Centralni Stadion FK TSC

Pojemność4 100
Kraj Serbia
MiastoBačka Topola
KlubyTSC Bačka Topola
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt€ 10 mln ?
Czas budowy2019-2021
Projekt Dragana Knažević
Wykonawca Tončev Gradnja, Banković

Reklama

Centralni Stadion FK TSC – opis projektu

Nowy stadion w Bačkiej Topoli powstaje w miejscu poprzednika, tj. w centralnym punkcie miasta. I choć wymusił wyprowadzkę miejscowej drużyny – TSC Bačka Topola – aż na trzy sezony, to ma stanowić wielką dumę niewielkiego, bo 15-tysięcznego miasteczka. To będzie dosłownie największy budynek w Bačkiej Topoli, zajmując prawie 2 hektary.

Projekt autorstwa architektki Dragany Knažević jest na wskroś nowoczesny, choć prosty. Widownia jest bardzo skromna – bo i zapotrzebowanie nie przekroczy pewnie planowanych 4100 miejsc – ale arena ma spełnić normy III Kategorii UEFA, a do tego stać się częścią miejskiego kompleksu sportowego. Dowodem tego będzie stworzenie kładki łączącej arenę piłkarską z powstającą równocześnie obok pływalnią.

W sumie zaplanowano aż 5500 m2 powierzchni użytkowej, co jest bardzo znaczącym rozmiarem przy obiekcie tej wielkości. W planie jest stworzenie hotelu, który będzie elementem akademii piłkarskiej, w połączeniu z czterema boiskami piłkarskimi poza centrum miasta. Lwia część powierzchni użytkowych znajdzie się za południową bramką, choć i zachodnia trybuna główna otrzyma pas pomieszczeń nad widownią, z przeznaczeniem pod loże i kabiny komentatorskie.

W chwili rozpoczęcia budowy w 2019 roku, inwestycja była największą w całej prowincji Wojwodina. A ponieważ mówimy o miejscowości zamieszkałej w prawie 60% przez Węgrów, a nie Serbów, nie dziwi, że to węgierski rząd postanowił sfinansować projekt. Wyjściowa cena miała opiewać na nieco ponad 10 mln €, ale ta suma najpewniej nie będzie wystarczająca.

Reklama

Wizualizacje

 • Centralni Stadion FK TSC
  2017 © Dragana Knažević
 • Centralni Stadion FK TSC
  2017 © Dragana Knažević
 • Centralni Stadion FK TSC
  2017 © Dragana Knažević
 • Centralni Stadion FK TSC
  2017 © Dragana Knažević
 •  

Powiązane aktualności

2021

2020