Emirates Stadium (Ashburton Grove)

Pojemność60 704
Kraj Anglia
MiastoLondyn
KlubyArsenal FC
Inauguracja 22.07.2006 (Arsenal Londyn - Ajax Amsterdam)
Czas budowy 2004 - 07.2006
Koszt 390 mln Ł
Projekt Populous
Wykonawca Sir Robert McAlpine
Adres Holloway, Islington, London, N5 1BU

Reklama

Emirates Stadium – opis stadionu

W chwili otwarcia był drugim największym obiektem piłkarskim w Premier League i trzecim w całej Anglii. Początkowo nazywany Ashburton Grove od ulicy, przy której powstał, szybko zyskał sponsora, który za umowę naming rights na 15 lat zapłacił 42 mln funtów (przedłużając ją później o 7 lat, do 2028). Partnerstwo linii lotniczych Emirates przysporzyło klubowi nie tylko zysków, ale i krytyki, ponieważ według niektórych kibiców ekspozycja sponsora sprawia, że wnętrze stadionu bardziej przypomina lotnisko niż arenę ich ukochanego klubu. Powstało nawet ironiczne określenie "Arsenal Terminal".

Poza wielkimi zyskami ze sponsorowanej nazwy, Emirates Stadium jest też znany jako wzór w czerpaniu zysków z tzw. działalności meczowej. W krótkim czasie wyprzedził pod tym względem znacznie większe hiszpańskie Santiago Bernabeu. Wielkie zyski mają jednak swoją cenę - bilety na mecze Arsenalu należą do najdroższych na świecie. Mimo to klub ma niemal stale wyprzedane wszystkie miejsca i idącą w tysiące listę oczekujących.

Widownia zostałap odzielona na cztery poziomy, z których dwa srodkowe są najmniejsze (łącznie 9290 miejsc) i poświęcone klientom biznesowym. To oraz restrykcyjne przepisy panujące na obiekcie sprawiły, że Emirates jest obiektem żartów kibiców przyjezdnych. Podobnie jak kiedyś śpiewali oni, że Highbury to biblioteka (library), tak dziś wykrzykują "It's still a library".

Jak Emirates Stadium prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017