Te Kaha (Canterbury Multi-Use Arena)

Pojemność30 000
Kraj Nowa Zelandia
MiastoChristchurch
KlubyCrusaders, Canterbury Rugby
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 496 mln
Czas budowy?
Projekt Populous

Reklama

Opis: Te Kaha (Canterbury Multi-Use Arena)

Przedstawiona koncepcja nie prezentuje ostatecznego kształtu stadionu, a jedynie najbardziej optymalny zdaniem autorów wariant. To stadion o pojemności 25 tys. miejsc stałych i 5 tys. tymczasowych, który przy okazji koncertów byłby w stanie pomieścić nawet 40 tys. widzów.

Decyzja o wyborze pełnego dachu zapadła z powodu dodatkowych kosztów, jakie generowałby dach rozsuwany (droższy o 100%). Związany jest z tym inny krok: montaż wysuwanego na zewnątrz boiska, dzięki któremu można by utrzymać naturalną murawę, a sam stadion mógłby zamieniać się w największą w mieście halę wystawienniczą lub koncertową.

Tak skomponowany stadion miałby stanąć w ścisłym centrum Christchurch, w rejonie silnie dotkniętym trzęsieniami ziemi z 2010 i 2011 roku, a w konsekwencji dziś wymagającym intensywnej renowacji. To miejsce o bardzo dobrej komunikacji.

W ramach analiz rozważane były 4 warianty, w tym jeden znacząco większy i droższy od tego wybranego, a także dwa znacznie mniejsze. Ten wybrany miałby kosztować blisko 500 mln $.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2021

2020

2017