Stade des Antonins

Pojemność8 033
Kraj Francja
MiastoNîmes
KlubyNîmes Olympique
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt€ 10 M
Czas budowy05/2022 – 12/2022
Projekt Valode & Pistre Architectes

Reklama

Stade des Antonins – opis projektu

Jak doszło do budowy stadionu tymczasowego dla Nîmes Olympique?

Pod koniec drugiej dekady XXI wieku powstały plany budowy Stade Nemausus, nowego stadionu dla piłkarzy Nîmes Olympique, który miałby zostać wybudowany w miejscu dotychczasowego Stade des Costières. Kiedy plany te nabrały realnych kształtów, podjęto decyzję o budowie stadionu tymczasowego, na którym klub będzie rozgrywał swoje spotkania w trakcie budowy Stade Nemausus.

Tymczasowy obiekt postanowiono wybudować niedaleko Stade des Costières, po drugiej stronie autostrady A9, nieco bliżej w kierunku węzła z autostradą A54, obok centrum handlowego Cap Costières. Pozwolenie na budowę tymczasowej areny uzyskano latem 2021, ale prace archeologiczne opóźniły start robót i budowa stadionu rozpoczęła się dopiero w maju 2022.

Ile kosztować będzie tymczasowy stadion w Nîmes?

Koszt budowy stadionu tymczasowego wyniesie ok. 9-10 mln € i zostanie pokryty ze środków prywatnych. Inwestycję prowadzi spółka SAS Nemau, powołana do życia głównie w celu budowy nowego Stade Nemausus.

W jakim okresie wykorzystywany będzie tymczasowy obiekt Nîmes Olympique?

5 listopada 2022 odbyło się ostatnie spotkanie na Stade des Costières. Pierwszy mecz na nowym stadionie tymczasowym zaplanowano na 26 grudnia 2022. Na początku 2023 ruszyć ma rozbiórka starego Stade des Costières, następnie rozpocznie się budowa nowego Stade Nemausus, którego otwarcie zaplanowane jest na 2026. Do tego czasu Nîmes Olympique będzie rozgrywać swoje spotkania na obiekcie tymczasowym.

Jaką nazwę otrzymał tymczasowy stadion Nîmes Olympique?

Niedługo po rozpoczęciu budowy tymczasowego stadionu, klub zorganizował publiczne głosowanie na najlepszą nazwę dla tego obiektu. Ostatecznie wybrano „Stade des Antonins”, honorując starożytną rzymską dynastię Antoninów, której jednym z przedstawicieli był pochodzący z Nîmes (łac. Nemausus) Antoninus Pius, cesarz rzymski w latach 138–161.

Jak będzie wyglądał Stade des Antonins?

Stadion będzie posiadał cztery wolnostojące trybuny po każdej stronie boiska. Trybuna główna z rozbudowanym zapleczem znajdzie się po stronie zachodniej. Trybuny po stronie wschodniej, zachodniej i za południową bramką (nieco niższa) zostaną wyposażone w zadaszenie. Za bramką od strony północnej powstanie znacznie skromniejsza, niezadaszona trybuna z 400 miejscami dla kibiców gości.

Z racji tymczasowego charakteru obiektu, trybuny oprą się na metalowych konstrukcjach. Widownia zostanie wyposażona w czerwone, plastikowe krzesełka. Pojemność areny wyniesie 8033 widzów. Boisko będzie posiadać murawę z nawierzchnią hybrydową, a w narożnikach stadionu staną cztery maszty oświetleniowe.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022