Estadio Marcelo Bielsa

Pojemność50 000
Kraj Argentyna
MiastoRosario
KlubyNewell's Old Boys
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 20 M
Czas budowy?
Projekt Mario Corea, Mauro Forccino, Luis Lleonart, Francisco Quijano i inni

Reklama

Estadio Marcelo Bielsa – opis projektu

Jak powstał projekt rozbudowy Estadio Marcelo Bielsa?

Stadion klubu Newell's Old Boys istnieje od 1911. Na przestrzeni lat obiekt przeszedł kilka większych modernizacji. Swój obecny kształt otrzymał w latach 90. XX wieku, kiedy dobudowano górne kondygnacje trybun po stronie wschodniej i południowej. W 2009 nadano mu imię Marcelo Bielsy, byłego piłkarza i trenera klubu, który później prowadził m.in. reprezentację Argentyny. Obiekt może pomieścić 42 000 widzów.

W połowie 2022 prezes Newell's Old Boys skontaktował się z pochodzącym z Rosario architektem Mario Coreą, który został poproszony o stworzenie koncepcji rozbudowy Estadio Marcelo Bielsa. 3 listopada 2022, w 119. rocznicę powstania klubu, oficjalnie zaprezentowano wizję rozbudowy obiektu.

Co zakłada plan rozbudowy Estadio Marcelo Bielsa?

Koncepcja zakłada budowę drugiej kondygnacji widowni na trybunie za północną bramką, podobnej do tej z przeciwległej strony. Przy północnej trybunie stanie również nowa hala sportowa. Na trybunie zachodniej zlikwidowane zostaną natomiast dotychczasowe loże oraz dach, a w zamian, tuż za dotychczasową widownią, stanie szeroki budynek z czterema piętrami lóż, ciągnącymi się wzdłuż linii bocznej boiska.

Trybuny ze wszystkich stron otoczy dach połączony z elewacją, a w narożnikach po stronie wschodniej staną dwa duże telebimy. W dachu umieszczone zostaną reflektory oświetleniowe. Powstanie też podziemny parking czy windy dowożące kibiców w górne partie trybun. Dzięki rozbudowie, pojemność stadionu zwiększy się do ponad 50 000 widzów.

Kiedy Estadio Marcelo Bielsa zostanie rozbudowany?

Zakłada się, że przebudowa zostanie zrealizowana w etapach. Pierwszy miałby objąć rozbudowę trybuny za północną bramką o drugą kondygnację. Następnie zachodnia trybuna ma zostać rozbudowana o czteropiętrowy budynek z lożami oraz o dach nad widownią. W kolejnym etapie powstanie hala sportowa za trybuną północną. W ostatniej, czwartej fazie planuje się budowę brakujących fragmentów dachu, nad trybunami po stronie północnej, wschodniej i południowej.

Szacuje się, że rozbudowa będzie kosztować ok. 20 mln $. Budowa budynku z lożami po stronie wschodniej powinna zwiększyć dochody klubu, co ma pomóc w znalezieniu środków na dokończenie inwestycji. Nie wiadomo jeszcze, kiedy modernizacja mogłaby się rozpocząć. Realizacja projektu możliwa jest w ciągu ok. 3 lat, ale z uwagi na ograniczenia finansowe klubu, bardziej realne jest rozciągnięcie inwestycji w czasie, do ok. 5 lat. W trakcie prac klub nadal powinien rozgrywać swoje mecze na tym stadionie.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023