Stadio Alberto Picco

Pojemność12 000
Kraj Włochy
MiastoLa Spezia
KlubySpezia Calcio
KategoriaProjekt realizowany
Koszt€ 12.2 M ($ 13.3 M)
Czas budowy2021–2024
Projekt GAU Arena

Reklama

Stadio Alberto Picco – opis projektu

Jaki jest stan Stadio Alberto Picco?

Obecny kształt Stadio Alberto Picco wynika w dużej mierze z niedokończonej realizacji koncepcji uznanego architekta Vittorio Gregottiego. Ambitny plan powstał w 1989 i zakładał kompletną przebudowę istniejącego od 1919 stadionu. W ramach projektu na początku lat 90. XX wieku powstała nowa trybuna „Distinti” (naprzeciwległa do trybuny głównej) oraz trybuna za południowo-zachodnią bramką („Curva Ferrovia”).

Na dalszą przebudowę zabrakło wówczas pieniędzy. Za drugą z bramek, gdzie miała powstać analogiczna trybuna z charakterystycznym konturem w kształcie łuku, znajduje się jedynie prowizoryczna konstrukcja oparta na szkielecie złożonym z metalowych rur. Trybuna główna zachowała się natomiast jeszcze z czasów przedwojennych.

Kiedy powstały plany przebudowy Stadio Alberto Picco?

Poważne dyskusje na temat dalszej przebudowy obiektu zaczęły się po awansie Spezii do Serie B w 2012. W kolejnych latach nie podjęto się jednak realizacji żadnego większego projektu, choć na stadionie prowadzone były mniejsze remonty, m.in. instalacja nowych krzesełek czy wymiana dachu na trybunie „Distinti”.

Prawdziwym impulsem do podjęcia konkretnych działań był awans Spezii do Serie A w 2020. Na zlecenie miasta studio DONTSTOP architettura przygotowało studium wykonalności oraz wizualizacje stadionu przedstawiające jego wygląd po proponowanej modernizacji. Efekty tych prac zaprezentowano 11 grudnia 2020.

Jaka była pierwsza koncepcja przebudowy Stadio Alberto Picco?

Koncepcja zaproponowana przez DONTSTOP architettura zakładała budowę zupełnie nowej, dwupiętrowej trybuny głównej, zwiększenie pojemności trybuny za północno-wschodnią bramką („Curva Piscina”) oraz ewentualne zadaszenie „Curva Ferrovia”. Obiekt miał otrzymać znacznie bogatszą infrastrukturę i bardziej estetyczny wygląd.

Realizacja projektu miała potrwać cztery lata i kosztować 15-20 mln € (późniejsze doniesienia wskazywały na wzrost tej kwoty do 26 mln €). Dzięki rozbudowie pojemność stadionu miała wzrosnąć do 16 057 widzów.

Kiedy zmieniły się plany przebudowy stadionu Spezia Calcio?

Na początku 2021 nowym właścicielem Spezii został amerykański inwestor Robert Platek. Biznesmenowi zależało na remoncie stadionu, jednak po przejęciu klubu doszło do weryfikacji dotychczasowych planów. W maju 2021 poinformowano o powierzeniu dalszych prac projektowych firmie GAU Arena. Pracownia miała przygotować skromniejszą koncepcję, której koszt powinien być nie wyższy niż 15 mln €.

W październiku 2022 władze Spezii ogłosiły, że wdrożyły plan ekonomiczno-finansowy oraz studium wykonalności pozwalające na dalsze sukcesywne prowadzenie przebudowy. W czerwcu 2023 zaprezentowane zostały wizualizacje przygotowane przez GAU Arena, pokazujące zakres realizowanej inwestycji.

Jakie są główne założenia nowego planu przebudowy stadionu w La Spezii?

Zgodnie z zatwierdzonym w październiku 2022 harmonogramem, przebudowa ma być realizowana w czterech etapach. Do pierwszego etapu zaliczono budowę nowej „Curva Piscina”, zrealizowaną już wcześniej, latem 2021. Drugim etapem miało być dobudowanie do „Curva Piscina” bocznych, narożnych sektorów pod koniec 2022. W trzeciej fazie (lato 2023) zaplanowano przede wszystkim modernizację trybuny głównej, a ostatnią częścią planu było zadaszenie w lecie 2024 „Curva Ferrovia”.

Jak przebiega przebudowa Stadio Alberto Picco?

Latem 2021 dotychczasowa „Curva Piscina” została zastąpiona nową, większą konstrukcją, choć również opartą na szkielecie złożonym z metalowych rur. Pod koniec 2022 ta sama trybuna wzbogaciła się o dodatkowe segmenty po bokach.

W czerwcu 2023 rozpoczął się etap obejmujący modernizację trybuny głównej. W ramach tej części prac na trybunie zostaną zainstalowane nowe krzesełka, remont przejdą szatnie, a od strony zewnętrznej dobudowany zostanie nowy budynek w którym znajdą się miejsca dla mediów, strefa hospitality i dodatkowe pomieszczenia.

Zwieńczeniem inwestycji będzie budowa zadaszenia nad „Curva Ferrovia”. Ten etap zaplanowany został na lato 2024. Całkowity koszt czteroetapowej przebudowy stadionu w La Spezii oszacowano na 12,2 mln €. Po modernizacji pojemność obiektu ma wynosić minimum 12 000 widzów.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023