Goodison Park
Pojemność | 39 572 |
---|---|
Kraj | Anglia |
Miasto | Liverpool |
Kluby | Everton FC |
Inne nazwy | The Grand Old Lady |
Inauguracja | 24.08.1892 |
Pierwszy mecz | 02.09.1892 (Everton - Bolton Wanderers, 4-2) |
Renowacje | 1895, 1906, 1909, 1926, 1957, 1958, 1971, 1988, 1991, 1994 |
Rekord frekwencji | 78 299 (Everton - Liverpool, 18.09.1948) |
Koszt | 1874 £ (1892) |
Adres | Goodison Road, Liverpool, L4 4EL |
Reklama
Goodison Park – opis stadionu
Decyzję o przeprowadzce na Goodison Road władze Evertonu podjęły po tym, jak nie udało się związać przyszłości klubu z poprzednim dzierżawionym obiektem – Anfield. W 1892 miejscowy wykonawca otrzymał zlecenie budowy trzech trybun (dwóch odkrytych i jednej krytej) o łącznej pojemności 11 tys. widzów (po 4 na odkrytych i 3 na zadaszonej). Wzniesienie ich zajęło zaledwie pół roku, a stadion był pierwszym w Anglii typowo piłkarskim obiektem sportowym i zaledwie drugim na świecie (po Celtic Park, otwartym kilka dni wcześniej).
Do 1895 klub dzierżawił obiekt z uwagi na koszty wykupu, ale po tym okresie przejął stadion na własność. W latach 1906 i 1909 powstały dwie nowe trybuny – obie piętrowe. W 1926 i 1938 doszły do nich dwie kolejne i stadion stał się w całości dwupoziomowy. Trzy z trybun zaprojektował słynny Archibald Leitch.
Pierwszy mecz przy sztucznym oświetleniu przyszedł w 1957, a że były to derby przeciwko Liverpoolowi, zgromadziły prawie 60 tys. osób. Zaledwie rok później na Goodison Park powstała pierwsza w Anglii podgrzewana murawa, a w 1971 – pierwsza tablica wyników. Wielkie wyzwanie przyszło wraz z zaostrzeniem przepisów po Hillsborough. Ostatni mecz z miejscami stojącymi (a te były na trzech z czterech trybun) odbył się w 1991. Po jednej stronie udało się zainstalować krzesełka na istniejącej konstrukcji, po drugiej powstały nowe wylewki, a trzecia – południowa – została zburzona i zbudowana w 1994 od podstaw.
Przez lata na tym stadionie odbyło się najwięcej meczów w pierwszej lidze ze wszystkich angielskich aren – Everton opuścił najwyższą klasę rozgrywkową na zaledwie 4 lata w całej swojej historii. Dodatkowo tylko przez 6 sezonów klub nie mieścił się w pierwszej dziesiątce kraju pod względem frekwencji, osiągając rekordową średnią 51,6 tys. widzów na mecz w 1963 roku. Obiekt był też miejscem wielu meczów międzynarodowych, na czele ze spotkaniami Mundialu 1966, kiedy odbywał się tu nawet półfinał.
Jak Goodison Park prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
-
Anglia: Prestiżowe nagrody rozdane. Kto zgarnął główne wyróżnienie?
Brighton & Hove Albion zdobył główną nagrodę podczas udanego wieczoru na prestiżowej gali Stadium Events & Hospitality Awards. Klub pokonał konkurencję w postaci 28 innych obiektów z Premier League i Championship, zdobywając nagrodę w kategorii „Najlepsze ogólne wrażenia z dnia meczowego” dla Tunnel Club, otwartego w sierpniu ubiegłego roku.
-
Anglia: Frekwencja na stadionach Premier League w sezonie 2023/24
Kolejny sezon, kolejne mistrzostwo dla Manchesteru City. Nagroda za najwyższą frekwencję trafiła także do miasta Manchester, ale do Czerwonych Diabłów, mimo najgorszego sezonu tej drużyny w historii Premier League. Aż sześć klubów przekroczyło milion widzów w tym sezonie, a pięć stadionów zapełniało się średnio w ponad 99%. Niesamowite.
2023
-
Anglia: Nowy stadion Evertonu zastąpi Goodison Park w późniejszym terminie
Everton zdecydował opóźnić przeniesienie na Bramley-Moore Dock, mimo zapewnień, że nowy obiekt powstaje w dobrym tempie. Nie brakuje też kontrowersji związanych z przebudową nabrzeża, choć klub utrzymuje, że dba o dziedzictwo historycznej lokalizacji.
-
Anglia: Postępy prac na Everton Stadium
Budowa stadionu w doku Bramley-Moore wkracza w kolejną fazę. Na trybunie wschodniej zakończył się już montaż zadaszenia, co pozwoliło na instalację pierwszych siedzisk. Więcej na temat postępów robót na powstającym stadionie Evertonu przeczytacie w tym artykule.
-
Anglia: Everton Stadium opóźniony?
Stadion w Bramley-Moore Dock, który będzie nową siedzibą klubu z Liverpoolu, według niektórych doniesień prasowych miał być gotowy na start sezonu 2024/25. Jednak zdaniem władz klubu budowa przebiega zgodnie z harmonogramem, a data inauguracji stadionu nie została nigdy konkretnie ustalona.
2022
-
Anglia: Szklane góry w niebieskiej części Liverpoolu coraz wyższe
Piłkarska rywalizacja w mieście Beatlesów nie rozgrywa się tylko na murawie. Aktualnie obydwa stadiony należące do dwóch największych miejscowych ekip przechodzą renowację lub są wznoszone. Budowany od podstaw jest przyszły obiekt Evertonu, z którego niebieska część Liverpoolu już może być dumna.
-
Anglia: Podwyżki stadionowe dotkną kluby Premier League
Wartość prawie wszystkich 20 stadionów, które należą do drużyn grających w Premier League, niedawno wzrosła. W konsekwencji kluby będą musiały się liczyć w wielomilionowymi podwyżkami podatków, obejmującymi ich infrastrukturę.
-
Anglia: Poznajcie stadiony Premier League 2022/23!
Nowy sezon angielskiej Premier League, ku uciesze fanów, wystartuje już w piątek, 5 sierpnia. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć Wam sylwetki stadionów, na których już wkrótce zagrają piłkarze najlepszej ligi świata. A więc, cytując klasyka, “zapinamy pasy i startujemy”!
-
Anglia: Radni Liverpoolu zatwierdzili rozbiórkę Goodison Park
Plany wyburzenia stadionu Evertonu zostały przegłosowane w Radzie Miasta. Ponadto przyjęto koncepcję zagospodarowania terenu po arenie. Prace rozpoczną się najwcześniej w 2024 roku.
2021
-
Liverpool: Everton zabezpiecza finansowanie dla nowego stadionu
Projekt nowego stadionu Evertonu ma otrzymać poważny zastrzyk finansowy. Klub z Goodison Park może pozyskać nawet do 395 mln funtów, zabezpieczając dwa istotne filary finansowania.
-
Anglia: Bezpieczne miejsca stojące od 2022 roku
O wprowadzeniu możliwości oglądania meczów na stojąco mówiło się już od jakiegoś czasu. W 2019 roku rząd zapewniał o rychłej zmianie przepisów, jednak na zmiany w prawie przyszło czekać ponad 2 lata.
-
Liverpool: Budowa Evertonu już oficjalnie rozpoczęta
Dziś w samo południe naszego czasu pierwsza koparka nacięła nawierzchnię nabrzeża Bramley-Moore Dock. To oficjalny start budowy, ale zanim „mury zaczną piąć się do góry” miną miesiące.
-
Liverpool: UNESCO nie, stadion tak – Everton rusza!
Przez nowy stadion Evertonu (m.in.) miasto straciło miejsce na liście UNESCO. Za to zyskać może znacznie więcej, a arena „the Toffees” to pierwszy z benefitów. Plac budowy przekazany.
-
Liverpool: Oficjalnie – Everton rusza 26 lipca!
Po ponad 20 latach starań już nic nie stanie im na drodze – „The Toffees” rozpoczynają budowę dosłownie w dniu przejęcia terenu. Dzięki temu w 2024 mają zagrać na jednym z najlepszych stadionów Anglii.
-
Liverpool: Status UNESCO przepadnie przez stadion?
Pod koniec lipca głosowanie może odebrać i najpewniej odbierze Liverpoolowi status miasta o szczególnej wartości dla ludzkości. Do skreślenia z listy Światowego Dziedzictwa ma dojść z powodu nowego stadionu Evertonu.
-
Liverpool: Ruszyło odliczanie do startu budowy!
Już chyba nic nie zdoła zatrzymać nowego stadionu w Bramley-Moore Dock. Budowa powinna ruszyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ale pomimo zielonego światła są jeszcze sprawy do wyjaśnienia.
-
Liverpool: Rada miejska zaakceptowała nowy stadion Evertonu
Everton FC dostał zielone światło od władz miasta na budowę nowego stadionu. Wtorkowa decyzja radnych w Liverpoolu sprawia, że budowa nowego obiektu dla „The Toffees” może ruszyć nawet wiosną tego roku.
2020
-
Liverpool: Decyzja o stadionie Evertonu odłożona
Specjalna sesja rady miała odbyć się jeszcze w grudniu, ale nie ma o tym mowy – dokumentacja jest zbyt obszerna, by urzędnicy zdążyli ją przeanalizować na czas.
-
Liverpool: Trzy trybuny stojące na Evertonie?
O dostosowaniu nowego stadionu do wprowadzenia miejsc stojących mówiło się od dawna, ale w kontekście tylko jednej trybuny. Teraz okazuje się, że fani mogą liczyć na więcej sektorów.
-
Liverpool: Konsultacje nad nową wersją projektu Evertonu
Dokumenty złożone, teraz trzeba dać mieszkańcom 4 tygodnie na wypowiedzenie się w sprawie zaktualizowanej dokumentacji. Stadion Evertonu jest ciut niższy i prostszy – czy się przyjmie?