Hiszpania: Wybór Osasuny – Muro Rojo

źródło: własne | MK; autor: michał

Hiszpania: Wybór Osasuny – Muro Rojo Jeszcze nigdy wyboru projektu w taki sposób nie dokonywali kibice. W głosowaniu Osasuny Pampeluna wzięło udział więcej fanów niż w jakimkolwiek w historii klubu. Oto, co zdecydowali.

Reklama

Do głosowania uprawnionych było 11 118 zarejestrowanych socios Osasuny. W głosowaniu wzięło udział 8409 z nich (75,6%) – to najwyższa frekwencja w prawie stuletniej historii hiszpańskiego klubu. Temat też był rekordowy, ponieważ to pierwszy znany nam przypadek na świecie, w którym klub piłkarski oddaje w ręce kibiców decyzję, co dokładnie należy zrobić ze stadionem.

El Sadar

Na odpowiedź czekały dwa pytania. Pierwsze dotyczyło zakresu prac. Można było wybrać kompletną przebudowę lub doraźną modernizację obecnego El Sadar. Tu była wyjątkowa zgodność, aż 90,4% uznało, że trzeba iść na całość. Drugie pytanie dotyczyło wyboru konkretnej wizji przebudowy, spośród pięciu analizowanych od października. Oto wyniki:

Klamka zapadła, przynajmniej na poziomie wyboru koncepcji. Do realizacji skierowana zostanie Muro Rojo, wskutek której w 2020 stadion ma być całkowicie przebudowany. Wcześniej jednak konieczne będzie zatwierdzenie budżetu na inwestycję. Osasuna planuje wydać na projekt 16 mln € netto i właśnie taki kredyt (+7 mln na spłatę aktualnego zadłużenia) trzeba zatwierdzić podczas specjalnego walnego zgromadzenia. Zaplanowano je na najbliższą sobotę, 2 marca.

El Sadar

Jeśli pieniądze zostaną przegłosowane, projektanci i wykonawcy mają ruszyć do prac już od 4 marca. Oczywiście nie od razu będą to prace budowlane, ale harmonogram jest ciasny, jeśli klub ma otrzymać przebudowany stadion w przyszłym roku i jednocześnie grać mecze na El Sadar.

W ramach wybranego wariantu przebudowy stadion otrzyma drugi poziom widowni z trzech stron, który będzie jednym z najbardziej stromych na całym świecie. Pojemność podskoczy do 25 tys. miejsc. Dzięki rozbudowie widowni w górę, trzy niższe trybuny prawie zrównają się pod względem wysokości z istniejącą główną.

To z kolei pozwoli stworzyć możliwie jednolitą bryłę z zewnątrz. Dominującym materiałem ma tu być blacha. Na górze falista, tworząca delikatny lej. Na dole blacha profilowana i perforowana, osłaniająca obszerną powierzchnię użytkową. Na samym parterze przewidziano ponad 1,4 tys. m2 nowej powierzchni, a na pierwszym piętrze aż 3,3 tys. m2.

El Sadar

Reklama