Estadio El Sadar (V)

Pojemność23 459
Kraj Hiszpania
MiastoPampeluna
KlubyCA Osasuna
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt€ 16 mln
Czas budowy?
Projekt TYM Asociados, DOA Arquitectura
Konstruktor Itursa, TPF-Euroestudios, Grupo Herce y Amenabar

Reklama

Estadio El Sadar (V) – opis projektu

Piąte zgłoszenie w konkursie na przebudowę El Sadar nazywa się po prostu Sadar Berria, czyli po baskijsku Nowy Sadar. Jest tyle nowy, co futurystyczny, dzięki wybranej przez zespół projektowy zewnętrznej formie. Istniejące i dobudowane trybuny mają zostać ubrane w wyrazistą, graniastą bryłę o trójkątnych ścianach.

Poczynając od poziomu chodnika, nieregularne ściany będą piąć się po dach. Którędy wejdą na stadion widzowie? Przewidziano dla nich cztery obszerne bramy w każdym z narożników. Niczym do jaskini, będą tu wchodzić do przestronnego atrium za trybunami, a stąd wprost na widownię.

Audytorium zmieni się bardzo, ponieważ projekt zakłada rekonfigurację trzech istniejących niższych trybun. Ich układ zostanie uproszczony tak, by ułatwić widzom zajmowanie miejsc i jednocześnie umożliwić dobudowanie kolejnych 12 rzędów na koronie widowni. Podniesie się nie tylko pojemność, ale też bezpieczeństwo. Przewidziano powstanie nowej promenady wokół widowni.

W odróżnieniu od większości konkurencji, wizja zakłada jedynie symboliczne zwiększenie powierzchni komercyjnej, o 300 m2. Za to zawiera wyjątkowy pomysł stworzenia dwóch pawilonów zawieszonych – dosłownie – nad narożnikami od strony południowej. Mogą tu powstać loże, studia, sale bankietowe lub inne funkcje, które zostaną wkomponowane w linie pokrytego aluminium dachu.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2019

2018