Anglia: 500. mecz Arsenalu na Emirates. 18 lat historii wspaniałego obiektu
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Mecz z Manchesterem United, który odbył się 3 grudnia na Emirates Stadium był szczególny dla całej społeczności Kanonierów. Spotkanie to było bowiem 500. meczem rozegranym na obiekcie, który nazywają domem od 2006 roku.
Reklama
Twierdza
Pierwszy mecz na tym obiekcie zakończył się remisem 1:1 z Aston Villą, a teraz, 18 lat później, Arsenal uczcił ten 500. mecz zwycięstwem 2:0. Od przeniesienia się na Emirates Stadium, drużyna odnosiła znaczące sukcesy na swoim stadionie. Z dotychczasowych 500 rozegranych meczów, drużyna wygrała 336, co daje imponujący wskaźnik zwycięstw na poziomie 67%. W Premier League Arsenal rozegrał tam 348 spotkań, zdobywając 230 zwycięstw i średnio strzelając 2,1 gola na mecz.
Długoletnie przymiarki do powstania nowego stadionu
W 1997 roku Arsenal rozważał możliwość przeniesienia się na nowy stadion, ponieważ Rada Islington odmówiła mu pozwolenia na rozbudowę swojego macierzystego stadionu, Highbury. Trzy lata później klub zakupił teren przemysłowy i składowisko odpadów w Ashburton Grove. Plany przeniesienia rozpoczęły się w 2002 roku, ale trudności finansowe opóźniły prace do 2004 roku. Później ogłoszono, że głównym sponsorem stadionu będzie Emirates. Budowa stadionu została zwieńczona w sierpniu 2005 roku, a prace nad zewnętrznym przeszklonym dachem, instalacjami elektrycznymi i wodociągowymi zostały zakończone do grudnia. Pierwsze krzesło w nowym stadionie zostało ceremonialnie zainstalowane w marcu następnego roku przez pomocnika Arsenalu, Abou Diaby'ego.
© David Kakiuthi (cc: by-nc-nd)
Cały projekt stadionu został ukończony w 2006 roku, a jego koszt wyniósł 390 mln £. W momencie otwarcia Emirates Stadium był drugim co do wielkości stadionem piłkarskim w Premier League i trzecim w całej Anglii. Oprócz ogromnych zysków z tytułu sponsora nazwy, stadion jest również uznawany za wzór w zakresie zarabiania na działalności związanej z dniem meczowym. W krótkim czasie prześcignął znacznie większy Estadio Santiago Bernabéu w Hiszpanii pod względem zysków z tej działalności. Jednakże te ogromne dochody mają swoją cenę - bilety na mecze Arsenalu należą do jednych z najdroższych na świecie. Więcej na temat historii powstania Emirates Stadium możecie dowiedzieć się z naszego filmu na angielskim kanale.
Jaka przyszłość czeka Emirates Stadium?
W ostatnich tygodniach w angielskich mediach pojawiły się informacje, że Arsenal bada możliwości zwiększenia pojemności Emirates Stadium do 80 000 miejsc. Wśród rozważanych opcji rozbudowy są: przebudowa istniejących trybun, obniżenie poziomu boiska lub modernizacja dachu, która pozwoliłaby na dobudowanie nowych sektorów lub nawet kolejnej kondygnacji.
Nieśmiało mówi się także o możliwości budowy całkiem nowego stadionu, jednak na tym etapie jest to tylko jeden z pomysłów, który w tym momencie nie jest poważnie rozważany. Przedstawiciele Arsenalu zdają sobie jednak sprawę, że potencjalna rozbudowa może wymagać inwestycji w infrastrukturę, w tym stację metra, co było już niemałym problemem przy budowie obecnego stadionu.
Reklama