Stamford Bridge
Pojemność | 40 173 |
---|---|
Kraj | Anglia |
Miasto | Londyn |
Kluby | Chelsea FC |
Nazwy potoczne | The Bridge |
Inauguracja | 28.04.1877 |
Renowacje | 1905, 1973, 1984, 1990-1998 |
Rekord frekwencji | 82 905 (Chelsea - Arsenal, 12.10.1935) |
Projekt | Archibald Leitch (1905), KSS Group (1990-1998) |
Adres | Stamford Bridge, Fulham Road, Londyn SW6 1HS |
Reklama
Stamford Bridge – opis stadionu
Stadion otwarto w 1877 roku, jednak przez pierwsze dekady służył zawodom lekkoatletycznym. Dopiero w 1905 roku właściciel obiektu utworzył Chelsea po tym, jak Fulham odmówiło gry w tym miejscu ze względów finansowych. Obiekt w swej pierwotnej formie mieścił ok. 100 tys. widzów, z których jednak ogromna większość musiała stać na wysokich nasypach wokół bieżni. Tylko główna trybuna, w dużej mierze wzniesiona z drewna, dawała zadaszenie i ławki dla ok. 5 tys. osób. Trybuna zaprojektowana przez Archibalda Leitcha była dokładną kopią innej, wzniesionej uprzednio na pobliskim Craven Cottage.
W kolejnych dekadach obiekt przechodził wiele zmian, z których jedna, prowadzona w latach 1970. o mały włos nie doprowadziła do upadku klubu. Powstała wtedy nowa trybuna wschodnia, ale jej koszty rosły w zastraszającym tempie i nie tylko nie wystarczyło na pozostałe, ale klub stanął na krawędzi. Część stadionu wyłączono z własności klubu i trafiła w ręce deweloperów Marler Estates. Dopiero po upadku firmy na początku lat 1990. udało się odzyskać kontrolę nad całym stadionem. By więcej nie trafił w niepowołane ręce, powołano Chelsea Pitch Owners – złożoną głównie z kibiców organizację udziałową.
Co ciekawe, w sezonie 1984-85 między boiskiem a trybunami pojawiło się ogrodzenie... pod napięciem. Jednak władze miasta nie zgodziły się na taką formę kontroli i płotu nigdy nie uruchomiono. Dopiero w latach 1990., po Raporcie Taylora, usunięto bieżnię, dobudowując po jednej trybunie. Za przebudowę odpowiedzialna była wówczas znana pracownia KSS.
Trudno zliczyć rozgrywki, jakie odbywały się na tym obiekcie. Od futbolu, przez lekkoatletykę, żużel, futbol amerykański, krykiet, a po takie egzotyczne dyscypliny jak wyścigi hartów czy shinty. W latach 1920-1922 odbywały się tu finały Pucharu Anglii, pięciokrotnie grała też reprezentacja kraju (ostatni raz w 1946), a od roku 2003 średnia widownia ani raz nie spadła poniżej 41 tys. osób, co oznacza komplet publiczności niemal co mecz.
Jak Stamford Bridge prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
-
Anglia: Chelsea walczy o nowy stadion w innej lokalizacji
Chelsea prowadzi rozmowy o opuszczeniu Stamford Bridge i przeniesieniu się do Earl's Court, szukając rozwiązania swoich planów dotyczących większego stadionu. Zwiększenie pojemności jest głównym priorytetem właścicieli, a trudności z przebudową stadionu skłoniły klub do poszukiwania nowej lokalizacji w zachodnim Londynie.
-
Anglia: Frekwencja na stadionach Premier League w sezonie 2023/24
Kolejny sezon, kolejne mistrzostwo dla Manchesteru City. Nagroda za najwyższą frekwencję trafiła także do miasta Manchester, ale do Czerwonych Diabłów, mimo najgorszego sezonu tej drużyny w historii Premier League. Aż sześć klubów przekroczyło milion widzów w tym sezonie, a pięć stadionów zapełniało się średnio w ponad 99%. Niesamowite.
-
Anglia: Krok naprzód w sprawie wyczekiwanej rozbudowy Stamford Bridge
Budowa jednego z największych i najlepszych stadionów w kraju jest priorytetem właścicieli Chelsea, Todda Boehly'ego i Clearlake Capital. W 2023 roku klub zakupił działkę o powierzchni 1,2 akra, która sąsiaduje ze Stamford Bridge. Teren ten należy do organizacji charytatywnej zajmującej się pomocą weteranom. Czy osoby te mają powody do zmartwienia?
-
Anglia: Chelsea wyprowadzi się ze Stamford Bridge na sześć lat?
Włodarze Chelsea stanęli przed trudnym wyborem dotyczącym przyszłości stadionu. Według The Sun w grze od lat są dwie opcje: głęboka przebudowa Stamford Bridge lub budowa zupełnie nowego obiektu na gruntach niedaleko obecnego domu The Blues. Jaka decyzja zostanie podjęta?
2023
-
Anglia: Jaka będzie stadionowa przyszłość Chelsea?
Chelsea kontynuuje rozważanie możliwości przeniesienia się z obecnego stadionu Stamford Bridge, mimo że klub otrzymał potwierdzenie zakupu terenu obok obecnego stadionu za 80 mln £.
-
Anglia: Chelsea chce zainwestować miliony w plany stadionowe
The Blues nie ustają w wysiłkach, aby poprawić swoją sytuację infrastrukturalną. Jeden z najbogatszych klubów na świecie musi występować na obiekcie, którego pojemność zdecydowanie nie spełnia oczekiwań zarówno działaczy, jaki i kibiców londyńczyków. Właśnie pojawiły się nowe doniesienia, które zwiastują przełom w kwestii modernizacji Stamford Bridge.
-
Anglia: Większe Stamford Bridge bliżej niż kiedykolwiek?
Chelsea nie podjęła ostatecznej decyzji w sprawie swoich planów przebudowy Stamford Bridge, mimo że uzgodniła warunki zakupu działki znajdującej się obok stadionu. Zwycięstwo w wyścigu o zakup terenu spowoduje, że The Blues nie będą zmuszeni szukać sobie nowego domu.
-
Anglia: Stadion dla Chelsea - decyzja w ciągu kilku miesięcy?
O nowym obiekcie dla jednego z największych klubów na świecie mówi się już od wielu lat. Plotki dotyczyły gruntownego remontu na Stamford Bridge lub przeniesienia się w inne miejsce. Nowi właściciele również sondują różne rozwiązania, a decyzja ma zostać podjęta po zakończeniu obecnego sezonu.
-
Anglia: W Premier League zagrają dla Ukrainy?
Ostatnio informowaliśmy o wydarzeniu wchodzącym w skład Ramadanu, które organizuje Chelsea FC. Jak się okazuje, to nie jedyna inicjatywa klubu. Na Stamford Bridge odbędzie się również mecz gwiazd, które zagrają dla Ukrainy.
-
Anglia: Stadion Premier League ugości największe wydarzenie Ramadanu?
Przełomowy, kontrowersyjny, tolerancyjny? Jakkolwiek nie nazwiemy pomysłu władz Chelsea, byłoby to pierwsze tego typu wydarzenie zarówno dla klubu, jak i dla całej ligi. Co dokładnie obejmie spotkanie, które będzie miało miejsce na Stamford Bridge?
2022
-
Anglia: Podwyżki stadionowe dotkną kluby Premier League
Wartość prawie wszystkich 20 stadionów, które należą do drużyn grających w Premier League, niedawno wzrosła. W konsekwencji kluby będą musiały się liczyć w wielomilionowymi podwyżkami podatków, obejmującymi ich infrastrukturę.
-
Anglia: Jaka przyszłość czeka Stamford Bridge?
Chelsea FC od maja tego roku ma nowych właścicieli. Roman Abramowicz zdecydował się sprzedać klub, po tym jak Zachód objął sankcjami wielu Rosjan z powodu wojny na Ukrainie. Kontrolę nad „The Blues” przejęło konsorcjum, któremu przewodzi Todd Boehly. Nowi właściciele zapowiadają lifting siedziby klubu.
-
Anglia: Poznajcie stadiony Premier League 2022/23!
Nowy sezon angielskiej Premier League, ku uciesze fanów, wystartuje już w piątek, 5 sierpnia. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć Wam sylwetki stadionów, na których już wkrótce zagrają piłkarze najlepszej ligi świata. A więc, cytując klasyka, “zapinamy pasy i startujemy”!
-
Anglia: Więcej miejsc stojących już w przyszłym sezonie?!
Wszystkie kluby z Premier League i Championship będą mogły ubiegać się o prowadzenie licencjonowanych stref bezpiecznego stania w przyszłym sezonie - ogłosił angielski rząd. Oznacza to odejście 30-letniej zasady wymagającej stadionów z miejscami wyłącznie siedzącymi.
-
Londyn: Dlaczego Chelsea wyłamuje się ze stadionowego boomu?
Czołowe kluby angielskie albo już grają na nowoczesnych stadionach albo co rusz ogłaszają plany modernizacji obiektów przez nie użytkowanych. Dziwnie cicho w tej sprawie jest w zachodnim Londynie.
2021
-
Anglia: Bezpieczne miejsca stojące od 2022 roku
O wprowadzeniu możliwości oglądania meczów na stojąco mówiło się już od jakiegoś czasu. W 2019 roku rząd zapewniał o rychłej zmianie przepisów, jednak na zmiany w prawie przyszło czekać ponad 2 lata.
-
Londyn: Największe zmiany na Stamford Bridge od 20 lat
Chelsea nie tylko zamroziła ceny biletów dla swoich kibiców, ale też przygotowała dla nich serię niespodzianek. Pojawiło się bardzo dużo miejsc stojących i nowy klub biznesowy.
-
Europejska Super Liga: Co zmieni stadionowo?
Trzęsienie ziemi o dziejowej skali dokonuje się na naszych oczach. Najlepsi nie chcą już grać ze słabszymi, wolą bawić się ze sobą i nie dzielić przychodami. Jedni zyskają więc bardzo dużo, inni mogą wiele stracić.
-
Wielka Brytania: Czy futbol powróci do domu w 2030 roku?
Premier Boris Johnson poparł potencjalną kandydaturę Wielkiej Brytanii i Irlandii do organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2030 roku. Formalny proces dotyczący potencjalnego zgłoszenia pięciu federacji piłkarskich zostanie rozpoczęty w 2022 roku.