Old Trafford
Pojemność | 74 031 |
---|---|
Kraj | Anglia |
Miasto | Manchester |
Kluby | Manchester United FC |
Inauguracja | 19.02.1910 (Manchester United - Liverpool FC, 3-4) |
Czas budowy | 1909-1910 |
Renowacje | 1941, 1946-1949, 1951, 1957, 1973, 1995-2000, 2005-2006 |
Rekord frekwencji | 76 962 (Wolverhampton Wanderers - Grimsby Town, Puchar Anglii, 25.03.1939) |
Projekt | Archibald Leitch (1909) |
Adres | Sir Matt Busby Way, Old Trafford, Manchester |
Reklama
Old Trafford – opis stadionu
„Najatrakcyjniejszy, najprzestronniejszy i najbardziej niezwykły stadion, jaki kiedykolwiek widziałem. Jako boisko piłkarskie jest bezkonkurencyjny na świecie, to jest zaszczyt dla Manchesteru oraz dom drużyny, która może czynić cuda” – te słowa zostały napisane w „Sporting Chronicle” w dniu otwarcia Old Trafford, 19 lutego 1910 roku.
Początki wielkiego Manchesteru to stowarzyszenie futbolu i krykieta o nazwie Newton Heath. Na początku XX w. po poważnych kłopotach finansowych klub upadł. W 1902 odrodził się na nowo, już pod nazwą Manchester United. Ok. 1909 roku właściciel miejscowego browaru i prezes United, John Henry Davies, wraz z grupa biznesmenów przeznaczył wtedy ogromną sumę 90 tysięcy funtów na budowę stadionu – z odkrytymi nasypami z trzech stron oraz z trybuną główną okrytą dachem, na której znajdowały się miejsca siedzące.
Old Trafford został zaprojektowany przez słynnego szkockiego architekta – Archibalda Leitcha, który zaprojektował także Hampden Park (stadion narodowy Szkocji), Ibrox Stadium (stadion Rangers'ów) i White Hart Lane (należący do Tottenham Hotspur). Manchester United przeniósł się ze swojego starego stadionu na Bank Street Clayton, na nowy obiekt Old Trafford, w zachodnim Manchesterze. Inauguracyjny mecz na nowym obiekcie odbył się 19 lutego 1910 roku. Na otwarcie stadionu przyszło 45 tys. osób. Manchester przegrał z Liverpoolem 3:4.
W 1911 i 1915 roku na stadionie odbywał się finał FA Cup. W 1920 roku uzyskał on największą frekwencję na meczu ligowym – 70 504 kibiców przyszło na mecz przeciwko Aston Villa. Rekord frekwencji na Old Trafford został ustanowiony 25 marca 1939 roku, spotkanie półfinałowe Pucharu Anglii, pomiędzy Wolverhampton Wanders a Grimsby Town obserwowało aż 76 962 widzów.
W czasie II wojny światowej, 11 marca 1941 roku, trybuny i płyta boiska zostały poważnie uszkodzone podczas nalotu niemieckiej Luftwaffe. Drużyna United musiała w latach 1946-1949 korzystać ze stadionu Maine Road, należącego do lokalnego rywala Manchesteru City. Stadion odbudowano i 24 sierpnia 1949 rozegrano pierwszy mecz. Manchester przegrał wtedy z Boltonem 0:3.
W kolejnych latach zawieszono dach nad pozostałymi trzema trybunami, jednakże dach ten nie dodał uroku sektorom, była to przestarzała konstrukcja. W połowie lat 60. rozpoczęto rozbudowę nowoczesnych trybun. Najpierw zaczęto od podłoża przy części północnej i wschodniej. Nowy projekt obejmował stojącą część na przedzie, a za nią ogromne sektory z miejscami siedzącymi. Obiekt został nie tylko odbudowany, ale i na tyle zmodernizowany, że w 1966 roku mógł gościć finalistów Mistrzostw Świata.
Przez następne 30 lat systematycznie dokonywano kolejnych modernizacji. W 1970 roku rozegrano na nim rewanż finału FA Cup, pomiędzy Chelsea i Leeds. Old Trafford stał się pierwszym stadionem w latach siedemdziesiątych, wokół którego zostało wzniesione ogrodzenie, aby walczyć z zakłóceniami powodowanymi przez tłum.
Stopniowo przebudowywano trybuny w latach 70. i 80., kończąc na Stretford End w 1994 r. W latach 60., 70. i 80. stadion mógł pomieścić nieco poniżej 60 tys. widzów. Jednak we wczesnych latach 90., po katastrofie na Hillsbrough, nakazano aby wszystkie stadiony miały tylko miejsca siedzące. Plany konstrukcji Old Trafford z lat 60-tych były już skończone i stadion był wspaniały, ale dla United, bardziej popularnego niż kiedykolwiek, zmniejszona pojemność do 44 000 miejsc była niewystarczająca.
Największych zmian dokonano przed mistrzostwami Europy w 1996 roku. Na przebudowę wydano wówczas 44 miliony funtów. W latach 1995-96 powiększona została główna, północna trybuna – The North Stand, zwiększając pojemność stadionu do ok. 56 000. Pozostałe trybuny były o połowę niższe.
Znalazły się pod dachem zawieszonym na tej samej wysokości, którego stromy spad w kierunku boiska do dziś pozostaje symbolem obiektu. Na jego krawędzi umieszczone zostały jupitery oświetlające boisko. Na koronie trybun znalazł się rząd ekskluzywnych pomieszczeń. Każde wyposażone było w maleńką kuchnię, salonik, w którym na monitorach można obejrzeć najciekawsze akcje odbywającego się właśnie meczu. Zbudowanie tego i również wspaniałego muzeum United, a także restauracji „Red Cafe” oraz dwóch pięter boksów dla członków zarządu kosztowało 19 mln funtów.
Ostatni wielki etap rozbudowy przeprowadzono w latach 2005-06, gdy na północy stadionu powstały zupełnie nowe narożniki. Podzielone na dwa główne poziomy, nowe sektory pozwoliły ujednolicić sylwetę stadionu pod względem estetycznym, a jednocześnie na nowo dały Manchesterowi United prymat pod względem pojemności w całej Anglii, nie licząc oczywiście narodowego Wembley.
Nazwa „The Theatre of Dreams” (Teatr Marzeń) powstała, gdy Bobby Charlton tak właśnie nazwał stadion Manchesteru United.
Jak Old Trafford prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?
Reklama
Zdjęcia
Powiązane aktualności
2024
-
Anglia: Manchester United wstrzymuje się z decyzją w sprawie nowego stadionu
Manchester United nie podjął jeszcze decyzji w sprawie przyszłości Old Trafford. Klub rozważa zarówno gruntowną przebudowę istniejącego obiektu, jak i budowę zupełnie nowego stadionu.
-
Anglia: Rząd wprowadzi nowe zasady dotyczące sprzedaży stadionów?
Rząd przygotowuje się do przyznania niezależnemu regulatorowi uprawnień, które pozwolą mu uniemożliwić klubom Premier League sprzedawanie swoich stadionów firmom powiązanym lub stronom trzecim.
-
Anglia: Budowa nowego stadionu Manchesteru United ruszy już w 2025 roku?
Jak donosi The Sun, grupa robocza, która zajmuje się tematem przyszłego domu dla Manchesteru United, stwierdziła, że budowa nowego stadionu na terenie przylegającym do Old Trafford jest „najbardziej logiczną propozycją”.
-
Anglia: Pierwsze wizualizacje stadionu dla Manchesteru United!
Plany Manchesteru United dotyczące nowego Old Trafford poczyniły kolejny krok naprzód, a klub ujawnił pierwsze wizualizacje przebudowanego stadionu. W sierpniu zatrudniono znanego brytyjskiego architekta, Sir Normana Fostera, aby ten opracował projekt przebudowy terenu należącego do United.
-
Anglia: Koniec Old Trafford?
Manchester United jest gotowy zrezygnować z planów zachowania Old Trafford, jeśli w pobliżu powstanie nowy superstadion, wart 2 mld £. Latem klub ujawnił plany zmniejszenia obecnej areny, by zachować jej historyczny charakter i stworzyć przestrzeń dla drużyn kobiecych i młodzieżowych.
-
Anglia: Partnerstwo United zwiększa szanse na renowację Old Trafford
Manchester United wykonał kolejny ważny krok w kierunku budowy nowego stadionu o pojemności 100 000 miejsc, nawiązując strategiczne partnerstwo mające na celu maksymalizację szans na rewitalizację okolic Old Trafford.
-
Anglia: Zmiany na Old Trafford zapewnią United większy zysk?
Jak podaje The Daily Mail, Manchester United dokonał kluczowej zmiany na Old Trafford w celu zwiększenia przychodów klubu w tym sezonie. Według tych informacji zwiększono liczbę miejsc w niektórych sektorach obiektu.
-
Anglia: Manchester United będzie wzorował się na SoFi Stadium?
Współwłaściciel Manchesteru United, Sir Jim Ratcliffe, podsumował poważne problemy z Old Trafford. Wyznaczył on „The Old Trafford Regeneration Task Force” w celu zbadania potencjalnych rozwiązań, a ich wstępne wnioski wykazały, że budowa nowego stadionu byłaby lepszą opcją niż przebudowa istniejącego obiektu.
-
Anglia: Zmniejszenie pojemności Old Trafford pomoże United w budowie stadionu marzeń?
Manchester United, pod przewodnictwem grupy zadaniowej, w skład której wchodzą Seb Coe i Gary Neville, skłania się ku budowie nowego stadionu na terenie, gdzie obecnie stoi Old Trafford. Zakładano, że obiekt będący siedzibą klubu od 1910 roku, zostanie zburzony, aby uzyskać jak najwięcej miejsca na nowy stadion.
-
Anglia: Old Trafford znalazło sponsora tytularnego?
Nowy sponsor koszulek Manchesteru United, Snapdragon, jest zainteresowany wykupieniem praw do nazwy Old Trafford lub nowego stadionu, który miałby go zastąpić w przyszłości.
-
Anglia: Czerwone Diabły rozważają budowę 100-tysięcznika za 2 mld £
Manchester United od kilku lat zawodzi w Premier League, ale frekwencja na Old Trafford jest niezmiennie najwyższa w lidze. Jako że stadion dobiega końca swojej żywotności, władze klubu myślą o wybudowaniu „Wembley Północy” o jeszcze większej pojemności. Nie jest to jednak jedyna opcja wchodząca w grę, a termin ostatecznej decyzji jest coraz bliżej.
-
Anglia: Manchester United sprzeda prawa do nazwy stadionu?
W zeszłym tygodniu The Athletic poinformował, że jednym z kolejnych działań Sir Jima Ratcliffe’a i INEOS w celu maksymalizacji przychodów z istniejących i nowych strumieni może być zawarcie innego rodzaju partnerstwa z kolejną firmą. Według doniesień Manchester United przeprowadził wewnętrzne rozmowy w sprawie sprzedaży praw do nazwy Old Trafford.
-
Anglia: Frekwencja na stadionach Premier League w sezonie 2023/24
Kolejny sezon, kolejne mistrzostwo dla Manchesteru City. Nagroda za najwyższą frekwencję trafiła także do miasta Manchester, ale do Czerwonych Diabłów, mimo najgorszego sezonu tej drużyny w historii Premier League. Aż sześć klubów przekroczyło milion widzów w tym sezonie, a pięć stadionów zapełniało się średnio w ponad 99%. Niesamowite.
-
Anglia: Czwarty najwyższy wodospad w Anglii. Co się dzieje z Old Trafford?
Włodarze Manchesteru United przyznali, że trudno było sobie poradzić z – jak to określano – „bezprecedensowymi opadami deszczu” po niedzielnej porażce 0:1 z Arsenalem. Jest to kolejny powód, dlaczego nowy współwłaściciel Sir Jim Ratcliffe tak mocno postuluje za budową całkiem nowego stadionu.
-
Anglia: Czy mieszkańcy i okoliczne firmy są za przebudową Old Trafford?
Mimo że Czerwone Diabły nie zachwycają formą, to wraz z kupieniem przez Sir Jima Ratcliffe’a około 28% praw klubu z Manchesteru, temat przebudowy areny powrócił na tapet. Czy znaczący projekt infrastrukturalny pomoże okolicznym mieszkańcom?
-
Anglia: Manchester United wyprowadzi się z Old Trafford?
The Red Devils marzą o nowoczesnym stadionie, jednak ze względu na wiek instalacji i skomplikowane otoczenie, poważna modernizacja nie wchodzi w grę. Stadion trzeba będzie zbudować od nowa, a klub będzie musiał się przeprowadzić. Jakie są jego opcje?
-
Anglia: Powstanie „Wembley Północy”?
Old Trafford potrzebuje modernizacji, a nowy właściciel mniejszościowy ma wielkie plany w związku z tą inwestycją. Sir Jim Ratcliffe zamierza zamienić stadion Manchesteru United w „Wembley Północy” i chce ubiegać się o fundusze rządowe na pomoc w renowacji.
-
Anglia: Znany portal wybrał 100 najlepszych stadionów. Są zaskoczenia
FourFourTwo, poświęcony sportowej tematyce portal, wybrał 100 najlepszych stadionów na Wyspach. Jak ironicznie stwierdził autor zestawienia „Jesteśmy przekonani, że nie będzie żadnych sporów”. Przejrzyjmy zatem, które stadiony znalazły się w rankingu.
2023
-
Anglia: Co dalej z Old Trafford?
W kwietniu 2022 roku włodarze Manchesteru United wyznaczyli firmę Populous and Legends International na głównych planistów i konsultantów ds. przebudowy/rekonstrukcji Old Trafford. Założeniem była gruntowna modernizacja obiektu. Wszystko jednak zostało zawieszone, ponieważ kwestia własności klubu stanęła pod znakiem zapytania.
-
Anglia: Old Trafford doczeka się modernizacji?
Brytyjski miliarder Sir Jim Ratcliffe jest podobno gotowy przeznaczyć znaczną sumę ze swojego majątku na poprawę stanu infrastruktury Manchesteru United. Te pieniądze są częścią oferty nabycia mniejszościowego pakietu akcji klubu z angielskiej Premier League.