Anglia: Trzy nowe stadiony Premier League. Gdzie zagrają beniaminkowie?
źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki
Dzień po finale Pucharu Anglii, w którym trofeum zdobył Manchester United, na tym samym stadionie odbył się mecz barażowy. Wyłonił on trzecią i ostatnią drużynę, która awansowała do Premier League. Na jakie areny zawitają gwiazdy pokroju Haalanda czy Salaha w nadchodzącym sezonie?
Reklama
Portman Road – Ipswich Town
Ten stadion o pojemności niespełna 30 000 miejsc może przyciągać tłumy w Premier League. W poprzednim sezonie fenomenalne wyniki na boisku przełożyły się na fantastyczną frekwencję na trybunach, przekraczającą 95%! To zapewne dopiero początek. Portman Road przeżywał swój najlepszy okres już dawno temu, gdyż stadion został wybudowany w 1884 roku.
Rekord frekwencji padł tutaj 8 marca 1975 roku podczas meczu Ipswich Town – Leeds United i wyniósł 38 010 widzów. Stadion posiada cztery główne trybuny: Sir Bobby Robson Stand, Cobbold Stand, Sir Alf Ramsey Stand oraz West Stand. Ich unikalna atmosfera idealnie wpisuje się w uroki Premier League. Klub zobowiązany jest jednak do przeprowadzenia rewitalizacji, aby arena sprostała wymaganiom ligowym.
King Power Stadium – Leicester City
Raz na wozie, raz pod wozem. Mistrz Anglii z sezonu 2015/16 odbił się od dna i po jednym sezonie w Championship, wraca do Premier League w wielkim stylu. King Power Stadium, wcześniej znany jako Walkers Stadium, został wybudowany w 2002 roku. Przeprowadzka na nowy stadion zbiegła się w czasie z załamaniem rynku transferowego i spadkiem z Premier League. Problemy finansowe doprowadziły Leicester City na skraj upadku i klub stracił stadion.
W marcu 2013 roku obiekt został odkupiony przez tajską firmę King Power, która wcześniej przejęła również klub. Dzięki temu Leicester City odnotowało wybuch formy w kolejnych sezonach, zwieńczony zdobyciem mistrzostwa, a przez wiele lat klub ocierał się o europejskie puchary. Ciekawe, czy zespół z Jamiem Vardym i piłkarzem z przeszłością w Ligue 1, Stephym Mavididim, na czele, nawiąże do swoich najlepszych wyników z przeszłości.
St. Mary’s Stadium – Southampton
Ostatnia drużyna, którą poznaliśmy w barażach w niedzielę, to Southampton. Drużyna Jana Bednarka zagra na największej arenie w południowo-wschodniej Anglii oraz spośród beniaminków Premier League. St. Mary’s Stadium powstał w 2001 roku i jego budowa kosztowała około 32 miliony funtów. Efektem były jednopoziomowe trybuny dla 32 689 widzów, które w razie potrzeby można rozbudować do około 50 000 miejsc, zakładając usunięcie dachu.
Dach jest częściowo przezroczysty, aby zapewnić odpowiednie naświetlenie murawy. Klub może czerpać dochody z 42 lóż biznesowych i czterech wielkich sal bankietowych, nazwanych imionami największych zawodników Saints
. Rekord frekwencji padł 28 kwietnia 2012 roku podczas meczu Southampton-Coventry City i wyniósł 32 363 widzów. Czy na stadion Świętych przyjdzie w nadchodzącym sezonie podobna liczba kibiców?
Reklama