Stadium of the Future

Pojemność62 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoJacksonville
KlubyJacksonville Jaguars
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 2 B
Czas budowy2026 – ?
Projekt HOK

Reklama

Stadium of the Future – opis projektu

Dlaczego planowana jest rozbudowa stadionu Jacksonville Jaguars?

Położony w centrum Jacksonville TIAA Bank Field (nazwa obowiązuje od 2018) powstał w latach 1994–1995. Stadion wybudowano w miejsce dawnego Gator Bowl Stadium, który istniał od 1927. Nowy obiekt powstał, aby świeżo założony wówczas zespół Jacksonville Jaguars mógł przystąpić do rozgrywek NFL. Stadion może pomieścić niespełna 68 tys. widzów.

W 2014 na obiekcie zainstalowano największe na świecie ekrany HD, a także tzw. „party deck” z unikalnym rozwiązaniem w postaci dwóch basenów, z których można obserwować zawody. Obecnie jednak stadion zalicza się do czołówki aren ligi NFL pod względem długości okresu bez żadnej poważnej modernizacji.

Kiedy powstała koncepcja przebudowy stadionu Jacksonville Jaguars?

Przymiarki do przebudowy zaczęły się już w 2016. W czerwcu 2020 podjęto się wykonania analiz technicznych sprawdzających aktualny stan obiektu. Dały one pozytywny rezultat odnośnie możliwości dalszego inwestowania w obiekt bez konieczności rozbiórki. Pod koniec 2021 zaangażowano osiem pracowni architektonicznych w celu opracowania koncepcji przyszłego stadionu.

Na początku 2023 ogłoszono, że dalsza współpraca dotycząca koncepcji prowadzona będzie z HOK Architects. 7 czerwca 2023 opublikowano pierwsze wizualizacje pokazujące jak będzie wyglądać stadion po przebudowie. Projekt otrzymał roboczą nazwę „Stadium of the Future”.

Co zakłada koncepcja „Stadium of the Future”?

Proponowana modernizacja zakłada daleko idące zmiany, z których jedną z najważniejszych będzie powstanie dachu mającego przykryć zarówno trybuny, jak i boisko. Dach pokryty będzie przepuszczającą światło powłoką z materiału ETFE, jednak nad trybunami zostanie zacieniowany, by chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Otwarte przestrzenie po bokach pozwolą na swobodną cyrkulację powietrza. Zadaszenie sprawi, że w upalne dni temperatura wewnątrz stadionu będzie mogła być nawet o 10–15 °F niższa. Z zewnątrz trybuny zostaną osłonięte lustrzanymi panelami. Dolna krawędź elewacji będzie falować, tworząc spore luki po północnej i południowej stronie, dzięki czemu obiekt otrzyma półotwarty charakter.

Projekt obejmuje aranżację całego otoczenia stadionu. Wokół areny powstaną ścieżki i tereny zielone, stylizowane na subtropikalny park mający odzwierciedlać ikoniczne krajobrazy przyrodnicze Florydy. Okrążająca stadion promenada wejściowa zostanie czterokrotnie poszerzona. Znajdą się na niej liczne bary i punkty cateringowe, oferujące dania znane z lokalnej kuchni.

Stadion będzie wypełniony najnowszymi technologiami. Szerokie telebimy i dekoracyjne oświetlenie zapewnią niezapomniane doświadczenia meczowe. Obiekt będzie posiadał bogatą ofertę premium, z drugiej strony ok. ⅔ miejsc przeznaczonych będzie dla zwykłych widzów, dzięki czemu udział w wydarzeniach ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców.

Na stadionie znajdą się m.in. tarasy z widokami na miasto, zachowane zostaną też baseny, z których można obserwować mecze. Aby ułatwić poruszanie się, zainstalowanych zostanie 13 nowych wind i 32 ruchome schody. Powstać ma również 220 nowych punktów z jedzeniem i piciem oraz 14 toalet. Pojemność trybun zostanie nieznacznie obniżona względem obecnej, do 62 tys. widzów, z opcją tymczasowego powiększenia do 71,5 tys. widzów na najważniejsze wydarzenia.

Jakie znaczenie ma przebudowa stadionu Jacksonville Jaguars?

Po przebudowie obiekt zachowa wszystkie swoje tradycyjne funkcje, jak goszczenie meczów NFL drużyny Jacksonville Jaguars, czy corocznego Gator Bowl oraz spotkań drużyn uniwersyteckich Florydy i Georgii. Nadal będą się na nim mogły odbywać okazjonalne mecze piłkarskie, zwiększy się ponadto jego atrakcyjność do przyciągania innych dużych imprez i rozmaitych wydarzeń kulturalnych.

Realizacja przedsięwzięcia gwarantuje organizację imprez na najwyższym poziomie przez najbliższe dekady. Koncepcja wpisuje się w trend nowoczesnych, bardzo drogich i w pełni zadaszonych stadionów w lidze NFL. Projekt jest także istotny z punktu widzenia rewitalizacji centrum Jacksonville i ma przynieść korzyści dla lokalnej społeczności oraz nowe miejsca pracy.

Kiedy koncepcja „Stadium of the Future” zostanie zrealizowana?

Wypracowanie koncepcji było dopiero wstępnym etapem na drodze do przebudowy. Po zaprezentowaniu wizualizacji rozpoczęły się rozmowy z mieszkańcami, którzy mają być zaznajomieni ze szczegółami projektu i będą mogli zgłaszać swoje uwagi. Zanim prace budowlane będą mogły się rozpocząć, twórców inicjatywy czekają poważne rozmowy z miejskimi władzami i szereg procedur administracyjnych, przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wybór wykonawców.

Według wstępnych szacunków przebudowa stadionu miałaby kosztować ok. 1,3–1,4 mld $, jednak z całym otoczeniem realizacja projektu ma pochłonąć ok. 2 mld $. Chociaż kwoty są wysokie, są one i tak znacznie niższe (nawet o miliard $), niż gdyby zdecydowano się na budowę nowego stadionu od podstaw. Jacksonville Jaguars liczą na to, że 50% kosztów weźmie na siebie miasto, z którym jak dotąd współpraca układała się bardzo dobrze.

Budowa mogłaby się rozpocząć na początku 2026. Przebudowany obiekt miałby być gotowy na sezon 2028, pod warunkiem że prace prowadzone będą kompleksowo, z wyłączeniem obiektu z użytku na okres dwóch lat. Jest to rozwiązanie preferowane przez Jaguars, ale zespół nie wyklucza również wariantu użytkowania stadionu w trakcie budowy. Wydłużyłoby to czas przebudowy do czterech lat i podniosło koszty o niespełna 200 mln $.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023