Košická Futbalová Aréna

Pojemność5 836
Kraj Słowacja
MiastoKoszyce
KlubyFC Košice
Inauguracja 12.02.2022
Czas budowy 2018–2022
Koszt 16,1 mln € (17,6 mln $)
Projekt HESCON, adif architects (gł. arch. Csaba Ambrus)
Wykonawca AVA-stav, OHL ŽS SK
Adres Pri prachárni 13, 040 11 Košice

Reklama

Košická Futbalová Aréna – opis stadionu

Jak doszło do budowy nowego stadionu piłkarskiego w Koszycach?

W 1997, w związku z planowaną przebudową, zamknięty został 30-tysięczny Všešportový areál. Prace jednak nie doszły do skutku, stadion natomiast trwale został wyłączony z użytkowania, aż w 2011 przeprowadzono jego rozbiórkę. Głównym obiektem piłkarskim w Koszycach został więc Štadión Lokomotívy, który jest jednak daleki od spełniania wysokich standardów.

Jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku stan infrastruktury piłkarskiej na Słowacji prezentował się bardzo źle. W końcu zaczęło się to jednak zmieniać wraz z budową nowoczesnych obiektów w Bratysławie, Trnawie czy Dunajskiej Stredzie oraz modernizacjami mniejszych stadionów. Również w Koszycach, drugim co do wielkości mieście w kraju, zaczęto poważnie dyskutować o budowie nowej areny.

W celu budowy nowego stadionu, 16 czerwca 2014 miasto powołało do życia spółkę Košická Futbalová Aréna a.s., która miała być odpowiedzialna za budowę, a następnie zarządzanie nowym obiektem. W tym samym roku pozyskano 4 mln euro dotacji od Ministerstwa Edukacji, Nauki, Badań i Sportu, a także nieoprocentowaną, 10-letnią pożyczkę na kwotę 8 mln euro od Ministerstwa Finansów.

Nowy stadion powstać miał w południowej części miasta, niedaleko miejsca, gdzie dawniej znajdował się Všešportový areál. Aby utrzymać pozyskane wcześniej fundusze, budowa musiała rozpocząć się jeszcze przed końcem 2015. W listopadzie 2015 ruszyły więc prace przygotowawcze oraz badania archeologiczne. W kolejnych latach budowa nie wykraczała jednak poza prace przygotowujące teren.

Kto zaprojektował nowy stadion piłkarski w Koszycach?

Pierwsze, niezrealizowane plany zakładały budowę stadionu na 9080 widzów. Ostateczny projekt przygotowały pracownie HESCON oraz adif architects. Głównym architektem stadionu był Csaba Ambrus. Koncepcja zakładała powstanie nowoczesnego, typowo piłkarskiego obiektu o prostej, prostokątnej formie, z jednopoziomowymi trybunami dookoła boiska. Stadion miał pomieścić 12 625 widzów i spełniać wymagania IV kategorii UEFA.

Koncepcję architektoniczną Košickiej Futbalovej Arény można zobaczyć na osobnej podstronie

Kiedy przeprowadzono pierwszy etap budowy nowego stadionu piłkarskiego w Koszycach?

Przetarg na budowę stadionu ogłoszono w lutym 2017, ale jego rozstrzygnięcie miało miejsce dopiero w marcu 2018. Głównym wykonawcą zostało konsorcjum firm AVA-stav oraz OHL ŽS SK. Umowę podpisano 17 kwietnia 2018. Wartość kontraktu wynosiła 19,47 mln €. Pierwsze miesiące po podpisaniu umowy poświęcono głównie na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskiwanie pozwoleń.

Symboliczne rozpoczęcie właściwych prac budowlanych miało miejsce 29 października 2018. Z powodu problemów z dopięciem budżetu, budowę postanowiono podzielić na etapy. Na początku miały powstać dwie trybuny wzdłuż boiska, realizacja trybun za bramkami miała się odbyć w następnej kolejności i uwarunkowana była zapewnieniem środków finansowych. Pierwszy etap miał zostać zrealizowany do końca 2019.

Zakładanego terminu oddania do użytku nie udało się dotrzymać. W związku z podniesieniem wymogów UEFA i krajowego związku, dokonano niezbędnych zmian w projekcie, a całkowity koszt wzrósł do 20,82 mln €, przy czym pierwszy etap miał pochłonąć ponad 16 mln €. Utrudnienia w budowie spowodowała również pandemia COVID-19.

Dwie nowe trybuny ukończono pod koniec 2020. W styczniu 2021 przeprowadzono odbiory, ale obiekt nie posiadał jeszcze wyposażenia oraz murawy. Ostatecznie dopiero po roku stadion udało się oddać do użytku, a pierwsze spotkanie – mecz towarzyski pomiędzy FC Košice i FK Slavoj Trebišov (2:0) – rozegrano 12 lutego 2022.

Czym charakteryzuje się Košická Futbalová Aréna?

Z dwiema trybunami wzdłuż boiska obiekt może pomieścić 5836 widzów. Trybuna główna zlokalizowana jest po zachodniej stronie. Została ona wyposażona m.in. w cztery szatnie, gabinet medyczny, zaplecze techniczne, pomieszczenia socjalne i administracyjne, miejsca dla mediów, restauracje, a nawet kapliczkę. Podtrybunie otrzymało cztery kondygnacje (w tym jedną podziemną), a z zewnątrz budynek ma formę przeszklonego pawilonu.

Pozostałe części trybun osłania z zewnątrz stalowa podkonstrukcja obłożona prześwitującym, szarym materiałem. Elewacja otrzymała oryginalną, graniastą formę. Nocą obiekt może być podświetlany. W otoczeniu stadionu powstały miejsca parkingowe oraz tereny zielone.

Na trybunach stadionu zamontowano składane krzesełka, które tworzą mozaikę złożoną z koloru białego oraz odcieni szarości. Trybuny w pełni kryje dach z przeszklonymi końcowymi fragmentami. Na dachu zamocowane zostały reflektory oświetleniowe. Stadion wyposażono w boisko z podgrzewaną murawą.

Kiedy Košická Futbalová Aréna zostanie w pełni ukończona?

Docelowo obiekt ma otrzymać prostokątny, zamknięty układ. W grudniu 2021 słowacki rząd zatwierdził kolejne dofinansowanie w wysokości 4 mln €, które miało umożliwić budowę trybun za bramkami. Ich budowa ruszyła 17 kwietnia 2023 i ma się zakończyć wiosną 2024. W planach jest jeszcze realizacja akademii piłkarskiej, która miałaby powstać w okolicy stadionu i obejmować cztery pełnowymiarowe boiska treningowe. Budowa akademii ma kosztować dalsze 4 mln €.

Relację z drugiego etapu budowy Košickiej Futbalovej Arény można zobaczyć na osobnej podstronie

Komu służy Košická Futbalová Aréna?

Po otwarciu dwóch trybun obiekt spełnia wymagania III kategorii UEFA, a po dobudowaniu trybun za bramkami będzie mógł pomieścić 12 625 widzów i spełni wymogi IV kategorii UEFA. Gospodarzem stadionu są piłkarze FC Košice, którzy w 2023 awansowali do Fortuna ligi. Po inwazji Rosji na Ukrainę swoje mecze w europejskich pucharach rozgrywali na tym stadionie zawodnicy SC Dnipro-1. Obiekt może gościć również rozmaite imprezy i wydarzenia pozasportowe.

Zakłada się, że po pełnym ukończeniu budowy na stadionie okazjonalnie występować będzie piłkarska reprezentacja Słowacji. Stadion ma być też jedną z aren mistrzostw Europy do lat 21, które odbędą się w 2025 na Słowacji. Obiekt może gościć również rozmaite imprezy i wydarzenia pozasportowe.

Reklama

Zdjęcia

 • Košická Futbalová Aréna
  13.02.2022 © Wiktor Jakubowski
 • Košická Futbalová Aréna
  13.02.2022 © Wiktor Jakubowski
 • Košická Futbalová Aréna
  13.02.2022 © Wiktor Jakubowski
 • Košická Futbalová Aréna
  11.03.2022 © RickRichards (CC BY-SA 4.0)
 • Košická Futbalová Aréna
  13.02.2022 © Wiktor Jakubowski
 • Košická Futbalová Aréna
  13.02.2022 © Wiktor Jakubowski
 • Košická Futbalová Aréna
  13.02.2022 © Wiktor Jakubowski
 • Košická Futbalová Aréna
  13.02.2022 © Wiktor Jakubowski
 • Košická Futbalová Aréna
  13.02.2022 © Wiktor Jakubowski
 • Košická Futbalová Aréna
  13.02.2022 © Wiktor Jakubowski
 • Košická Futbalová Aréna
  12.04.2020 © RickRichards (CC BY-SA 4.0)
 • Košická Futbalová Aréna
  15.04.2023 © Fotbalista24 (CC BY-SA 4.0)