Anglia: Rząd wprowadzi nowe zasady dotyczące sprzedaży stadionów?
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Rząd przygotowuje się do przyznania niezależnemu regulatorowi uprawnień, które pozwolą mu uniemożliwić klubom Premier League sprzedawanie swoich stadionów firmom powiązanym lub stronom trzecim.
Reklama
Chcą wprowadzić jednolite zasady w pięciu najwyższych ligach
W czerwcu Premier League próbowała zamknąć lukę, która umożliwia klubom wykorzystywanie jednorazowych zysków ze sprzedaży nieruchomości do uniknięcia opłat za przepisy dotyczące rentowności i zrównoważonego rozwoju, ale nie udało jej się uzyskać poparcia wystarczającej liczby klubów. 11 z 20 klubów zagłosowało za propozycją ligi na swoim dorocznym walnym zgromadzeniu latem ubiegłego roku, o trzy głosy mniej niż większość dwóch trzecich wymagana do zabezpieczenia zmiany w regulaminie. Sprzedaż stadionów powiązanym firmom jest już zabroniona przez English Football League, a teraz rząd upoważni regulatora do nakładania podobnych ograniczeń w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Zgodnie z propozycjami, które mają znaleźć się w ustawie o zarządzaniu piłką nożną – obejmującej pięć najwyższych dywizji w angielskiej piłce nożnej mężczyzn – każdy klub chcący sprzedać swój stadion będzie potrzebował zgody niezależnego regulatora. Źródła mające wiedzę o projekcie ustawy przygotowywanym w Departamencie Kultury, Mediów i Sportu (DMCS) poinformowały The Guardian, że takie wnioski zostaną uwzględnione tylko wtedy, gdy klub będzie w stanie wykazać, że leży to w jego najlepszym długoterminowym interesie i ma poparcie swoich fanów. Rząd jest zdecydowany wykorzystać ustawę do ochrony klubów i ich terenów jako majątku społeczności. Inne środki obejmą zabezpieczenia przed klubami próbującymi zmienić lokalizację.
© Stuart Noel Fuller | American Express Stadium (Falmer Stadium)
Przepisy uniemożliwią omijanie finansowego fair play?
Urzędnicy DCMS są na końcowym etapie przygotowywania najnowszej wersji ustawy, która została wprowadzona do parlamentu przez poprzedni rząd w kwietniu, ale nie trafiła do księgi ustaw przed wyborami powszechnymi. Oczekuje się, że nowa ustawa będzie zawierać znaczące różnice, a wielu parlamentarzystów Partii Pracy naciska, aby niezależny regulator miał uprawnienia do określania poziomu płatności spadochronowych. Czym one są? Premier League co sezon wypłaca każdemu klubowi Angielskiej Ligi Piłkarskiej (EFL) określoną formułą płatność finansową. Istnieją dwa mechanizmy, za pomocą których fundusze są obliczane i dystrybuowane; są one znane jako Parachute Payments
i Solidarity Payments
. Płatności są powiązane z wartością praw do transmisji Premier League. Uważa się, że sekretarz ds. kultury, Lisa Nandy, jest przychylna uwzględnieniu ich w zakresie Whole Game Review, którego niezależny regulator będzie zobowiązany się podjąć.
Ustawa da regulatorowi uprawnienia zabezpieczające do narzucenia porozumienia finansowego między Premier League a EFL, których rozmowy są w impasie. W marcu kluby najwyższej klasy rozgrywkowej zawiesiły negocjacje dotyczące dodatkowego finansowania, aby skupić się na uzgodnieniu nowych przepisów finansowych. Konieczność wprowadzenia dalszych zmian w regulaminie Premier League po wyroku arbitrażowym w sprawie sporu prawnego z Manchesterem City w tym miesiącu sprawiła, że prawdopodobieństwo zawarcia tzw. nowej umowy dotyczącej piłki nożnej z EFL wydaje się jeszcze bardziej odległe. DCMS odmówiło komentarza.
© Patrick Hendriksen (cc: by-nc) | Stamford Bridge
Aston Villa sprzedała Villa Park firmie kontrolowanej przez ich właścicieli, Nassefa Sawirisa i Wesa Edensa, za 56,7 mln £ 4 lata temu, bez czego klub, wówczas w Championship, niemal na pewno zostałby oskarżony przez EFL o naruszenie zasad fair play. Sheffield Wednesday, Derby i Reading również sprzedały swoje boiska w ostatnich latach, aby obejść przepisy EFL FFP. Z kolei w zeszłym roku Chelsea sprzedała dwa hotele na Stamford Bridge siostrzanej firmie z powodu Regulatora systemów płatniczych (PSR). Plany rządu ograniczyłyby się jednak na razie tylko do sprzedaży stadionów.
Reklama