Nowa Zelandia: Stadion w Christchurch - dłuższy termin składania ofert na projekt i budowę

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

Nowa Zelandia: Stadion w Christchurch - dłuższy termin składania ofert na projekt i budowę Mając na uwadze organizacje w przyszłości jak największej liczby wydarzeń na nowym stadionie, Rada Miasta przedłużyła termin składania ofert związanych z jego budową. Wielofunkcyjny obiekt w Christchurch o wartości 473 mln $ ma zostać oddany do użytku do końca 2024 r. Pierwsze prace mają zacząć się już na początku 2021 r.

Reklama

Rada miasta Christchurch i nowozelandzki rząd zawarły umowę o wspólnym finansowaniu nowego stadionu w mieście. Obie strony zgodziły się przekazać łącznie 473 mln $ (1,78 mld zł) na pokrycie kosztów projektu i budowy nowego obiektu. Rada przeznaczy 253 mln $, fundusze rządowe stanowić będą natomiast 220 mln $.

Pierwsze prace mają rozpocząć się na początku 2021 r. Inwestycja jest realizowana po to, by w przyszłości organizowano w Christchurch zarówno międzynarodowe, jak i krajowe wydarzenia dla wielotysięcznej widowni. Nowa arena będzie na pewno wyposażona w zadaszenie pozwalające organizować imprezy niezależnie od pory roku oraz minimum 25 tys. miejsc siedzących. Możliwym będzie uzupełnienie widowni o dodatkowe 5 tys. siedzeń.

Canterbury Multi-Use Arena, Christchurch

Wyznaczono również firmę, która zajmie się nadzorem nad budową. CMUA Project Delivery Ltd jest podmiotem bezpośrednio odpowiedzialnym za ukończenie inwestycji, w tym obecnie za nadzór nad procesem zbierania ofert i wyboru wykonawcy.

Przedłużony termin składania ofert

5 października 2020 Rada Miasta Christchurch opublikowała w rządowym systemie przetargowym (GETS) zapytanie ofertowe dotyczące budowy i projektu wielofunkcyjnego stadionu dla regionu Canterbury (CMUA). Sześciotygodniowy przetarg miał zakończyć się w połowie listopada i właśnie tu termin zbierania ofert został przedłużony do 29 stycznia 2021 r. Alistair Pearson z rady miasta wyjaśnił, że to właśnie firmy składające wnioski prosiły o takie przedłużenie.

Zapytanie ofertowe (RFP) jest pierwszym krokiem 3-etapowego zamówienia na CMUA, które podsumowano w następujący sposób:

  • Pierwszy etap: składanie zapytań ofertowych prowadzących do wyboru wykonawcy projektu i budowy.

  • Drugi etap: zawarcie umowy o świadczenie usług przedkontraktowych, w ramach której wybrany wykonawca (we współpracy ze zleceniodawcą) stopniowo opracuje projekt i związane z nim wymagania zamawiającego oraz zaktualizuje i potwierdzi szacunkową ofertę kontraktową, nie wyższą niż wcześniej ujawniona maksymalna cena. Na zakończenie tego etapu wykonawca złoży ostateczną ofertę.

  • Trzeci etap: zawarcie finalnego kontraktu. Po złożeniu oferty ostatecznej, jeżeli zamawiający (według własnego uznania) zdecyduje się przyjąć tę ofertę, strony podpiszą umowę na podstawie określonych w normie NZS 3916:2013 warunków na roboty budowlane i cywilne.

Procedura ma na celu wyłonienie najlepszego wykonawcy przy wykorzystaniu metody projektuj i buduj (D&C od ang. design and construct, ew. design and build). Jest to powszechnie przyjęty sposób realizacji projektu w tej części świata i forma współpracy stosowana głównie w przypadku dużych kontraktów budowlanych, w tym stadionów sportowych i obiektów wielofunkcyjnych. W ramach umowy typu D&C ten sam podmiot jest odpowiedzialny za stworzenie projektu, jego realizację oraz powstanie fizycznej budowli.

Canterbury Multi-Use Arena, Christchurch

Ostateczny wykonawca zostanie ogłoszony w marcu przyszłego roku. Wszyscy składający oferty proszeni są o wskazanie w aplikacjach proponowanego zespołu projektowo-budowlanego, w tym personelu zarządzającego budową i zespołu projektowego. Na tym etapie nie wymaga się uwzględniania informacji związanych z podwykonawcami i dostawcami.

Wszystkie przygotowania zgodnie z harmonogramem

W ostatnich tygodniach Rada Miasta zdecydowała o zamknięciu kilku ulic biegnących w pobliżu nowo powstającego stadionu. Pozwoli to przeprowadzić prace związane z usunięciem lub zmianą oświetlenia ulicznego oraz wymienić infrastrukturę kablową. Personel pracuje również nad zintegrowanym systemem transportu. Sprawdzi w jaki sposób zaplanowane prace i ukończony obiekt wpłyną na ruch pieszych, rowerzystów i transport publiczny. Zapewni także wyeliminowanie negatywnych skutków powstającej inwestycji oraz zmian, które za sobą niesie.

Canterbury Multi-Use Arena, Christchurch

- Zespoły projektowe starannie realizują swoje prace. Posuwają się naprzód przez co gwarantują terminowość i wykonanie ważnych zadań - powiedział zastępca burmistrza Andrew Turner. - Zanim rozpoczną się pierwsze zadania na budowie, znaczna część pracy musi zostać wykonana za kulisami i wspaniale jest widzieć, że prace są kontynuowane w odpowiednim tempie, na czas i w ramach budżetu.

Nowy zadaszony obiekt to największa pojedyncza inwestycja w obiekt komunalny w mieście Christchurch, które jest drugim najbardziej zaludnionym obszarem miejskim w Nowej Zelandii, po Auckland i przed Wellington. Nowy stadion jest jednym z głównych projektów uwzględnionych w ramach Centralnego Planu Odbudowy Christchurch (ang. Christchurch Central Recovery Plan).

Strategia ta zakłada wizję, aby centrum miasta Christchurch było żywe i dobrze skomunikowane. Jednym z celów tego planu jest również zainspirowanie ludzi do aktywnego życia, pracy, zabawy, nauki i inwestowania. Plan został napisany i opublikowany po trzęsieniach ziemi w 2011 roku, które znacznie uszkodziły miasto oraz prawie 40-tysięczny stadion w Lancaster Park - wówczas jeden z największych obiektów w Nowej Zelandii.

Autor: Karol Tatar

Canterbury Multi-Use Arena, Christchurch

Wszystkie wizualizacje mają charakter jedynie poglądowy. Ostateczna koncepcja może znacząco odbiegać od pokazanych rozwiązań.

Reklama