De Moderne Kuip

Pojemność63 000
Kraj Holandia
MiastoRotterdam
KlubyFeyenoord
KategoriaProjekt autorski
Koszt€ 200 mln
Czas budowy?
Projekt Molenaar & Co architecten, West 8

Reklama

De Moderne Kuip – opis projektu

Koncepcja De Moderne Kuip pojawiła się „last minute”, w trakcie prac nad realizacją wizji Feyenoord City. Plan zakłada, że w razie niepowodzenia ambitnego projektu nastąpi powrót do pomysłu modernizacji i rozbudowy historycznego De Kuip. To program znacznie tańszy w realizacji (200 mln € zamiast 444 mln € za stadion częściowo zbudowany na wodzie) i jednocześnie zachowujący piłkarskie zastosowanie jednego z najbardziej symbolicznych stadionów Europy.

Co ciekawe, De Moderne Kuip realizuje w praktyce to samo, co w swojej nazwie: wpisuje stary stadion w nowoczesną formę. Zachowane mają być nie tylko zabytkowe trybuny z 1937 roku, ale nawet dach z 1994, wkomponowany w wyszukaną konstrukcję zupełnie nowego przekrycia. Ba, pomimo ogromnych rozmiarów, nawet maszty oświetleniowe miałyby zostać utrzymane, choć postawione nieco dalej od obiektu niż obecnie.

By podnieść rozmiar stadionu z 51 tys. miejsc do 63 tysięcy, zaplanowano dodanie trzeciego poziomu nad już istniejącymi trybunami, spójnego technicznie i estetycznie ze starymi. Miałby on jednak powstać na zupełnie nowej konstrukcji zbudowanej wokół obecnych trybun. Dzięki temu De Kuip miałoby zyskać ogrom powierzchni użytkowych pod usługi, np. HoReCa. W sumie powierzchnia użytkowa miałaby wzrosnąć o 70 tys. m2.

Pomimo stosunkowo niewielkiej ingerencji w historyczne trybuny (wyłączając zajęcie części dolnego poziomu przez nowe loże), Feyenoord miałby otrzymać zgodny z międzynarodowymi standardami udział miejsc biznesowych, tj. ok 10% (6250 fotelików, nie licząc tych w lożach). W sumie na hospitality można by przeznaczyć ok. 6,5 tys. m2. Przy stosunkowo niewielkim wydatku finansowym klub piłkarski miałby bardzo istotnie podnieść swoje przychody z dnia meczowego.

W ramach planu De Moderne Kuip powstał również zarys bardzo rozległego kompleksu mieszkalno-komercyjnego dookoła, najbardziej złożony wśród dotychczasowych wizji przebudowy De Kuip. Z kolei rezygnacja z Feyenoord City oznaczałaby, że miasto mogłoby lepiej ulokować most przez Nową Mozę i zrealizować na nim nową linię tramwajową, łączącą stadion z centrum miasta.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020