na początku 2025 i zakończyć na początku 2027.

Jakie inne projekty stadionowe realizowane są w Sewilli i w całej Hiszpanii?

Przebudowa Estadio La Cartuja to jeden z trzech dużych projektów stadionowych, jakie mają być realizowane w Sewilli w najbliższym czasie (obok przebudowy stadionu Betisu, również Sevilla FC planuje budowę nowego stadionu w miejscu dotychczasowego Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán). Projekt wpisuje się też w boom na inwestycje stadionowe, jaki można zaobserwować w Hiszpanii, zwłaszcza w związku z przygotowaniami do mundialu oraz dzięki umowie pomiędzy LaLiga i funduszem CVC Capital Partners.

Co da przebudowa Estadio La Cartuja?

Przebudowa Estadio La Cartuja unowocześni obiekt i uczyni go atrakcyjniejszym miejscem do rozgrywania zawodów piłkarskich. Poza organizacją meczów mundialu w 2030, stadion z pewnością będzie miał szansę stać się stałą areną rozgrywania finałów Copa del Rey, prawdopodobnie częściej będzie również gościł reprezentację Hiszpanii (niektóre plany zakładają nawet nadanie mu statusu stadionu narodowego).

Obiekt w dalszym ciągu nie będzie miał jednak stałego gospodarza, choć w związku z przebudową własnych obiektów, w najbliższym czasie zarówno Betis (2025–2027), jak i Sevilla FC (2026–2028) planują tymczasowo występować na La Cartuja i plany dotyczące tego stadionu służą również im.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024