Edgeley Park

Pojemność10 842
2020 (Danny Bergara Stand)
2410 (Together family Stand)
5058 (Cheadle End)
1354 (Railway End)
Kraj Anglia
MiastoStockport
KlubyStockport County FC
Inauguracja 03.09.1891
Adres 16 Hardcastle Road, Edgeley, Stockport SK3 9DD

Reklama

Edgeley Park – opis stadionu

Jakie były początki Edgeley Park?

Edgeley Park pierwotnie powstał dla drużyny rugby league, Stockport RFC, która w 1891 wydzierżawiła teren należący do rodziny Sykes. Pierwszy mecz rugby odbył się tutaj 3 września 1891. Początkowo wzniesiono niewielką zadaszoną trybunę główną po stronie północnej, a także terasowe trybuny po stronie wschodniej i południowej.

W 1902 współgospodarzem stadionu został klub piłkarski Stockport County FC, który pierwsze spotkanie rozegrał tutaj 13 września 1902 (remis 1:1 z Gainsborough Trinity FC). Wkrótce drużyna rugby league została rozwiązana, a Stockport County pozostał jedynym klubem grającym na Edgeley Park, gdzie występuje aż do dziś. W kolejnych latach trybuny wokół boiska stopniowo rozbudowywano.

Jakie wydarzenia związane są z Edgeley Park?

W 1935 spłonęła drewniana trybuna główna po stronie północnej, a wraz z nią klubowe archiwa. Nową trybunę na jej miejscu wybudowano rok później. 16 października 1956 rozegrano na stadionie pierwszy mecz przy sztucznym oświetleniu (Stockport County FC – Fortuna '54 Geleen 3:0). W 1977 na obiekcie gościła królowa Elżbieta II. Był to jeden z punktów obchodów Srebrnego Jubileuszu 25-lecia jej panowania.

30 marca 1946 na stadionie rozegrano rewanżowy mecz jednej z rund Football League Third Division North Cup pomiędzy Stockport County FC i Doncaster Rovers FC. Po remisie 2:2 w pierwszym spotkaniu, taki sam wynik padł również na Edgeley Park. Ówczesne zasady nie przewidywały jeszcze serii rzutów karnych, a dogrywkę grano do skutku, aż któraś z drużyn strzeli bramkę.

Tym razem w dogrywce nie padła jednak żadna bramka (gospodarze strzelili co prawda jedną, ale sędzia odgwizdał rękę), a mecz zakończył się wskutek zapadających ciemności, po 203 minutach gry. Na koniec rzucono monetą, by wyłonić gospodarza kolejnego rewanżu (rozegrano go w Doncaster, gdzie miejscowa drużyna zwyciężyła ostatecznie 4:0). Mecz z 30 marca 1946, rozegrany na Edgeley Park, jest najdłuższym znanym w historii spotkaniem piłkarskim granym o stawkę.

11 lutego 1950 w meczu FA Cup przeciwko Liverpool FC (1:2) padł rekord frekwencji stadionu (spotkanie obejrzało z trybun 27 833 widzów). 14 stycznia 1958 reprezentacja Anglii rozegrała na Edgeley Park dwa nieoficjalne sparingi, przeciwko Manchester City XI oraz reprezentacji Anglii do lat 23. W lipcu 1978 obiekt był gospodarzem 3. edycji mistrzostw świata w lacrosse.

W latach 2003–2012 obok Stockport County FC, na stadionie występował także zespół rugby union Sale Sharks, uczestnik Premiership Rugby. W czasie gry na Edgeley Park drużyna ta raz sięgnęła po mistrzostwo kraju (2006) i raz triumfowała w European Challenge Cup (2005), drugich w hierarchii europejskich rozgrywkach w rugby union.

Jak wygląda Edgeley Park?

Stadion znajduje się w dzielnicy Edgeley, niedaleko centrum Stockport. Boisko stadionu otoczone jest z czterech stron trybunami, których łączna pojemność wynosi 10 842 widzów. Trybuny wyposażone są w plastikowe krzesełka, w przeważającej części w barwie niebieskiej. Kibice drużyn przyjezdnych zasiadają na trybunie za wschodnią bramką, która jako jedyna nie jest zadaszona. Na wschodniej trybunie umieszczono telebim. W narożnikach obiektu stoją cztery maszty oświetleniowe.

Czym charakteryzują się poszczególne trybuny na Edgeley Park?

Trybuna główna po stronie północnej powstała w 1936, po pożarze poprzedniej, drewnianej konstrukcji w 1935. Od 2012 nosi ona nazwę „Danny Bergara Stand”, na cześć byłego trenera Stockport County FC. Trybuna południowa, wielokrotnie przebudowywana, od 2020, w związku z umową sponsorską, nosi nazwę „Together family Stand” (wcześniej była znana jako „Popular Side”, „Vernon Side” czy „Barlow Stand”).

Betonowe terasy po stronie wschodniej (tzw. „Railway End”) powstały po przebudowie w latach 80. XX wieku. W 2001 trybunę, jako ostatnią na stadionie, wyposażono w plastikowe krzesełka. Na trybunie zasiadają kibice drużyn przyjezdnych, a od 2019 stoi na niej telebim, który zastąpił dawną elektroniczną tablicę wyników. Jest to jedyna trybuna na stadionie pozbawiona zadaszenia. W związku z umową ze sponsorem, na sezon 2022/23 nadano jej nazwę „Vitality Railway End Stand”.

Trybuna za zachodnią bramką, znana jako „Cheadle End”, to zdecydowanie najwyższa trybuna na stadionie, a jej pojemność równa się niemal połowie pojemności całego obiektu. Została oddana do użytku w 1995, a na jej otwarcie (31 lipca) rozegrano mecz towarzyski z Manchesterem City. Wcześniej w jej miejscu znajdowała się drewniana trybuna, którą zdecydowano się rozebrać po katastrofalnym pożarze na stadionie w Bradford w 1985 (później, do czasu wybudowania nowej trybuny, za zachodnią bramką stały tylko niskie betonowe terasy).

Jakie są plany na przyszłość stadionu Stockport County FC?

Koncepcję architektoniczną rozbudowy Edgeley Park można zobaczyć na osobnej podstronie

W 2019 Stockport County FC awansowało do National League, a w 2022 do EFL League Two, powracając na czwarty poziom rozgrywek w Anglii po 11 latach przerwy. Sukcesy rozbudziły ambicje działaczy, którzy mają nadzieję na osiągnięcie w perspektywie kilku sezonów rozgrywek Championship (drugi poziom). W parze z kolejnymi awansami ma iść również rozbudowa stadionu. W planach jest rozbudowa trybun po stronie południowej i za wschodnią bramką, a także poszerzenie trybuny głównej (północnej). W wyniku modernizacji pojemność areny ma wzrosnąć do ok. 18 300 widzów. Prace mają być prowadzone etapami.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024