El Molinón

Pojemność42 650
Kraj Hiszpania
MiastoGijón
KlubySporting de Gijón
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€150 M ($161 M)
Czas budowy?–2029
Projekt Sordo Madaleno

Reklama

El Molinón – opis projektu

Jak prezentuje się El Molinón?

Pierwsza wzmianka o El Molinón pochodzi z 1908, w związku z czym uważa się go za najstarszy stadion piłkarski w Hiszpanii. Obiekt był również pierwszym w Hiszpanii, który otrzymał pełne zadaszenie trybun (1969), a także pierwszym, z którego przeprowadzono transmisję telewizyjną z meczu Segunda División (1970).

Gospodarzem obiektu jest klub Sporting de Gijón. Zespół ten nigdy nie spadł poniżej poziomu Segunda División, choć nigdy nie wygrał też żadnego znaczącego trofeum. Na stadionie odbyły się trzy mecze mundialu w 1982, grywała tu także reprezentacja Hiszpanii, a w 1920 rozegrano finał Copa del Rey.

Stadion był wielokorotnie przebudowywany. Zmiany często przeprowadzano chaotycznie, a przez lata dużym mankamentem był brak jednolitego wyglądu i spójności między trybunami. Sytuacja ta jednak znacznie się poprawiła po ostatniej modernizacji (2009–2011). Pojemność stadionu wynosi ok. 30 tys. widzów.

Kiedy powstały pierwsze plany przebudowy El Molinón?

W czerwcu 2022 meksykańskie Orlegi Group zakupiło 73% udziałów w Sporting de Gijón. Nowi właściciele zaangażowali się w ideę włączenia Gijónu do kandydatury Hiszpanii i Portugalii na organizację mundialu w 2030. Miasto to znalazło się na liście 15 wstępnie wytypowanych hiszpańskich kandydatów, którą ogłoszono 14 lipca 2022.

Pomimo uwzględnienia na wstępnej liście, stadion El Molinón nie spełniał wymogów FIFA dotyczących pojemności na mecze mundialu (minimum 40 tys. widzów).

Orlegi Group przygotowało koncepcję nowego stadionu, który miałby stanąć tuż obok starego El Molinón i go zastąpić. Wizualizacje zostały opublikowane w październiku 2022 na łamach La Nueva España. Budowa stadionu miała kosztować 300 mln €. W toku dalszych konsultacji z miastem, plany te jednak zarzucono ze względu na chęć zachowania historycznego El Molinón.

Kiedy zaprezentowano nową koncepcję przebudowy El Molinón?

11 października 2023 FIFA oficjalnie ogłosiła wybór gospodarzy mundialu w 2030. Zwyciężyła kandydatura Hiszpanii i Portugalii, rozszerzona o Maroko, a także Urugwaj, Argentynę i Paragwaj (w trzech ostatnich krajach rozegrane zostanie po jednym spotkaniu na początku turnieju).

Po ogłoszeniu gospodarzy turnieju, tempa nabrała konkurencja między 15 hiszpańskimi miastami, które znalazły się wcześniej na wstępnej liście, ponieważ na koniec zostanie ona ograniczona najprawdopodobniej do 10 lub 11 (ostateczny wybór stadionów spodziewany jest latem 2024).

Walki o mundial nie zamierzano odpuścić również w Gijón. 10 lutego 2024 miała miejsce prezentacja nowego projektu, który zakładał przebudowę stadionu El Molinón. Autorem koncepcji, powstałej z inicjatywy Sportingu, jest meksykańskie studio Sordo Madaleno. Koszt realizacji projektu oszacowano na 150 mln €, a przebudowa miałaby się zakończyć do 2029.

Co zakłada koncepcja przebudowy El Molinón?

Projekt zakłada przebudowę trybun łącznie z budową zupełnie nowej trybuny zachodniej, a także dodaniem blisko 6 tys. miejsc do trybun za bramkami. Powstać ma również tymczasowy, trzeci poziom, który na czas mundialu zwiększy pojemność areny o 9 tys. miejsc (do 42 650 widzów). Po mistrzostwach dodatkowe piętro ma zostać rozebrane, pozostawiając 33 650 miejsc na mecze Sportingu.

Istotną metamorfozę stadion przejdzie również na zewnątrz. Projekt zakłada rezygnację z klasycznej elewacji, trybuny za to będzie opasać 10 szerokich ramp, którymi widzowie będą się przemieszczać na swoje miejsca. Rampy będą też pełnić rolę wiszących ogrodów. Wizualnie w oczy rzucać się będzie wszechobecna czerwień.

Długie rampy wijące się wokół areny to metaforyczne przedłużenie kilometrowej pętli dla biegaczy (tzw. „Kilometrín”), która znajduje się w pobliskim parku, ciągnąc się od plaży do stadionu.

Trybuny przykryje zupełnie nowy, rozległy dach, wspomagany przez rozmieszczone dookoła okrągłe słupy. W jego północno-zachodniej części znajdzie się taras widokowy. Usytuowany na wysokości 30 m, ma oferować doskonałe widoki na miasto oraz plażę San Lorenzo.

Dzięki przebudowie, wygląd stadionu ulegnie ujednoliceniu, zwiększy się jego pojemność, a także komfort widzów i możliwości komercyjne.

Czy przebudowa El Molinón zostanie zrealizowana?

Projekt przebudowy El Molinón powstał głównie z myślą o Mistrzostwach Świata 2030 i jego losy są bardzo niepewne w przypadku, gdyby Gijón nie znalazł się na ostatecznej liście miast-gospodarzy turnieju. Jest on także inicjatywą klubu i jest zależny od wsparcia ze strony lokalnych władz.

Jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznej listy stadionów, 11 czerwca 2024 Sporting de Gijón wydał oświadczenie, z którego wynika, że został poinformowany przez hiszpańską federację piłkarską iż El Molinón na tej liście się nie znajdzie. W oświadczeniu klub wskazuje również na problemy we współpracy z władzami miasta w kwestii przebudowy stadionu.

W odpowiedzi na to oświadczenie władze miasta wskazały, że problemem jest brak zaproponowania przez klub konkretnego planu finansowania przebudowy. Choć warto poczekać na dalszy rozwój wydarzeń i ostateczne ogłoszenie listy, to wydaje się że jeśli projekt nie otrzyma gwarancji finansowych, faktycznie zostanie odrzucony, zwłaszcza przy ostrej konkurencji ze strony innych hiszpańskich stadionów.

Reklama

Wizualizacje