Anglia: Everton na drodze do stadionowych zysków poza futbolem
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Nadchodzący sezon będzie nowym rozdziałem w historii Evertonu. The Toffees pożegnają się z Goodison Park po zakończeniu tego sezonu i wkroczą w nową erę na swoim nowym stadionie, który pomieści 52 888 widzów i znajduje się nad brzegiem rzeki Mersey.
Reklama
Nowy stadion jest kluczowy dla przyszłości klubu
Everton zmagał się w ostatnich latach z wieloma trudnościami finansowymi podczas realizacji budowy stadionu w Bramley-Moore Dock, którego całkowity koszt wyniósł około 750 milionów £. Przeprowadzka z Goodison Park, który był domem klubu od 1892 roku, była konieczna, aby Everton mógł nadążyć za dynamicznie zmieniającym się światem nowoczesnej piłki nożnej. Stary stadion nie był w stanie generować takich przychodów z dni meczowych i działalności komercyjnej jak obiekty rywali.
Dane finansowe Evertonu za sezon 2023/24 zostaną opublikowane w najbliższych tygodniach, ale w roku 2022/23 przychody komercyjne wyniosły £38,9 miliona, co było spadkiem z £50,4 miliona rok wcześniej. Z kolei przychody z dni meczowych wzrosły z £15,6 miliona do £17,3 miliona. Nowy stadion pozwoli na znaczące zwiększenie tych kwot, co da nowym właścicielom większą elastyczność w inwestowaniu w skład zespołu. Jest to szczególnie ważne w kontekście nadchodzących zmian w regulacjach finansowych Premier League – zasady dotyczące zrównoważonego rozwoju i zysków (PSR) zostaną zastąpione nowym systemem kontroli kosztów drużyny, podobnym do tego stosowanego przez UEFA w rozgrywkach europejskich.
Stadion jako muzyczna mekka
Większa pojemność stadionu oraz rozbudowana oferta gastronomiczna i merchandisingowa oczywiście pomogą zwiększyć przychody. Jednak Everton ma większe ambicje – chce, aby ich nowy stadion stał się jedną z najważniejszych aren koncertowych w północnej Anglii.
W rozmowie z IQ Magazine szefowa ds. wydarzeń Evertonu, Suzie Parker-Myers, wyjaśniła, dlaczego projekt stadionu daje klubowi przewagę nad innymi obiektami. Chodzi głównie o to, że od 2026 roku Everton będzie mógł organizować do czterech wydarzeń niezwiązanych z piłką nożną rocznie, a ich widownia będzie mogła być na poziomie od 5 000 do 53 000 widzów.
Reklama