Stadion Luzhniki
Pojemność | 81 000 |
---|---|
1700 (Miejsca dla VIP-ów) | |
5976 (w tym 1944 w 102 lożach) (Miejsca biznesowe) | |
292+292 (Miejsca dla niepełnosprawnych) | |
Kraj | Rosja |
Miasto | Moskwa |
Kluby | - |
Oświetlenie | 2000 lux |
Inauguracja | 31.07.1956 |
Czas budowy | 1955–1956 |
Renowacje | 1979, 1996, 1999, 2007–2008, 2013–2017 |
Koszt | 26,6 mld RUB (2013-2017) |
Projekt | SPeeCH, Mosinzhproekt (2013–2017) |
Konstruktor | Metropolis (2013–2017) |
Wykonawca | Mosinzhproekt (2013–2017) |
Adres | Luzhnetskaya nab. 24, 119048 Moskva |
Reklama
Luzhniki – opis stadionu
W grudniu 1954 władze ZSRR postanowiły, że w Moskwie powinien stanąć wielki stadion, godny „Sojuszu”. Odkryta arena na ok. 103 tys. miejsc stanęła w rekordowym czasie zaledwie 450 dni, nawet wliczając wbicie ok. 10 tys. pali w grząski grunt. Materiały do budowy ściągano z niemal całego Związku Rzadzieckiego – z Litwy, Łotwy, Białorusi, Armenii i odległych rejonów Rosji. Koszty nie są znane, za to te namacalne to wstrzymanie budowy całej dzielnicy Moskwy na rzecz szybkiej realizacji tego projektu.
Jednopoziomowe trybuny wzniesione na żelbetowej konstrukcji były na co dzień ukryte za monumentalnymi fasadami. Nad widownią górowały ogromne maszty oświetleniowe, które ustąpiły miejsca zadaszeniu dopiero w 1996 roku. W 1999 stadion uzyskał krzesełka, a pojemność spadła w okolice 80 tys. miejsc. Wybuchł przy okazji skandal, gdy okazało się, że siedziska dostarczy firma należąca do najbogatszej Rosjanki i jednocześnie żony mera Moskwy.
Trudno znaleźć imprezę krajową czy międzynarodową, której na Łużnikach dotąd nie było. Uniwersjada w 1973, Igrzyska Olimpijskie w 1980, a młodzieżowe w 1998. W 2013 kolejna impreza lekkoatletyczna – Mistrzostwa Świata. Podobnie jest turniejami piłkarskimi: finał Pucharu UEFA w 1999, Ligi Mistrzów w 2008, a piłkarskich Mistrzostw Świata w 2018. Do tego mundial w rugby, finały krajowych rozgrywek, ogromne derby Moskwy czy inne mecze największych stołecznych klubów.
W historii Łużników wielkich wydarzeń było znacznie więcej, bo nie brakowało tu też koncertów największych gwiazd (Madonna, Michael Jackson, U2 i wielu innych), czy wieców politycznych. Jest jednak jeszcze jedno zdarzenie, które niestety miało miejsce na obiekcie. W 1982 roku doszło do katastrofy, w której zginęło oficjalnie 66 osób, a nieoficjalnie nawet 350.
Przebudowa na Mistrzostwa Świata
Największa przebudowa w historii moskiewskiego giganta miała miejsce w ramach przygotowań do Mistrzostw Świata 2018. Rozważano kilka wariantów, w tym zrównanie obiektu z ziemią i stworzenie skrajnie futurystycznego obiektu w jego miejscu. Ostatecznie jednak zapadła decyzja o ocaleniu dachu i historycznych fasad, a następnie budowie nowych trybun w tej niezwykłej „skorupie”.
Pomogła decyzja FIFA, która zgodziła się na obniżenie pojemności oczekiwanej od głównej areny Mundialu z 90 do 80 tysięcy. Tym sposobem udało się zaprojektować trybuny, które zmieściły się w starej bryle, zachowując dobrą widoczność. Ostatni rząd znajduje się tuż pod kopułą dachu, na wysokości 37,5m. Ostateczna pojemność 81 tysięcy tym razem rozłożona jest na dwóch poziomach widowni przeciętych niewielkim pasem 102 lóż.
Prace zaczęły się od demontażu starych krzesełek latem 2013, a – po rozbiórce trybun – budowa wystartowała oficjalnie na początku 2014 roku. Wykonawca miał 42 miesiące na wszystkie prace, ale z uwagi na złą sytuację gospodarczą w Rosji podjął starania, by obiekt był gotowy jak najwcześniej. Ostatecznie udało się potwierdzić zakończenie prac na początku czerwca 2017.
Dzięki przybliżeniu trybun do boiska (likwidacja bieżni) udało się zdecydowanie powiększyć podtrybunie do 6 pięter, dzięki czemu obiekt urósł pod względem powierzchni do 221 tys. m2 i stał się pod tym względem jednym z największych na świecie. To umożliwiło zlokalizowanie chociażby parkingów dla VIP-ów pod obiema trybunami za bramkami.
Ponieważ widownię przesunięto do boiska, konieczne okazało się również poszerzenie dachu, by obejmował też nowe pierwsze rzędy. Powstał więc nowy wewnętrzny pierścień sięgający do 11 metrów w głąb stadionu, a to z kolei sprawiło, że zapadła decyzja o montażu najnowocześniejszego na świecie boiska hybrydowego, które radzi sobie nawet przy mniejszym dostępie światła słonecznego czy gorszej wentylacji.
Dach zyskał nowe poszycie, które przepuszcza więcej światła od poprzedniego, a jednocześnie ma wmontowane diody, dzięki czemu nocą kopuła nad stadionem staje się widocznym z wielu kilometrów ekranem.
Reklama
Zdjęcia
-
2008-2013
Powiązane aktualności
2022
2018
-
Rosja 2018: Prawie pełne stadiony, ale nie rekord
Co prawda udało się oficjalnie (ale tylko oficjalnie) przekroczyć magiczną barierę 3 milionów widzów na trybunach, a jednak rosyjski Mundial był najmniejszym od 2002 roku. Dlaczego?
-
Raport: Dlaczego Mundial w Rosji jest najdroższy? (cz. 2)
Stadiony Mistrzostw Świata 2018 podrożały parokrotnie od chwili ich zapowiedzi do otwarcia. Jednak każdy przypadek jest inny. Sankt Petersburg i Soczi patologicznie zawyżają średnią, tymczasem projekty w Wołgogradzie, Moskwie czy Niżnym Nowogrodzie wypadają nieźle.
-
Raport: Dlaczego Mundial w Rosji jest najdroższy? (cz. 1)
Gdy FIFA zaakceptowała wniosek Rosji o organizację Mistrzostw Świata 2018, gospodarze mieli wydać ok. 2,8 mld dolarów na nowe stadiony. Wydali o ponad 2 miliardy więcej i to tylko dzięki wielkiemu cięciu kosztów. Czego to dowodzi?
-
Rosja 2018: Twoje Mistrzostwa na Stadiony.net
Genialne mecze, niezła atmosfera, prawie wyprzedane mecze i niebanalne stadiony. I Ty, w środku największej piłkarskiej imprezy świata. Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi zdjęciami, zachęcamy do przesyłania, a my będziemy dodawać je do galerii każdego ze stadionów.
-
Stadion Roku 2017: Nagroda Jury – Łużniki!
Wiedzieliśmy, że ten stadion będzie wysoko, ale nie przewidzieliśmy, że aż tak. A jednak, niemal jednogłośnie doceniony i za poszanowanie historii, i za adaptację do wymogów nowoczesności!
-
Stadion Roku 2017: Oto 10 finalistów Nagrody Jury
Przebrnęli przez 27 pozycji i wydali swoje opinie. Piątka Sędziów zdecydowała, że wśród finalistów Nagrody Jury znajdzie się jeden z polskich stadionów, za to żaden z Ameryki Łacińskiej.
-
Stadion Roku 2017: Zapraszamy do głosowania!
27 stadionów, w tym dwa z Polski. A wszystkie walczą o Wasze głosy w ósmej edycji plebiscytu Stadion Roku. Do 4 marca włącznie możecie wybierać najlepszy stadion piłkarski otwarty w 2017 roku!
2017
-
Moskwa: Łużniki gotowe, ale jeszcze bez meczu
Podczas gdy Rosjanie szykują się na Puchar Konfederacji, ich największy stadion właśnie został oddany przez wykonawcę. Pierwszy mecz jednak najwcześniej w październiku.
-
Moskwa: Prace i odbiory trwają przy -30
Jest zapewnienie, że do marca uda się otworzyć Łużniki. Pomimo drastycznie niskich temperatur na stadionie jest regularnie ok. 2 tys. pracowników.
2016
-
Moskwa: Łużniki z dotrzymanym terminem
FIFA oznaczyła ten stadion jako „zielony”, czyli pozbawiony obaw o terminowe oddanie. Teraz na Łużnikach trwa instalacja wind, ale to już jeden z ostatnich kroków przed oddaniem obiektu.
-
Moskwa: Komplet krzesełek na Łużnikach w lutym
Do końca roku na Łużnikach pojawi się 25 tysięcy fotelików. W pełnej krasie będzie można oglądać trybuny w lutym 2017, gdy zamontowanych będzie 81 tysięcy.
-
Moskwa: Łużniki konstrukcyjnie gotowe, teraz krzesełka
Czy kremowo-bordowe siedziska to najlepszy wybór? Na pewno oryginalny i wkrótce zobaczymy pierwsze sektory pokryte właśnie takimi krzesełkami. Tymczasem konstrukcja stadionu jest ukończona.
-
Nowe listy: Kto dostał 4 i 5 gwiazdek od UEFA?
To łącznie tylko 38 stadionów w Europie, a więc grono bardzo elitarne. Sprawdźcie, komu UEFA przyznała najwyższe noty w Europie, kiedy jeszcze przyznawała je oficjalnie…
-
Moskwa: Nie uda się otworzyć Łużników w tym roku
Prace wewnątrz narodowego stadionu Rosji wciąż mają niezłe tempo, ale pierwszy mecz zaplanowano dopiero na wiosnę 2017. Tymczasem wokół powstanie najpiękniejszy park Moskwy.
-
Moskwa: Łużniki już prawie gotowe
Konstrukcyjnie blisko 100% przebudowy wykonano. Teraz czas na instalacje i wykończenia. Łużniki niezmiennie wyprzedzają harmonogram i jesienią przywitają kibiców!
-
Moskwa: Łużniki wypięknieją na wiosnę
Prace nad renowacją zabytkowych fasad zakończą się wczesną wiosną. Latem pojawi się nowa murawa, a jesienią narodowy stadion Rosji zostanie ponownie otwarty dla widzów.
2015
-
Moskwa: Zobacz zupełnie nowe trybuny Łużników
Prawie cała konstrukcja monolityczna już wylana, teraz postępuje montaż stopni trybun. W sumie 12 tysięcy elementów pojawi się w 2016 roku. Już dziś widać nowy układ widowni.
-
Moskwa: 90% żelbetu na Łużnikach gotowe
Największy stadion rosyjskich Mistrzostw Świata 2018 niezmiennie zaskakuje tempem prac. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy mają być gotowe prawie całe trybuny!
-
Moskwa: Co płonęło na Łużnikach?
Wyglądało bardzo groźnie, ale skończyło się na strachu. Zniszczeniu uległy tylko materiały budowlane, a elewacja narodowego stadionu Rosji się lekko osmaliła.