Te Kaha

Pojemność30 000
Kraj Nowa Zelandia
MiastoChristchurch
KlubyCrusaders, Canterbury Rugby
KategoriaProjekt realizowany
Koszt$ 683 mln
Czas budowy2022–2026
Projekt Kōtui

Reklama

Te Kaha – opis projektu

Dlaczego w Christchurch ma powstać nowy, w pełni zadaszony stadion?

We wrześniu 2010 oraz w lutym 2011 Christchurch nawiedziły dwa katastrofalne trzęsienia ziemi, po których wiele budynków w mieście musiało zostać rozebranych. Podobny los spotkał główny stadion w mieście, Lancaster Park, który najpierw wyłączono z użytkowania, a w 2019 dokonano jego rozbiórki, choć początkowo brano jeszcze pod uwagę możliwość naprawy.

Aby zastąpić zniszczony obiekt, w marcu 2012 w dzielnicy Addington oddano do użytku nowy stadion na 18 000 widzów. Z założenia był to jednak tylko obiekt tymczasowy. W lipcu 2012 opublikowano plan odbudowy Christchurch, w którym uwzględniono również nowy stadion. Obiekt miał powstać w ścisłym centrum Christchurch. Miasto przystąpiło do stopniowego wykupu gruntów i wyburzania budynków na parceli przewidzianej na nową arenę (między ulicami Hereford, Barbadoes, Tuam i Madras).

Jak doszło do realizacji projektu nowego stadionu w Christchurch?

Nowy stadion miał pomieścić ok. 30 000 widzów i zostać wyposażony w stały dach nad trybunami oraz boiskiem, chociaż jego pojemność i inne szczegóły były później przedmiotem wielu dyskusji i analiz, poważnie brano pod uwagę np. możliwość wysuwania płyty boiska poza stadion. W 2017 przeprowadzono studium wykonalności, w którym rozważano rozmaite warianty. W 2018 rozpoczęły się badania geotechniczne gruntu.

Budowa miała być współfinansowana ze środków rządowych oraz z budżetu miasta. Ostateczne porozumienie, na mocy którego rząd zobowiązał się do przekazania 220 mln $ na inwestycję (której koszt szacowano wówczas na 473 mln $), podpisano w październiku 2020.

W marcu 2021 ogłoszono, że za przygotowanie projektu oraz budowę stadionu odpowiedzialne będzie konsorcjum Kōtui pod przewodnictwem BESIX Watpac, przy udziale takich podmiotów jak Warren and Mahoney, Populous czy Mott MacDonald. W sierpniu 2021 władze miasta wycofały się z wcześniejszego pomysłu redukcji pojemności do 25 000 widzów, choć oznaczało to wzrost spodziewanego kosztu budowy do 533 mln $.

W styczniu 2022 miejscy radni zatwierdzili nową nazwę dla planowanego stadionu – „Te Kaha” (w języku maoryskim „siła”). Jest to skrócona wersja od „Te Kaharoa” („trwała siła”), którą wcześniej otrzymał kawałek ziemi, na którym stanąć ma stadion.

8 kwietnia 2022 dokonano symbolicznego wbicia pierwszej łopaty i rozpoczęto prace przygotowujące teren pod budowę. Ze startem właściwych robót trzeba było jeszcze wstrzymać się do momentu ostatecznego zatwierdzenia projektu przez miasto. Rosnąca inflacja, wzrost cen materiałów i usług budowlanych spowodowały, że szacowany koszt budowy wzrósł o 150 mln $, do niebagatelnej kwoty 683 mln $.

W lipcu 2022 rada miasta zagłosowała za zwiększeniem budżetu inwestycji, dzięki czemu prace można było kontynuować. Zgodzono się także na przesunięcie terminu oddania stadionu do użytku na kwiecień 2026.

Czym charakteryzować się będzie stadion Te Kaha w Christchurch?

Stadion, umiejscowiony w ścisłym centrum Christchurch, będzie posiadał prostokątne boisko, położone w orientacji północ-południe. Wokół pola gry znajdą się dwupiętrowe trybuny o stałej pojemności 25 000 widzów. Modułowe trybuny za północnym końcem boiska pomieszczą dodatkowe 5000 osób. Po ich złożeniu, zyskaną przestrzeń będzie można wykorzystać np. do budowy sceny. Kibice na stadionie będą mieli do dyspozycji liczne punkty cateringowe. Obiekt ma posiadać wzmocnioną konstrukcję, odporną na wstrząsy sejsmiczne.

Stadion wyposażony zostanie w stały dach zarówno nad trybunami, jak i boiskiem. Poszycie wykonane będzie w dużej mierze z materiału przepuszczającego światło ETFE, co jest istotne w kontekście zapewnienia odpowiednich warunków dla hybrydowej murawy boiska, choć oczywiście nie będzie to wystarczające i trawa będzie musiała być doświetlana. Obiekt będzie drugim w pełni przykrytym dachem stadionem na świecie, wyposażonym w boisko z naturalną murawą (po Forsyth Barr Stadium w nowozelandzkim Dunedin).

Wokół stadionu nie powstaną dodatkowe parkingi. Władze miasta tłumaczą to chęcią zmiany zwyczajów kibiców i zachęcenia ich do korzystania z innych metod dojazdu na stadion, niż korzystanie z samochodu, choć, rzecz jasna, wpływ na taką decyzję miały również ograniczenia przestrzenne. Przy stadionie znajdą się natomiast miejsca postojowe dla rowerów i skuterów.

Komu służyć będzie Te Kaha?

Stadion będzie przeznaczony do rozgrywek rugby union, rugby league czy piłki nożnej. Głównym użytkownikiem będzie drużyna Cruzaders, występująca w międzynarodowych rozgrywkach Super Rugby. Zakłada się, że okazjonalnie będą tutaj również grywać All Blacks (reprezentacja Nowej Zelandii w rugby union). Ponadto na obiekcie mają być organizowane duże koncerty i inne wydarzenia.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2021

2020

2017