Luzhniki

Pojemność89 000
Kraj Rosja
MiastoMoskwa
Kluby-
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt-
Czas budowy-
Projekt Populous
Data projektu 2012

Reklama

Luzhniki – opis projektu

Propozycja zburzenia stadionu na Łużnikach i budowy nowego, futurystycznego stadionu od podstaw pojawiła się w związku z przygotowaniami Rosji do Mistrzostw Świata 2018. To rozwiązanie miało być tańsze niż budowa nowych trybun wewnątrz istniejącej zabytkowej bryły.

Pracownia Populous otrzymała zlecenie zaprojektowania wyjątkowo futurystycznego stadionu, zdolnego spełnić oczekiwania FIFA i odróżniającego się od wszystkich istniejących aren. Efektem jest skrajnie kontrowersyjna estetyka proponowanego stadionu.

Obfite przeszklenia i obłości miałyby być zwieńczone niezwykłą konstrukcją stałego dachu, który w części opierałby się na  zewnętrznej stalowej ramie. Nietypowy „trójnóg” nad środkiem boiska składałby się w lej, u podstawy którego zawieszone byłyby telebimy.

Trybuny, choć bardziej standardowe w formie, też mają rzadki układ. Przy pojemności ponad 80 tys. miejsc byłyby podzielone na jedynie dwa poziomy zwykłej widowni, przecinane na wschodzie i zachodzie pasami lóż. Tymczasowo na górnym poziomie za bramkami można postawić dodatkowe sektory, zwiększając pojemność do ok. 89 tys. wymaganych przez FIFA (później wymóg zniesiono).

Koncepcja została zarzucona, ponieważ zapadła decyzja o zachowaniu zewnętrznej bryły dotychczasowego stadionu.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2015