Edgeley Park

Pojemność18 300
Kraj Anglia
MiastoStockport
KlubyStockport County FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy2025–?

Reklama

Edgeley Park – opis projektu

Jak powstały plany rozbudowy Edgeley Park?

Jeszcze w 2015 nad stadionem Edgeley Park w Stockport niedaleko Manchesteru widniała groźba likwidacji. Chęć przejęcia obiektu zgłaszali wtedy deweloperzy, a mający kłopoty finansowe Stockport County FC mógł skusić się na propozycję sprzedaży. Sytuację uratowało jednak miasto, które uprzedziło inwestorów i wykupiło stadion za kwotę 2 mln £.

W styczniu 2020 nowym właścicielem klubu został pochodzący ze Stockport biznesmen Mark Stott, którego ambicją było uzdrowienie sytuacji klubu i jego rozwój. Klub nakreślił wówczas 7-letnią wizję, zgodnie z którą drużyna powinna w tym czasie awansować na drugi poziom ligowy (Championship), gdzie Stockport County FC występowali już w latach 1997–2002.

W lutym 2022 klub uzgodnił z miastem nową dzierżawę stadionu, na okres 250 lat. Latem 2022 nowy właściciel przejął 7,7 mln £ długu, jaki posiadało Stockport County FC. Również w 2022 zespół zanotował awans do EFL League Two (czwarty poziom rozgrywek).

Kiedy przedstawiono plany rozbudowy Edgeley Park?

We wrześniu 2022 klub przedstawił wizję rozbudowy Edgeley Park, który według wstępnych założeń powinien urosnąć do pojemności ok. 20 tys. widzów (z niecałych 11 tys.), oraz zaprosił kibiców i okolicznych mieszkańców do konsultacji, które trwały do października. W grudniu 2022 klub sformułował wnioski, jakie wyciągnięto z konsultacji i zapowiedział dalsze prace nad planami rozbudowy stadionu.

W marcu 2024 klub przedstawił zaktualizowane plany i zaprezentował nowe wizualizacje dotyczące rozbudowy stadionu, a także zaprosił do kolejnej rundy konsultacji społecznych. Klub ma nadzieję na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę kilka miesięcy po zakończeniu tych konsultacji. Pierwsza faza rozbudowy mogłaby ruszyć na początku 2025.

Co zakładają plany rozbudowy Edgeley Park?

Plan rozbudowy stadionu dotyczy trzech z czterech trybun, jedynie otwarta w 1995 trybuna za zachodnią bramką (Cheadle End), zdecydowanie najwyższa ze wszystkich, ma pozostać nietknięta. Według zaktualizowanych planów, pojemność stadionu po zakończeniu wszystkich prac ma wzrosnąć do ok. 18,3 tys. widzów. Przebudowa ma być prowadzona etapami.

Jakie mają być etapy rozbudowy Edgeley Park?

Jakie zadania zostaną zrealizowane w ramach I etapu rozbudowy Edgeley Park?

W ramach I etapu, którego realizacja mogłaby się rozpocząć na początku 2025, mają zostać wykonane dwa zadania. Pierwszym jest wydłużenie trybuny głównej, po stronie północnej (Danny Bergara Stand) w kierunku wschodnim, a także stworzenie na tej trybunie nowego dachu.

Drugie zadanie w ramach pierwszego etapu polegać ma na budowie zupełnie nowej, znacznie większej (dorównującej wysokością do Cheadle End) trybuny za wschodnią bramką (Railway End). Trybuna ta ma przejąć funkcję trybuny rodzinnej, którą obecnie pełni trybuna południowa.

Co obejmuje II etap rozbudowy Edgeley Park?

W dalszych planach, których ram czasowych jeszcze nie podano, zakładane są kolejne inwestycje. Drugi etap ma obejmować budowę zupełnie nowej, znacznie większej (również dorównującej wysokością do Cheadle End) trybuny południowej (Together Stand). W związku z chęcią zachowania jak najwięcej z przestrzeni parkowej wokół zbiornika wodnego za południowo-zachodnim narożnikiem (Sykes Reservoir), nowa trybuna południowa będzie nieco ograniczona od zachodu.

Co zakłada III etap rozbudowy Edgeley Park?

Trzeci etap to wydłużenie trybuny północnej w kierunku zachodnim, analogicznie do zadania z pierwszego etapu, polegającego na wydłużeniu jej na wschód. Dzięki temu trybuna osiągnie długość odpowiadającą długości linii bocznej boiska, pozostanie jednak niższa od pozostałych. Zachowana ma zostać również jej charakterystyczna, ceglana fasada.

Jak wzrośnie pojemność Edgeley Park po rozbudowie?

Każde wydłużenie trybuny północnej zwiększy jej pojemność o 600 miejsc (łącznie 1200 miejsc). Nowa trybuna wschodnia ma pomieścić 4,5 tys. widzów, a nowa trybuna południowa 5,5 tys. widzów, co razem zwiększy pojemność całego stadionu do ok. 18,3 tys. osób. W dodatku po rozbudowie wszystkie trybuny mają być zadaszone (obecnie odkryta pozostaje jeszcze trybuna wschodnia).

Jakie dodatkowe zmiany zajdą przy okazji rozbudowy Edgeley Park?

Wraz z budową nowych trybun po stronie wschodniej i południowej, bezpośrednio za nimi mają powstać dodatkowe parkingi. Kolejny parking, przeznaczony dla kibiców drużyn przeciwnych, znajdzie się nieco dalej na wschód, za Bergara Close, przy torach kolejowych. Przestrzeń zostanie wzbogacona również przez nowe nasadzenia, powstaną ponadto stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz parkingi dla rowerów.

W ramach rozbudowy stadionu powstanie więcej stref premium i wzbogacona zostanie oferta cateringowa. Powstać mają szybsze drogi wejścia/wyjścia na stadion, lepszy dostęp mają też otrzymać osoby niepełnosprawne. Ogółem poprawie ma ulec komfort odwiedzających i doświadczenia meczowe, a klub ma osiągać większe przychody.

Dzięki rozbudowie powstanie więcej przestrzeni użytkowych, które będą mogły służyć lokalnej społeczności. Pod uwagę brane będą aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem i ekologią. Podjęte zostaną m.in. działania promujące korzystanie z transportu publicznego i docieranie na stadion pieszo lub rowerem, jak również inicjatywy minimalizujące uciążliwość dla okolicznych mieszkańców.

Reklama

Wizualizacje