Od Highbury do Emirates Stadium - czyli historia, która trwa...
Arsenal Londyn - klub, który zna każdy prawdziwy kibic piłkarski. Grały i grają w nim takie gwiazdy jak: Nicolas Anelka, Thierry Henry, Ted Drake czy Robert Pires. Jako datę powstania tej drużyny wymienia się rok 1886, a swój pierwszy mecz na Highbury rozegrali w roku 1914...
93 lata na Highbury
Na początku swojego istnienia Arsenal grał na mniej znanych obiektach. W roku 1913 drużyna ta przeniosła się na tereny dzisiejszego Highbury, gdzie w meczu pokonała drużynę Leicester City. W roku 1914 na terenach wykupionych przez klub, kibice po raz pierwszy mogli zasiąść na trybunie areny Kanonierów. Od tamtego, pamiętnego momentu upłynęły już 93 lata. To na tym stadionie londyńczycy świętowali swoje największe sukcesy: 13 mistrzostw kraju, 9 pucharów Anglii, 2 puchary ligi, a także puchar UEFA i puchar zdobywców pucharów. Rekordowa frekwencja tego przechodzącego już pomału do historii stadionu, wynosi ponad 70 tysięcy ludzi, pomimo, że dzisiaj jego pojemność nie przekracza 40 tysięcy. Stadion ten podzielony jest na cztery trybuny: West Stand (11 tysięcy miejsc), East Stand (9 tysięcy miejsc), Clock End (6 tysięcy miejsc) oraz North Bank Stand (12 tysięcy miejsc). Pod trybunami Highbury znajduje się m.in. klubowy sklep "Gunners Shop", klubowe muzeum i siedziba szkółki piłkarskiej "Junior Gunners". Co sprawia, że nawet jeśli śledzimy mecz Arsenalu w telewizji, to jest to najprzyjemniejsze doznanie każdego kibica? Z pewnością położenie trybun, które znajdują się zaledwie parę metrów od boiska. Właśnie dlatego widz, który zasiądzie w jednym z dolnych rzędów stadionu Kanonierów, będzie się czuł jakby znajdował się pomiędzy piłkarzami. Ta historia dobiega jednak końca.
Emirates Stadium - nowy dom Arsenalu
Już w sierpniu 2006 roku The Gunners przeniosą się na nowy, piękny stadion: Emirates Stadium, którego nazwa wzięła się od sponsora klubu i stadionu - linii lotniczych Emirates Airlines. Budowa tego, jakże atrakcyjnego, obiektu trwała od roku 2004. Ten 60-tysięcznik, którego koszt wyniesie 357 mln L, będzie jedną z najnowocześniejszych aren piłkarskich na świecie. W jej sąsiedztwie powstanie 2 tysiące nowych mieszkań. Na terenie samego stadionu znajdzie się sklep typu "megastore", puby, nowoczesne pomieszczenia dla klubu itp. Emirates Stadium stanie się nowym domem wszystkich kibiców Arsenalu. Oby i na tym stadionie klub odnosił tak wielkie sukcesy, jak do tej pory.
Przyszłość Highbury
Prawdopodobnie wszystkim kibicom Kanonierów byłoby bardzo przykro, gdyby ich ukochany obiekt został wyburzony. W związku z tym, władze klubu wpadły na genialny pomysł zagospodarowania terenów stadionu. Highbury przerodzi się w plac budowy. Trybuny zamienią się w budynki, gdzie znajdą się luksusowe apartamenty, baseny, kluby fitness itp. Na murawie stadionu powstaną zaś przepiękne ogrody, z bujnymi kwiatami i innymi roślinami. Co ciekawe, Arsenal wprowadził na pewnej stronie aukcje, na których będzie można zlicytować m.in. swoje siedzenie, w myśl hasła "Zabierz do domu swoje siedzenie z Highbury". Stadion zmieni swoją nazwę na Highbury Square, lecz w pamięci kibiców pozostanie jako poczciwe, stare Highbury.
Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają i stadiony też się zmieniają. Emirates Stadium jest przeciwieństwem swojego poprzednika - Highbury. Te dwa londyńskie stadiony są przykładami połączenia przeszłości z przyszłością, klasyczności z nowoczesnością, łączy je Arsenal Londyn, klub, którego historia trwa...