Stadion Feijenoord (De Kuip)
Pojemność | 51 117 |
---|---|
40 000 (Miejsca zadaszone) | |
1200 (Miejsca klasy biznes) | |
Kraj | Holandia |
Miasto | Rotterdam |
Kluby | Feyenoord Rotterdam |
Inauguracja | 27.03.1937 (Feyenoord - Beerschot 5-2) |
Czas budowy | 1935-1937 |
Renowacje | 1941, 1958, 1994 |
Projekt | Leendert van der Vlugt |
Adres | Van Zandvlietplein 3, 3077 AA Rotterdam |
Reklama
Stadion Feijenoord – opis stadionu
Prace nad nowym stadionem dla rosnącego w siłę Feijenoordu ruszyły w 1935 roku. Współfinansowany z prywatnych pieniędzy miliardera van Beuningena obiekt okazał się przełomowy, bo później jego konstrukcja była wzorem dla wielu innych projektów, m. in. Camp Nou w Barcelonie. Prezes klubu Leen van Zandvliet podglądał najlepsze ówczesne rozwiązania w Londynie i Nowym Jorku i był zdeterminowany wprowadzić je w życie. Wizję wielkiego stadionu zrealizował Leendert van der Vlugt, który wpisał obiekt w nurt funkcjonalizmu, korzystając z tanich wtedy materiałów – betonu, stali i szkła.
Stadion był gotowy już w 1937 roku i mieścił imponującą liczbę 64 tys. widzów na dwupoziomowych trybunach bez powszechnych w tamtym czasie miejsc z ograniczoną widocznością. Niewiele brakło, a ten niezwykły obiekt znikłby podczas II wojny światowej, bo naziści planowali rozebrać go ze względu na ilość użytej stali, która była im niezbędna. Byłaby to ironia, ponieważ fundator stadionu dorobił się eksportując materiały z Niemiec podczas I wojny.
Mimo licznych modernizacji obiekt zachował swój kształt do dziś, bo maszty oświetleniowe (1958) stoją poza pierwotną bryłą, a dach (1994) uzupełnia ją bez naruszania formy trybun. Między innymi dlatego stał się oficjalnie jednym z zabytków Rotterdamu. Zresztą trudno się dziwić, skoro narodowa reprezentacja rozegrała tu ponad 150 meczów, do tego tutaj odbyło się Euro 2000, a także rekordowa liczba aż 10 finałów europejskich pucharów.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2022
2021
-
Holandia: Feyenoordu nie stać na nowy stadion?
Klub przedstawił plany budowy nowego obiektu w połowie 2017 roku. Jesteśmy cztery i pół roku później i wcale nie przybliżyliśmy się do wbicia pierwszej łopaty. Teoretycznie wszystko powinno się wyjaśnić do końca roku.
-
Rotterdam: Ważne kroki do nowego stadionu dla Feyenoordu
Wraz z planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym przez radę miejską Rotterdamu przedstawiono również biznesowy wymiar inwestycji. Feyenoord zaakceptował warunki finansowe.
2020
-
Rotterdam: Pandemia czy nie, Feyenoord idzie naprzód
Feyenoord poinformował, że przechodzi do kolejnej fazy prac nad nowym stadionem. Najdroższy obiekt w historii Holandii wciąż nie ma jednak gwarancji powstania, dlaczego?
-
Nowy projekt: „Plan B” dla Feyenoordu?
Niespodziewanie wypłynął w trakcie pandemii, ale przygotowywany był od miesięcy. Powstał plan, który pozwoliłby Feyenoordowi nie wyprowadzać się z De Kuip. Ale wejdzie w życie tylko pod warunkiem, że oficjalny projekt upadnie.
2019
-
Rotterdam: Otwarcie stadionu Feyenoordu najwcześniej w 2025
Już po raz drugi Feyenoord został zmuszony do przełożenia daty otwarcia. Nie w 2023 i nie w 2024 roku, ale najwcześniej w 2025 roku powstanie kompleks Feyenoord City.
-
Rotterdam: Feyenoord przekłada otwarcie nowego stadionu
Wciąż nie jest pewne, czy Feyenoord City powstanie w ogóle. Ale jeśli ma powstać, to będzie otwarty najwcześniej w połowie 2024 roku. To rok opóźnienia względem ostatniego harmonogramu.
2018
-
Rotterdam: Feyenoord potrzebuje czasu, projekt ewoluuje
Stadion będzie niższy niż planowano, ale wciąż imponujący. Tylko czy powstanie? Feyenoord nie daje pewności, ponieważ wciąż analizuje, czy uda się osiągnąć na nim zadowalające finansowo wyniki.
-
Rotterdam: Ekspert odradza Feyenoordowi budowę stadionu
Przeprowadzka do Feyenoord City nie pozwoli Feyenoordowi dogonić Ajaksu i PSV pod względem środków na transfery. Z kolei w przypadku bankructwa stadionu klub stanąłby nad przepaścią.
-
Rotterdam: Stadion Feyenoordu musi chronić przed powodziami
Gdyby władze miały dowolność, po prostu nie zgodziłyby się na jego budowę. Ale miejsca w Holandii jest tak mało, że trzeba rozważać budowę częściowo nad wodą. Dlatego nowy stadion Feyenoordu ma szansę na realizację, jeśli... stanie się też wałem przeciwpowodziowym.
2017
-
Rotterdam: Feyenoord szuka pieniędzy za granicą
W styczniu chcą mieć podpisaną umowę z bankiem Goldman Sachs. Mistrz Holandii potrzebuje „skromnych” 20 milionów euro na prace przygotowawcze w 2018, zanim ruszy z budową nowego stadionu.
-
Rotterdam: Jest wsparcie dla stadionu Feyenoordu
Radni zgodzili się zainwestować potężne pieniądze w projekt Feyenoord City, choć nie jednogłośnie. Feyenoord może jednak świętować, jest blisko budowy upragnionego stadionu.
-
Rotterdam: Jedyny taki 80-latek
Wczoraj odwiedziło go kilkaset osób, przynieśli prezenty i niemało świeczek. Tak 80. urodziny obchodził De Kuip, jeden z najsłynniejszych stadionów Europy.
2016
-
Rotterdam: Jest porozumienie miasta i Feyenoordu
Wielki stadion piłkarski na Nowej Mozie będzie wymagał od samorządu wkładu ok. 135 mln €. To tylko jedna trzecia pełnego kosztu, który według dzisiejszych kursów wyniesie 1,8 mld zł.
-
Rotterdam: Feyenoord pyta kibiców o stadionowe marzenia
Od poniedziałku fani rotterdamskiego klubu mogą spisywać swoje pragnienia i potrzeby, by następnie klub mógł ustalić listę najlepszych pomysłów dla nowego stadionu.
-
Nowy projekt: Wielki plan Feyenoordu bardziej realny
Jeszcze nie w ostatnim szczególe, ale już bliżej znamy plany szykowane dla Feyenoordu. Oto jak holenderski klub może wrócić do światowej czołówki.
-
Rotterdam: Feyenoord też rozważy sektor stojący
Po PSV Eindhoven i Ajaksie Amsterdam teraz trzeci wielki klub Holandii zapowiada miejsca stojące. Ale w Rotterdamie sytuacja jest zupełnie inna niż u rywali…
-
Nowe listy: Kto dostał 4 i 5 gwiazdek od UEFA?
To łącznie tylko 38 stadionów w Europie, a więc grono bardzo elitarne. Sprawdźcie, komu UEFA przyznała najwyższe noty w Europie, kiedy jeszcze przyznawała je oficjalnie…
-
Rotterdam: Deszcz maskotek dla chorych dzieci
Niezwykłą inicjatywę przygotowali kibice ADO Den Haag dla chorych dzieci, które zasiadały wczoraj pod sektorem gości w Rotterdamie. Na małych pacjentów poleciały setki maskotek.
-
Nowe zestawienie: 20 Klubów z Najwyższą Frekwencją w Europie
Tylko sześć krajów ma swoją reprezentację, a polskim zespołom raczej nie uda się do tego zestawienia wejść. Od lat dominują te same marki, na czele z Borussią.