Štadión Tehelné pole (Národný futbalový štadión)

Pojemność22 500
900 (Miejsca dla VIP-ów)
84 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
Kraj Słowacja
MiastoBratysława
KlubyŠK Slovan Bratislava
Inauguracja 03.03.2019 (Slovan Bratislava – Spartak Trnava, 2-0)
Czas budowy 01.09.2016 - 02.2019
Koszt 75,2 mln €
Projekt Karol Kállay (Cube Design)
Wykonawca Strabag
Adres Viktora Tegelhoffa 4, 831 04 Bratislava, Słowacja

Reklama

Tehelné pole – opis stadionu

Słowacy z tym miejscem są związani emocjonalnie od 1939. Wtedy w dzielnicy Nové Mesto powstało pierwsze Tehelne pole czy po prostu „Tehelko”, gdzie mecze rozgrywała reprezentacja Czechosłowacji, później Słowacji. W 1957 na pojedynek z Jugosławią przyszło aż 70 tys. widzów i takich niezapomnianych wieczorów było wiele, choć żelbetowa konstrukcja na nietypowym planie litery D po rozpadzie Czechosłowacji popadła w nieład.

Co prawda w latach 90. XX wieku zainstalowano komplet krzesełek (co zmniejszyło pojemność do 30 tys.), ale na duże zmiany środków chronicznie brakowało. Wreszcie, w 2009 roku, rząd postanowił zaangażować się w partnerstwo z właścicielem Slovana Bratysława Ivanem Kmotrikiem i zbudować nowy stadion. W tym też roku zamknięto stadion, a rozbiórka miała ruszyć w 2010.

Niestety, inwestycja tkwiła w martwym punkcie bardzo długo i usuwanie dawnych trybun zaczęto dopiero w 2013 roku. Po oczyszczeniu terenu miało być już z górki, ale znów okazało się, że przygotowania do inwestycji idą mozolnie, w dużej mierze z powodu niejasności w sprawie finansowania. Dlatego prace ziemne trwały w 2014, potem w 2015, potem w 2016. W tym to roku udało się wreszcie dojść do ostatecznej wersji dokumentacji i „klepnąć” finansowanie, co umożliwiło rozpoczęcie właściwych prac.

Na 5-hektarowej działce po starym stadionie powstały bardzo głębokie wykopy, ponieważ inwestycja ma bardzo silny udział funkcji komercyjnych – to warunek, jaki stawiał rządowi prywatny inwestor. Na północno-wschodnim krańcu działki powstał wysoki budynek mieszkalny, z kolei w południowo-zachodnim narożniku samego stadionu przewidziano obły biurowiec. Zmieściło się też centrum handlowe oraz parking podziemny na 996 aut.

Sam stadion, pomimo wielkich planów z początku stulecia (wtedy mówiono o 30-35 tysiącach miejsc) otrzymał nieco zredukowaną skalę 22 tysięcy miejsc, co ma być bardziej odpowiednie dla potrzeb Slovana Bratysława i regularnego zapotrzebowania reprezentacji. Widzowie siedzą na dwóch poziomach trybun, a pierwszy rząd jest oddalony od boiska o tylko 7,65m.

Ulokowany na żelbetowej plincie obiekt jest dostępny przez cztery klatki schodowe i osiąga wysokość 27,5 metra. Jego fasady pokryła w całości membrana, z wyjątkiem północnej trybuny. Tu kompleks redukuje swoją skalę, by przesadnie nie przytłaczać pobliskich mieszkań. Pomogło to również stworzyć najbardziej rozpoznawalny element areny, tj. mniejszą czwartą trybunę krytą aluminiowymi panelami, która „wyłania się” z większych trybun wzdłuż boiska.

Widownia jest nie tylko największa na Słowacji, ale też oferuje zdecydowanie największą strefę komercyjną. Znajdują się tu aż 42 loże, sektor VIP dla 900 osób i bardzo pokaźna strefa hospitality. W sumie trybuna zachodnia to aż 5 kondygnacji naziemnych, których funkcje umożliwiają organizację wydarzeń pozameczowych dla nawet 2 tysięcy osób. Całkowita powierzchnia budynku to aż 65 960 m2.

W chwili otwarcia nowe „Tehelko” zostawiło w tyle inne słowackie stadiony pod względem technologii, nie tylko oferując oświetlenie LED i najbardziej zaawansowany system zarządzania obiektem, ale też biometryczne kołowroty dla widzów, bezgotówkowe płatności i najwyższą liczbę ekranów. Jednocześnie Slovan Bratysława szczyci się, że prawie połowa energii potrzebnej do chłodzenia/ogrzewania stadionu pochodzi z odnawialnych źródeł dzięki systemowi WLHP.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2020