Košická Futbalová Aréna

Pojemność12 658
Kraj Słowacja
MiastoKoszyce
KlubyFC Košice
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt€ 22 M ($ 24 M)
Czas budowy2018–2024
Projekt HESCON, adif architects (gł. arch. Csaba Ambrus)
Wykonawca konsorcjum AVA-stav i OHL ŽS SK (I etap), AVA-stav (II etap)

Reklama

Košická Futbalová Aréna – opis projektu

Jak powstał projekt nowego stadionu piłkarskiego w Koszycach?

16 czerwca 2014 władze Koszyc powołały do życia spółkę Košická Futbalová Aréna a.s., która miała być odpowiedzialna za budowę nowego stadionu, mającego stać się główną areną piłkarską w mieście. Nowy stadion powstać miał w południowej części miasta, niedaleko miejsca, gdzie dawniej znajdował się 30-tysięczny Všešportový areál.

Pierwsze, niezrealizowane plany zakładały budowę stadionu na 9080 widzów. W listopadzie 2015 ruszyły pierwsze prace przygotowawcze oraz badania archeologiczne. W kolejnych latach budowa nie wykraczała jednak poza prace przygotowujące teren.

Ostateczny projekt przygotowały pracownie HESCON oraz adif architects. Głównym architektem stadionu był Csaba Ambrus. Koncepcja zakładała powstanie nowoczesnego, typowo piłkarskiego obiektu o prostej, prostokątnej formie, z jednopoziomowymi trybunami dookoła boiska. Stadion miał pomieścić 12 625 widzów i spełniać wymagania IV kategorii UEFA.

Co zakłada koncepcja nowego stadionu piłkarskiego w Koszycach?

Architekci początkowo planowali utrzymać obiekt w barwach związanych z miastem, żółtej i niebieskiej, później jednak zdecydowali się na bardziej stonowaną kolorystykę. Na trybunach powstać miała mozaika złożona z krzesełek o kolorze białym i w odcieniach szarości. Szara, prześwitująca elewacja miała nadać arenie bardziej neutralny i jednocześnie elegancki charakter.

Trybunę główną z lożami VIP i pełnym zapleczem, zaplanowano po stronie zachodniej. Wśród udogodnień mają się w niej znaleźć cztery szatnie, gabinet medyczny, zaplecze techniczne, pomieszczenia socjalne i administracyjne, miejsca dla mediów, restauracje, a nawet kapliczka. Podtrybunie otrzyma cztery kondygnacje (w tym jedną podziemną), a z zewnątrz budynek przyjmie formę przeszklonego pawilonu.

Z pozostałych stron trybuny otoczy stalowa podkonstrukcja obłożona prześwitującym, szarym materiałem. Elewacja otrzyma oryginalną, graniastą formę. Nocą obiekt będzie mógł być podświetlany. Trybuny w pełni przykryje dach z przeszklonymi końcowymi fragmentami. Na dachu zamocowane zostaną reflektory oświetleniowe oraz telebimy. Stadion będzie posiadał boisko z podgrzewaną murawą. W otoczeniu obiektu zaplanowano parkingi i tereny zielone.

Kiedy zrealizowano pierwszy etap budowy nowego stadionu piłkarskiego w Koszycach?

Głównym wykonawcą stadionu zostało konsorcjum firm AVA-stav oraz OHL ŽS SK. Umowę podpisano 17 kwietnia 2018. Pierwsze miesiące po podpisaniu umowy poświęcono głównie na przygotowywanie dokumentacji projektowej oraz uzyskiwanie pozwoleń. Symboliczne rozpoczęcie właściwych prac budowlanych miało miejsce 29 października 2018.

Z powodu problemów z dopięciem budżetu, budowę postanowiono podzielić na etapy. Na początku miały powstać dwie trybuny wzdłuż boiska, realizacja trybun za bramkami miała się odbyć w następnej kolejności i uwarunkowana była zapewnieniem środków finansowych.

Stadion otwarto z opóźnieniem, a pierwsze spotkanie – mecz towarzyski pomiędzy FC Košice i FK Slavoj Trebišov (2:0) – rozegrano na nim 12 lutego 2022. Realizacja pierwszego etapu (dwie trybuny wzdłuż boiska, w tym trybuna główna wraz z zapleczem) pochłonęła ponad 16 mln €.

Prezentację Košickiej Futbalovej Arény po zakończeniu pierwszego etapu budowy można zobaczyć na osobnej podstronie

Kiedy Košická Futbalová Aréna zostanie w pełni ukończona?

W grudniu 2021 słowacki rząd zatwierdził dofinansowanie w wysokości 4 mln €, które miało umożliwić budowę trybun za bramkami. Ich budowa, której koszt wynosi 5,86 mln €, ruszyła 17 kwietnia 2023 i ma się zakończyć wiosną 2024. W planach jest jeszcze realizacja akademii piłkarskiej, która miałaby powstać w okolicy stadionu i obejmować cztery pełnowymiarowe boiska treningowe.

Relację z drugiego etapu budowy Košickiej Futbalovej Arény można zobaczyć na osobnej podstronie

Jaką rolę ma pełnić Košická Futbalová Aréna?

Po otwarciu dwóch trybun obiekt może pomieścić 5836 widzów i spełnia wymagania III kategorii UEFA, a po dobudowaniu trybun za bramkami spełni wymogi IV kategorii UEFA. Gospodarzem stadionu są piłkarze FC Košice, którzy w 2023 awansowali do Fortuna ligi. Po inwazji Rosji na Ukrainę swoje mecze w europejskich pucharach rozgrywali na tym stadionie zawodnicy SC Dnipro-1. Obiekt może gościć również rozmaite imprezy i wydarzenia pozasportowe.

Zakłada się, że po pełnym ukończeniu budowy na stadionie okazjonalnie występować będzie piłkarska reprezentacja Słowacji. Stadion ma być też jedną z aren mistrzostw Europy do lat 21, które odbędą się na Słowacji w 2025. Obiekt może gościć również rozmaite imprezy i wydarzenia pozasportowe.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024