Gazprom Arena
Pojemność | 62 315 |
---|---|
Kraj | Rosja |
Miasto | Petersburg |
Kluby | FK Zenit Sankt-Pieterburg |
Inne nazwy | Krestovsky Stadium |
Inauguracja | 22.04.2017 (Zenit - Ural Jekaterynburg, 2-0) |
Czas budowy | 12.2006 - 31.03.2017 |
Koszt | 42,8 mld RUB (?) |
Projekt | Kisho Kurokawa Architect & Associates |
Wykonawca | Inzhtransstroi / Metrostroi |
Adres | Futbolnaya, 197110 Sankt-Peterburg, Rosja |
Reklama
Gazprom Arena – opis stadionu
Choć to nowy stadion, jego historia zaczęła się stosunkowo dawno. W 2006 władze Sankt Petersburga w międzynarodowym konkursie wybrały koncepcję następcy dla starego Stadionu Kirowa na Krestowskim Ostrowie. Zwyciężył jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich architektów, Kisho Kurokawa.
Od konkursu do końca realizacji jego koncepcja zmieniała się jednak bardzo poważnie. Przede wszystkim zaproponowany system rozsuwanego dachu oparty o membranę nie nadawał się dla Sankt Petersburga, ponieważ membrana przy mrozach szybko by popękała. Z biegiem czasu powiększono również bardzo znacząco ilość powierzchni użytkowych, które ostatecznie skumulowały się do imponujących 286 tys. m2 na 9 piętrach! Stadion stracił wizualnie na lekkości, ale zyskał na możliwości komercjalizacji.
Bez zmian pozostały z kolei kluczowe estetycznie pylony podtrzymujące dach. Osiem ostrych igieł zagiętych do wewnątrz okrągłej bryły wznosi się na wysokość aż 110 metrów (sama kopuła dachu sięga 79m), górując nad okolicą. Jest też co podtrzymywać, ponieważ przypominający statek kosmiczny dach waży aż 32 tysiące ton i ma powierzchnię 71 tys. m2!
Niezmienne zostały również wały po poprzedniku, które zachowano razem z efektownymi pawilonami na wschodzie, a nawet systemem fontann biegnących wzdłuż schodów na trybuny. Dodatkowym atutem stadionu jest połączenie ruchomego dachu z wysuwanym na zewnątrz boiskiem. To porusza się na ważącej 8,4 tys. ton płycie wyjeżdżającej tuż nad brzeg Małej Newy.
Rozdzielone na dwa poziomy trybuny miały w założeniu osiągnąć pojemność nieco ponad 60 tys. miejsc, jednak ostatecznie zapadła decyzja o podniesieniu liczby do prawie 70 tysięcy.
Burzenie starego stadionu zaczęto pod koniec 2006 roku, a właściwe prace budowlane ruszyły w 2007. Od tego momentu miały trwać mniej niż trzy lata, umożliwiając otwarcie w 2009. Jednak budowa opóźniła się w sposób skandaliczny, przekraczając kilkanaście terminów planowanego oddania. Przyczyny to w dużej mierze istotne zmiany projektowe i problemy z wdrożeniem.
Wraz z upływem czasu również koszt stadionu, ostatecznie osiągając aż siedmiokrotność (!) pierwotnego kontraktu. Zamiast 6,7 mld rubli stadion do chwili inauguracji pochłonął prawie 43 miliony, a budżet może osiągnąć 50 miliardów, wliczając dostosowanie do potrzeb FIFA i UEFA, a przede wszystkim Zenitu Sankt Petersburg.
Właśnie Zenit jest formalnym gospodarzem stadionu i docelowym zarządcą. Stadion jeszcze przed otwarciem został jednak wybrany jako arena Mistrzostw Świata 2018, a następnie Euro 2020.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2022
2021
-
Euro 2020: Rekordowe zakażenia wśród Szkotów, co z Wembley?
U prawie 1300 szkockich kibiców po powrocie z Londynu wykryto zakażenie koronawirusem. To największa do tej pory fala zakażeń związana z meczem, choć nie można przesądzać źródła zakażenia.
-
Euro 2020: Dlaczego Polacy nie mogą trenować w Sankt Petersburgu?
Niektórzy posądzają nawet Rosjan o złą wolę, ale Rosjanie nic tu do gadania nie mieli. Decyzję podjęła UEFA i – jeśli wierzyć opiekunom murawy – nie chodziło o zużycie boiska.
-
Euro 2020: Dublin i Bilbao za burtą! Oto zmiany
Zbigniew Boniek jako pierwszy potwierdził spekulacje ostatnich dni: Bilbao zastąpi Sewilla, a Dublin straci mecze na rzecz Petersburga. Co jeszcze się zmieni w Euro 2020?
-
Euro 2020: Ilu widzów przyjmą stadiony?
Czy Dublin i Bilbao stracą miano miast-gospodarzy? Niektóre media już postawiły na nich krzyżyk, jednak sprawa może nie być przesądzona. Na razie wiadomo, że większość miast spełni wymóg, by wpuścić kibiców. A ilu, konkretnie?
2020
2019
2018
-
Sankt Petersburg: Hokej zawita na Kriestowskim
W grudniu odbędą się dwa pierwsze mecze hokeja na najdroższym stadionie Rosji. Organizatorzy liczą, że uda się wyprzedać komplet, czyli ok. 140 tys. biletów.
-
Rosja 2018: Prawie pełne stadiony, ale nie rekord
Co prawda udało się oficjalnie (ale tylko oficjalnie) przekroczyć magiczną barierę 3 milionów widzów na trybunach, a jednak rosyjski Mundial był najmniejszym od 2002 roku. Dlaczego?
-
Raport: Dlaczego Mundial w Rosji jest najdroższy? (cz. 2)
Stadiony Mistrzostw Świata 2018 podrożały parokrotnie od chwili ich zapowiedzi do otwarcia. Jednak każdy przypadek jest inny. Sankt Petersburg i Soczi patologicznie zawyżają średnią, tymczasem projekty w Wołgogradzie, Moskwie czy Niżnym Nowogrodzie wypadają nieźle.
-
Raport: Dlaczego Mundial w Rosji jest najdroższy? (cz. 1)
Gdy FIFA zaakceptowała wniosek Rosji o organizację Mistrzostw Świata 2018, gospodarze mieli wydać ok. 2,8 mld dolarów na nowe stadiony. Wydali o ponad 2 miliardy więcej i to tylko dzięki wielkiemu cięciu kosztów. Czego to dowodzi?
-
Rosja 2018: Twoje Mistrzostwa na Stadiony.net
Genialne mecze, niezła atmosfera, prawie wyprzedane mecze i niebanalne stadiony. I Ty, w środku największej piłkarskiej imprezy świata. Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi zdjęciami, zachęcamy do przesyłania, a my będziemy dodawać je do galerii każdego ze stadionów.
-
Sankt Petersburg: Samorząd pozywa kolejnego wykonawcę Zenit Areny
Jeszcze trwa konflikt z pierwszym wykonawcą, usuniętym z budowy w 2016, a już wpłynęło żądanie zwrotu prawie 5 mld rubli od drugiego z wykonawców. Firma Metrostroi uważa roszczenie za bezzasadne.
-
Stadion Roku 2017: Oto 10 finalistów Nagrody Jury
Przebrnęli przez 27 pozycji i wydali swoje opinie. Piątka Sędziów zdecydowała, że wśród finalistów Nagrody Jury znajdzie się jeden z polskich stadionów, za to żaden z Ameryki Łacińskiej.
-
Sankt Petersburg: Tylko Zenit chętny zarządzać molochem na Krestowskim Ostrowie
Oficjalnie zakończyło się przyjmowanie ofert od potencjalnych koncesjonariuszy Stadionu Sankt Petersburg. Pracy nie było wiele, ponieważ nie zgłosił się nikt poza Zenitem. Choć to nowy stadion, klub piłkarski wpompuje w niego 500 mln rubli!
-
Stadion Roku 2017: Zapraszamy do głosowania!
27 stadionów, w tym dwa z Polski. A wszystkie walczą o Wasze głosy w ósmej edycji plebiscytu Stadion Roku. Do 4 marca włącznie możecie wybierać najlepszy stadion piłkarski otwarty w 2017 roku!
2017
-
Rosja: Rolnik pomysłowo zakpił z Zenit Areny
„Podczas budowy nie ukradziono ani jednego rubla” – głosi napis na stadionie zbudowanym ze słomy we wsi w Kraju Stawropolskim. Tak pomysłowy rolnik, prywatnie kibic Zenitu, zadrwił ze stadionu Krestowskiego.
-
Rosja: Zenit zbuduje sobie drugi stadion?
Aż trudno uwierzyć, że taki stadion ma powstać dla rezerw jakiegokolwiek klubu. Dlatego tym bardziej doszukujemy się podwójnych intencji w ujawnionych planach Zenitu.
-
Nowy stadion: Nie, on wciąż nie jest gotowy
Wczoraj odbył się pierwszy mecz na Zenit Arenie, choć wcale nie Zenit Arenie. Dodajemy stadion do bazy, ale z bólem, bo wymaga jeszcze wiele pracy. Lat pracy!