Forest Arena

Pojemność12 000
Kraj Korea Południowa
MiastoDaegu
KlubyDaegu FC
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztKRW 69.6 bln / mld
Czas budowy29/06/2017 - 20/12/2018
Projekt Mooyoung A&E + Hudigm A&E
Wykonawca Dongyang Engineering & Construction
Adres 2, Goseong-dong 3-ga, Buk-gu, Daegu, Korea Południowa

Reklama

Forest Arena – opis projektu

Decyzja o zburzeniu starego Daegu Citizen Stadium zapadła w 2015 roku, a jego miejsce miał zająć nowy stadion wyłącznie do piłki nożnej. Z mniejszymi, ale za to w pełni zadaszonymi trybunami, obiekt ma pomieścić 12 tys. widzów zamiast 19,5 tysięcy, jakie miał w wyjściowym układzie. Istniejący od 1948 to najbardziej centralnie położony zespół sportowy Daegu, gdzie ongiś odbywały się nawet Igrzyska Olimpijskie (1988).

W konkursie na następcę wysłużonego stadionu lekkoatletycznego w 2016 wygrały firmy Mooyoung A&E oraz Hudigm A&E, którym przypadł zaszczyt wykonania docelowego projektu. Od wstępnej koncepcji do finalnego kształtu zmieniło się prawie wszystko poza skalą stadionu. Nawet ona została zmodyfikowana, ponieważ obiekt ścieśniono, by przybliżyć widzów do boiska na zaledwie 7 metrów.

Ostatecznie stadion ma być spójny z wizerunkiem metropolii. Daegu to miasto gór, które w bryle obiektu reprezentuje graniasty dach. To również miasto lasów, symbolicznie reprezentowanych przez ukośne gałęzie zastępujące zwartą elewację zewnętrzną. By wspierać nowoczesne podejście do ekologii, stadion będzie miał panele fotowoltaiczne na dachu, po południowej stronie.

Jednopoziomowa widownia będzie wyraźnie mniejsza po zachodniej stronie. Tu audytorium zastąpią kubatury. Znajdzie się miejsce na wymagane przepisami FIFA zaplecze sportowe, siedzibę klubu Daegu FC, ale też restaurację czy miejsca noclegowe. W sumie ma powstać powierzchnia użytkowa przekraczająca 25 tys. m2.

Burzenie starego stadionu rozpoczęło się na przełomie 2016 i 2017, a od czerwca oficjalnie w budowie jest jego następca. Całość, wliczając renowację otaczających funkcji sportowych (zwłaszcza baseball i hala z lodowiskiem), ma być gotowa z końcem 2018 roku i powstać nakładem 69,6 mld wonów.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020

2018