Gtech Community Stadium
Pojemność | 17 250 |
---|---|
2866 (Miejsca biznesowe) | |
Kraj | Anglia |
Miasto | Londyn |
Kluby | Brentford FC |
Inne nazwy | Brentford Community Stadium (2020–2022) |
Inauguracja | 01.09.2020 |
Czas budowy | 25.03.2017 – 08.2020 |
Koszt | 71 mln £ |
Projekt | AFL Architects |
Wykonawca | Buckingham Group |
Konstruktor | Arup |
Adres | 166 Lionel Rd N, London, Brentford TW8 9QT, Wielka Brytania |
Reklama
Gtech Community Stadium – opis stadionu
Choć Griffin Park należał do bardzo lubianych londyńskich stadionów, to ścisłe sąsiedztwo domków jednorodzinnych uniemożliwiło jego przebudowę. Plany wyprowadzki dla szansy na rozwój Brentford FC mieli od początku XXI wieku, ale skonkretyzowały się one dopiero w 2012 roku. Wtedy zespół kupił 3,1 ha gruntów przy Lionel Road south, ok. 1,6 km na wschód od dotychczasowego obiektu.
Pierwotnie zaplanowano budowę areny na 20 000 miejsc z możliwością rozbudowy do 25 000. Taka wersja otrzymała pozwolenie na budowę jeszcze w 2013 roku, jednak klub wstrzymał realizację z powodów finansowych. Wypracowano nową formułę, w ramach której poza stadionem miały powstać mieszkania (ponad 900 na czterech sąsiednich działkach). Ponieważ dopiero w 2016 udało się wywłaszczyć ostatnich właścicieli, budowa ruszyła wiosną 2017.
Ponieważ zakupiona przez Brentford działka ma plan trójkąta ograniczonego z trzech stron torami kolejowymi, wkomponowanie w nią stadionu było niemałym wyzwaniem. Architekci z AFL zdecydowali o ułożeniu boiska na osi wschód-zachód zamiast optymalnej północ-południe. Sama bryła stadionu otrzymała z kolei nieregularny kształt zbliżony do sześciokąta. Rolę głównej trybuny przypisano południowej, ponieważ z tej strony znalazło się najwięcej miejsca na zaplecze sportowe, administracyjne i komercyjne.
W toku prac wizję przedstawioną jeszcze w 2013 zmieniano kilkakrotnie, a ostatnie zmiany pokazane w 2017 roku oznaczały obcięcie pojemności z 20 000 do 17 250 widzów. Trybuny za bramkami z dwupoziomowych zmniejszono do jednego poziomu, a północną trybunę jeszcze zmniejszono, by zmieścić wzdłuż torów drogę wewnętrzną. Jednocześnie nie wpłynęło to niekorzystnie na prognozowane zyski, ponieważ na podstawie analizy rynku zwiększono udział miejsc biznesowych z 1874 do aż 2866.
Najbardziej imponujące okazały się jednak oszczędności konstrukcyjne. Wskutek odchudzania projektu i zmian konstrukcyjnych udało się obniżyć zużycie żelbetu o 50%, a stali o 30% względem pierwotnej dokumentacji. Tej ostatniej poszło tylko 2600 ton, wliczając konstrukcję trybun. W połączeniu z systemem pobierania deszczówki oraz ok. 400 m2 paneli słonecznych na dachu głównej trybuny (ok. 30% energii stadion zużywa na swoje potrzeby) projekt doczekał się wysokiej oceny pod względem ochrony środowiska, potwierdzonej certyfikatem BREEAM.
W efekcie cięć i uproszczeń stadion ma już w całości jednopoziomowe trybuny. I choć ich kształt jest nieforemny, to z każdego miejsca na obiekcie jest optymalna widoczność. Co więcej, obiekt oferuje wysoki standard dla osób niepełnosprawnych i uwzględnia możliwość zamiany części krzesełek na miejsca stojące, gdy pozwoli na to prawo. Podtrybunie ma jeden poziom na trzech trybunach, podczas gdy na głównej obiekt wznosi się na 4 kondygnacje.
Jeśli chodzi o kolor fotelików, nie odzwierciedla on bezpośrednio barw klubowych Brentford FC, lecz stanowi mozaikę. To tylko jeden z zabiegów, by nie narzucać odbioru stadionu jako użytkowanego przez tylko jeden zespół. Już w 2016 było bowiem pewne, że drugim gospodarzem będzie drużyna rugby London Irish. By jej fani czuli się jak u siebie, architekci zadbali o wewnętrzną iluminację podtrybunia w barwach każdego z gospodarzy. Również loże można szybko przemeblować i zmienić dekoracje.
Całkowita powierzchnia zabudowy to zaledwie 22 tys. m2, z czego prawie połowę zajmuje boisko. Nic więc dziwnego, że obiekt musi być nieregularny. Jego kształt staje się jednak zaletą, ponieważ nie ma drugiego tak uformowanego obiektu na świecie. Graniasta bryła jest kryta blachą, poliwęglanem, a także proszkowane panele aluminiowe imitujące szary kamień.
Jak Gtech Community Stadium prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?
Reklama
Zdjęcia
Powiązane aktualności
2024
-
Anglia: Rząd wprowadzi nowe zasady dotyczące sprzedaży stadionów?
Rząd przygotowuje się do przyznania niezależnemu regulatorowi uprawnień, które pozwolą mu uniemożliwić klubom Premier League sprzedawanie swoich stadionów firmom powiązanym lub stronom trzecim.
-
Anglia: Zainaugurowano specjalny ogród na dachu Gtech Community Stadium
W Brentford otwarto Gtech Community Garden, miejsce, w którym fani Bees i lokalna społeczność mogą miło spędzić czas podczas wizyty na stadionie Gtech Community Stadium.
-
Anglia: Frekwencja na stadionach Premier League w sezonie 2023/24
Kolejny sezon, kolejne mistrzostwo dla Manchesteru City. Nagroda za najwyższą frekwencję trafiła także do miasta Manchester, ale do Czerwonych Diabłów, mimo najgorszego sezonu tej drużyny w historii Premier League. Aż sześć klubów przekroczyło milion widzów w tym sezonie, a pięć stadionów zapełniało się średnio w ponad 99%. Niesamowite.
-
Anglia: Pionierskie rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji na stadionie Brentfordu
Najważniejszą statystyką jest oczywiście wynik, ale kibice uwielbiają szczegółowe dane w trakcie spotkania, czemu wyszedł na przeciwko Brentford we współpracy z Genius Sport. W trakcie sobotniego spotkania z Sheffield kibice The Bees po raz pierwszy obejrzą rozgrywki wzbogacone o podawane na bieżąco statystyki rodem z gier komputerowych.
2022
-
Anglia: Podwyżki stadionowe dotkną kluby Premier League
Wartość prawie wszystkich 20 stadionów, które należą do drużyn grających w Premier League, niedawno wzrosła. W konsekwencji kluby będą musiały się liczyć w wielomilionowymi podwyżkami podatków, obejmującymi ich infrastrukturę.
-
Anglia: Stadion Brentford ma nowego sponsora!
Włodarze występującego w angielskiej Premier League Brentford FC, ogłosili zawarcie długoletniej umowy z nowym sponsorem. Firma Grey Technology Limited (GTech) nabyła prawa do nazwy Brentford Community Stadium. Transakcja jest największą w historii londyńczyków umową sponsorską.
-
Anglia: Poznajcie stadiony Premier League 2022/23!
Nowy sezon angielskiej Premier League, ku uciesze fanów, wystartuje już w piątek, 5 sierpnia. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć Wam sylwetki stadionów, na których już wkrótce zagrają piłkarze najlepszej ligi świata. A więc, cytując klasyka, “zapinamy pasy i startujemy”!
-
Anglia: Więcej miejsc stojących już w przyszłym sezonie?!
Wszystkie kluby z Premier League i Championship będą mogły ubiegać się o prowadzenie licencjonowanych stref bezpiecznego stania w przyszłym sezonie - ogłosił angielski rząd. Oznacza to odejście 30-letniej zasady wymagającej stadionów z miejscami wyłącznie siedzącymi.
-
Anglia: Kontrowersje wokół stadionów EURO 2022 kobiet
Piłkarskie Mistrzostwa Europy kobiet wystartują już za nieco ponad 2 miesiące, a gospodyniami po raz drugi w historii będą Angielki. Mimo tego, że wielki finał odbędzie się na londyńskim Wembley, stadiony dopuszczone do turnieju według opinii wielu są… zbyt małe.
2021
-
Anglia: Bezpieczne miejsca stojące od 2022 roku
O wprowadzeniu możliwości oglądania meczów na stojąco mówiło się już od jakiegoś czasu. W 2019 roku rząd zapewniał o rychłej zmianie przepisów, jednak na zmiany w prawie przyszło czekać ponad 2 lata.
-
Stadium of the Year: Nie zapomnij, Ty wybierasz najlepszy stadion!
Za nami już prawie dwie trzecie Głosowania Publicznego, czas więc na aktualizację. Dotąd oddaliście w sumie 14 tysięcy głosów, ale… czy Ty już głosowałeś? No właśnie!
-
Nowy stadion: Londyński kompakt ze sporym potencjałem
Dzielą go piłkarze i rugbyści, choć powstał pierwotnie dla tych pierwszych. Nowy stadion Brentford FC kosztował niemało, ale też obiecuje wiele. Na realizację potencjału trzeba jednak poczekać z powodu pandemii.
-
Stadium of the Year 2020: Zachęcamy do zgłaszania nominacji!
Koniec stycznia to tradycyjnie okres, gdy prosimy Was o zgłaszanie najważniejszych stadionów otwartych w minionym roku. A że 2020 był – delikatnie mówiąc – specyficzny, to i jedną z naszych głównych zasad zmieniamy. Pewnie nawet wiecie, którą.