Anglia: Everton Stadium opóźniony?
źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola
Stadion w Bramley-Moore Dock, który będzie nową siedzibą klubu z Liverpoolu, według niektórych doniesień prasowych miał być gotowy na start sezonu 2024/25. Jednak zdaniem władz klubu budowa przebiega zgodnie z harmonogramem, a data inauguracji stadionu nie została nigdy konkretnie ustalona.
Reklama
Everton Stadium gotowy pod koniec 2024 roku?
Nowy domowy obiekt dla the Toffees jest budowany od 2021 roku w doku Bramley-Moore. Everton Stadium będzie mógł pomieścić 52 888 widzów i stanie jedną z najnowocześniejszych aren piłkarskich w Anglii, dzięki czemu stał się częścią oferty Wielkiej Brytanii i Irlandii na zorganizowanie UEFA Euro 2028. Wszystkie trybuny stadionu osiągnęły już docelową wysokość, a w kwietniu na konstrukcji zawisła wiecha. Pracy przed budowniczymi jednak jeszcze sporo.
Władze klubu podkreślają, że inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem i są przekonane, że obiekt zostanie ukończony w ostatnich miesiącach 2024 roku. W mediach dominowała jednak informacja, że arena będzie gotowa na start sezonu 2024/25. Colin Chong, p.o. dyrektora generalnego Evertonu i dyrektora ds. budowy stadionu, przedstawił wczoraj w minionym tygodniu aktualne informacje na temat projektu i stanowczo odrzucił pogłoski o opóźnieniu jako "niedoinformowane doniesienia medialne".
Chong powiedział, że dokładna data przeprowadzki nigdy nie została publicznie ustalona przez klub i zauważył, że Everton "wielokrotnie powtarzał", że zgodnie z harmonogramem wykonawca, firma Laing O'Rourke, ukończy prace "w trakcie" sezonu 2024/25, a nie przed jego rozpoczęciem. Konkretny termin nie został jeszcze ustalony, ale klub planuje zorganizować wydarzenia testowe w ostatnich miesiącach 2024 roku. Chong nie wykluczył również możliwości rozegrania przez the Toffees całej kampanii 2024/25 na leciwym Goodison Park.
Co słychać na budowie Everton Stadium?
Nad rzeką Mersey twają prace nad pokryciem dachu trybuny północnej Everton Stadium. Pierwsze fragmenty poszycia są obecnie instalowane na stalowej ramie, gdzie wąskie arkusze blachy są rozwijane z kręgów w trzy długie sekcje i łączone ze sobą. Ostatecznie zostaną one pokryte perforowanym dachem ze stali i aluminium.
Belki wspornikowe w narożnikach trybun północnej i południowej, wkrótce rozciągną się w poprzek obu tych trybun, tworząc konstrukcję wsporczą dla betonowych tarasów niższego poziomu. W międzyczasie sekcje belek trybuny wschodniej i kratownice wspornikowe trybuny zachodniej są łączone w celu ukształtowania całego dachu.
Szatnia gospodarzy nabiera kształtu w podziemiach trybuny zachodniej, gdzie powstają ściany działowe na wszystkich trzech poziomach. Trwają również prace nad wykończeniem wnętrza trybuny wschodniej.
Sprawdźcie jak obecny stadion Evertonu prezentuje się na tle pozostałych aren Premier League:
Reklama