Visit Mallorca Estadi

Pojemność26 020
Kraj Hiszpania
MiastoPalma
KlubyRCD Mallorca
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt€ 24 M ($25.9 M)
Czas budowy05.2022 – 2024
Projekt Izaskun Larzabal

Reklama

Visit Mallorca Estadi – opis projektu

Dlaczego potrzebna jest przebudowa głównego stadionu w Palma de Mallorca?

Kiedy latem 1999 oddano do użytku nowy stadion w Palma de Mallorca, wybudowany jako główna arena uniwersjady, klub piłkarski RCD Mallorca chętnie skorzystał z oferty przeprowadzki na nowo wybudowany obiekt. Choć był to z pewnością krok naprzód, od początku sporym mankamentem była bieżnia lekkoatletyczna i związane z nią oddalenie trybun od boiska. Ponieważ po uniwersjadzie obiekt nie gościł zbyt wiele wydarzeń lekkoatletycznych, głównymi użytkownikami areny byli piłkarze.

Z czasem zaczęto więc poważnie dyskutować nad przebudową stadionu. Wśród propozycji padały m.in. pomysły obrócenia boiska o 90 stopni i budowy nowych trybun wzdłuż linii bocznych. Wyrazem dążenia do przybliżenia trybun w stronę boiska była instalacja dodatkowych, tymczasowych trybun w sezonie 2012/13 oraz w roku 2015, kiedy powstała sporych rozmiarów konstrukcja za północną bramką, co spowodowało jednocześnie wyłączenie z użytkowania północnego łuku trybun, a także bieżni lekkoatletycznej.

Jak przebudowany zostanie Visit Mallorca Estadi?

Ostatecznie zdecydowano się na przebudowę stadionu w obiekt typowo piłkarski, z zachowaniem dotychczasowej formy stadionu w możliwie jak największym stopniu. Aby to osiągnąć, kompletnie przebudowany zostanie dolny pierścień trybun, który zajmie miejsce bieżni lekkoatletycznej i, nabierając prostokątnego kształtu, otoczy dookoła boisko piłkarskie. Miejsce zlikwidowanych łuków zajmą dodatkowe przestrzenie użytkowe. Ważną zmianą będzie także powstanie zadaszenia nad trybuną wschodnią, podobnego do tego z przeciwległej strony.

Zmiany spowodują przysunięcie dolnych rzędów trybun na odległość 8,5 m od boiska (w porównaniu do dotychczasowych 25 m w przypadku trybun wzdłuż linii bocznych i 42,4 m na łukach). Na trybunie za północną bramką powstanie także skromna druga kondygnacja. Pojemność obiektu po modernizacji wzrośnie o ok. 3 tys. miejsc, do poziomu 26 020 widzów. Prace obejmą też mniejsze zmiany, jak np. wymiana oświetlenia na LED-owe czy instalacja paneli fotowoltaicznych. Za projekt przebudowy odpowiada studio architektoniczne Izaskun Larzabal.

Jak przebiegać będzie przebudowa stadionu RCD Mallorca?

Relację z przebudowy stadionu RCD Mallorca można zobaczyć na osobnej podstronie

Uroczyste rozpoczęcie przebudowy miało miejsce 5 maja 2022. Prace podzielone zostały na cztery etapy i mają zakończyć się na początku 2024. Pierwszy etap potrwać ma 3,5 miesiąca i pochłonąć 5,4 mln €. W ramach tej części prac przebudowany zostanie dolny poziom trybun od strony wschodniej i powstanie dach nad wschodnią częścią trybun, pod którym znajdzie się dokładnie 6656 krzesełek. Drugi etap objąć ma przebudowę trybun za północną bramką, w trzecim zrekonstruowany zostanie dolny poziom trybuny zachodniej, a w czwartym przebudowana zostanie część za południową bramką.

Przebudowa największego stadionu na Balearach miała kosztować ok. 21 mln € (na koniec koszty wzrosły do 24 mln € plus dodatkowe 5 mln € na wyposażenie). Finansowanie wziął na siebie klub, który skorzystał z funduszy pochodzących z partnerstwa biznesowego LaLiga i CVC Capital Partners. W trakcie przebudowy obiekt zachował funkcjonalność.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2022