St. Mary’s Stadium
Pojemność | 32 384 |
---|---|
Kraj | Anglia |
Miasto | Southampton |
Kluby | Southampton FC |
Inne nazwy | The Friends Provident St Mary's Stadium (2001-2006) |
Oświetlenie | 1200 lux |
Inauguracja | 2001 (Southampton-Espanyol 3-4) |
Czas budowy | 12.1999 - 07.2001 |
Koszt | 32 mln Ł |
Rekord frekwencji | 32 363 (Southampton FC - Coventry City, 28.04.2012) |
Adres | Britannia Rd, Southampton, SO14 5FP |
Reklama
St. Mary’s Stadium – opis stadionu
O potrzebie budowy nowego stadionu w Southampton mówiło się od połowy lat 80. Klub był wtedy u szczytu popularności, sięgając po wicemistrzostwo Anglii w 1984 roku. Jednak zanim zapadła decyzja o budowie nowego obiektu, zmodernizowano poprzednie The Dell. Dopiero pod koniec lat 90. okazało się, że jest szansa przeniesienia klubu na pobliską działkę zniszczoną przez przemysł, w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, z którego klub się wywodził. Nic więc dziwnego, że stadion otrzymał imię Św. Marii, bo klub powstał pierwotnie właśnie w pobliskim kościele pod jej wezwaniem.
Budowa trwała od grudnia 1999 do lipca 2001 i pochłonęła ok. 32 mln funtów. Efektem były jednopoziomowe trybuny dla 32 689 widzów, które w razie potrzeby można rozbudować do ok. 50 tys., zakładając usunięcie dachu. Ten jest częściowo przezroczysty, by wpuszczać słońce dla odpowiedniego naświetlenie murawy. Klub może czerpać dochody z aż 42 lóż biznesowych i czterech wielkich sal bankietowych, nazwanych imionami największych zawodników „Saints”.
Jak St. Mary’s Stadium prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2025
2024
-
Anglia: Rząd wprowadzi nowe zasady dotyczące sprzedaży stadionów?
Rząd przygotowuje się do przyznania niezależnemu regulatorowi uprawnień, które pozwolą mu uniemożliwić klubom Premier League sprzedawanie swoich stadionów firmom powiązanym lub stronom trzecim.
-
Anglia: Southampton planuje stworzyć specjalną strefę kibica
Southampton wraca do Premier League po jednym sezonie nieobecności. Awans do wyższej klasy rozgrywkowej nie jest jedyną rzeczą, z której może być zadowolony kibic klubu z południa Anglii. Zaprezentowano plany na rozbudowę stref kibica wokół stadionu.
-
Anglia: Projekt z… XX wieku? Tak mógł wyglądać stadion drużyny Premier League!
St. Mary’s Stadium, gdzie drużyna Southampton rozgrywa swoje domowe mecze, został otwarty w 2001 roku. Potrzeba budowy nowego obiektu w mieście była dyskutowana już od połowy lat 80. Klub był wówczas na szczycie popularności, zdobywając wicemistrzostwo Anglii w 1984 roku. Jednak zanim podjęto decyzję o budowie nowego stadionu, przeprowadzono modernizację wcześniejszego obiektu The Dell.
-
Anglia: Trzy nowe stadiony Premier League. Gdzie zagrają beniaminkowie?
Dzień po finale Pucharu Anglii, w którym trofeum zdobył Manchester United, na tym samym stadionie odbył się mecz barażowy. Wyłonił on trzecią i ostatnią drużynę, która awansowała do Premier League. Na jakie areny zawitają gwiazdy pokroju Haalanda czy Salaha w nadchodzącym sezonie?
2022
-
Anglia: Podwyżki stadionowe dotkną kluby Premier League
Wartość prawie wszystkich 20 stadionów, które należą do drużyn grających w Premier League, niedawno wzrosła. W konsekwencji kluby będą musiały się liczyć w wielomilionowymi podwyżkami podatków, obejmującymi ich infrastrukturę.
-
Anglia: Poznajcie stadiony Premier League 2022/23!
Nowy sezon angielskiej Premier League, ku uciesze fanów, wystartuje już w piątek, 5 sierpnia. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć Wam sylwetki stadionów, na których już wkrótce zagrają piłkarze najlepszej ligi świata. A więc, cytując klasyka, “zapinamy pasy i startujemy”!
-
Anglia: Kontrowersje wokół stadionów EURO 2022 kobiet
Piłkarskie Mistrzostwa Europy kobiet wystartują już za nieco ponad 2 miesiące, a gospodyniami po raz drugi w historii będą Angielki. Mimo tego, że wielki finał odbędzie się na londyńskim Wembley, stadiony dopuszczone do turnieju według opinii wielu są… zbyt małe.
2021
2020
2018
-
Londyn: Rząd przeanalizuje prawo odnośnie do miejsc stojących
Po wczorajszej debacie w Londynie mamy prawie same dobre wiadomości. Być może w 2019 roku pojawi się zielone światło – choćby częściowe – dla legalnego stania w meczach Premier League.
-
Anglia: Kibice wymusili debatę w parlamencie o staniu na meczach
Zaczęło się jako zwykła petycja i przez parę miesięcy było o niej cicho. Aż zaczęła się burza i właśnie pękło 100 tysięcy podpisów! To oznacza, że rząd musi zarządzić debatę parlamentarną o możliwości stania na meczach.
-
Anglia: Ile są warte nazwy stadionów Premier League?
W ciągu zaledwie 4 lat rynek naming rights w Anglii wzrósł aż o 80% – wynika z analizy agencji Duff & Phelps. Jednak lwia część pieniędzy od sponsorów może trafić tylko do największych klubów. Prawie cały kapitał zgarniają Londyn, Manchester i Liverpool.
2016
-
Anglia: Kibice przyjezdni muszą być bliżej boiska
Od nowego sezonu wszystkie kluby Premier League muszą zaoferować kibicom przyjezdnym co najmniej jeden sektor tuż za liniami boiska. Koniec z lokowaniem gości wysoko, pod dachem.
-
Nowe listy: Kto dostał 4 i 5 gwiazdek od UEFA?
To łącznie tylko 38 stadionów w Europie, a więc grono bardzo elitarne. Sprawdźcie, komu UEFA przyznała najwyższe noty w Europie, kiedy jeszcze przyznawała je oficjalnie…
2015
2014
-
Premier League: Kluby zawyżają frekwencję? Większość
Kolejny argument dla kibiców, którzy coraz częściej czują się traktowani jako wyłącznie klienci. Okazało się, że Arsenal zawyżył swoją frekwencję o 174 tysiące (!!!) widzów, bo… kasa się zgadzała.
-
Anglia: Kibice znów zaprotestują przeciwko cenom biletów
14 sierpnia fani z całej Anglii zjadą do Londynu, by upomnieć się o rozsądek w ustalaniu cen biletów. W nowym sezonie niektóre kluby podniosły ceny o 25-47%. Jedynie Manchester City zrobił ukłon w stronę mniej zamożnych.
-
Southampton: St. Mary’s Stadium zmienia lampy na LED
Ma być taniej, bardziej ekologicznie i nowocześnie. Southampton jako pierwszy klub w Anglii wymienia oświetlenie stadionowe na LED. Taki będzie nowy standard? Relacje The Construction Index.
-
Anglia: Premier League nie dla niepełnosprawnych?
Zaledwie 3 z 20 stadionów Premier League spełniają wymogi pod względem miejsc dla niepełnosprawnych. Fatalnie wypadają w zestawieniu stadiony Fulham i Tottenhamu, a nawet Arsenal nie dostał najwyższej noty.