Nowe listy: Kto dostał 4 i 5 gwiazdek od UEFA?
źródło: własne | MK; autor: michał
To łącznie tylko 38 stadionów w Europie, a więc grono bardzo elitarne. Sprawdźcie, komu UEFA przyznała najwyższe noty w Europie, kiedy jeszcze przyznawała je oficjalnie…
Reklama
Na których stadionach można rozegrać finał Ligi Europy albo Ligi Mistrzów? To pytanie zadawaliście nam wielokrotnie, a my zadawaliśmy je UEFA. Niestety, od 2007 roku takiej listy najlepszych stadionów Europy po prostu nie ma. Pod wodzą Michela Platini UEFA przestała publikować listy certyfikowanych stadionów, a ogólne przepisy infrastrukturalne zostały złagodzone.
Co ciekawe, wielu operatorów stadionów otwarcie informowało w ostatnich latach, że weszli na listy najlepszych aren kontynentu. Wśród nich byli m.in. zarządcy PGE Narodowego czy San Siro, który w tym roku miał otrzymać swoją piątą gwiazdkę. Prosiliśmy więc UEFA o wyjaśnienie, czy jest nowa lista, jakie są szczegółowe kryteria i… najzwyczajniej skąd mamy wiedzieć, który stadion ma szansę ugościć europejski finał, a który nie.
W odpowiedzi usłyszeliśmy, że nie ma żadnej nowej listy i na tym „pomoc” UEFA się skończyła. Zacytowaliśmy więc sytuacje, w których przedstawiciele poszczególnych stadionów chwalili się dołączeniem do grona najlepszych, które zdaniem UEFA nie istnieje. Kontakt się urwał.
Dlatego postanowiliśmy, że w naszym dziale z listami stadionów skorzystamy z „historycznego” już rankingu UEFA z 2006/07. W nim federacja podzieliła najlepsze areny na te z czterema gwiazdkami (zdolne do organizacji finału Pucharu UEFA / Ligi Europy) oraz na te z pięcioma (finał Ligi Mistrzów). Warto przypomnieć UEFA, że przed rządami Platiniego robiła to dobrze i była bardziej transparentna. Oby wybrany właśnie nowy prezes Aleksander Čeferin wrócił do tradycji przejrzystego informowania o wymogach.
Czy publikowane dziś listy są aktualne? Oczywiście nie. Nie ma na nich żadnego stadionu otwartego po 2006 roku, ponieważ te nie zdążyły otrzymać certyfikacji. Nie ma też aren, które funkcjonowały w chwili tworzenia rankingu, ale nie zabiegały o ocenę UEFA (nie starały się o organizację żadnego z finałów). Są za to obiekty, które z całą pewnością dziś nie mogłyby już organizować finałów, choćby dlatego, że podniesiony został wymóg pojemności – z 30 do 40 tys. dla Ligi Europy i z 50 do 60 tys. dla Ligi Mistrzów. I wreszcie jeden z certyfikowanych stadionów po prostu przestał istnieć…
Ale, pomimo wszystkich tych uwag, choć świadczy to nienajlepiej o UEFA, są to najbardziej precyzyjne listy, jakimi oficjalnie dysponujemy. Potraktujcie je jako punkt wyjścia, a my stawiamy sobie teraz za cel stworzenie nowej, możliwie rzetelnej listy stadionów, które mają możliwość zorganizować finał europejskich rozgrywek. Liczymy, że pojawi się na Stadiony.net na przełomie września i października.
Reklama