Bahrain Sports City Stadium

Pojemność50 000
Kraj Bahrajn
MiastoSakhir
Kluby-
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?
Projekt Tilke Engineers & Architects
Data projektu 2017

Reklama

Bahrain Sports City Stadium – opis projektu

Wielofunkcyjny stadion ma być częścią kompleksu Sports City, który ma powstać w Sakhir. Jest to obszar pustynny w południowej części Bahrajnu. Najbliższa stale zamieszkała osada to wieś Zallaq. W  bezpośrednim sąsiedztwie planowanego kompleksu znajduje się tor Formuły 1, który został oddany w 2004 roku.

Stadion ma być zbudowany na planie koła i mieć dwie kondygnacje trybun, które będą przedzielone pasem lóż i miejsc biznesowych o łącznej pojemności 3000 miejsc. Dla zwykłych kibiców przewidziano 47 000 miejsc. Szatnie dla piłkarzy i inne pomieszczenia związane z organizacją meczu znajdą się pod trybuną główną od zachodniej strony.

Wygląd elewacji stadionu to nawiązanie do współczesności z pewną domieszką tradycyjnych motywów, takich jak „mashrabiya”. Jest to zdobienie charakterystyczne dla drewnianych krat, które były używane jako bariery w meczetach i pałacach.

Siatkowe elementy elewacji mają zaczynać się u podstawy dachu, a kończyć na poziomie pierwszego piętra w falistym, złotym szwie, który miejscami wznosi się do poziomu stref VIP i niejako odsłania wejścia na stadion. Elewacja być może zostanie oświetlona dzięki różnokolorowym lampom LED, co stworzyłoby spektakularne efekty świetlne, szczególnie w nocy.

Wokół stadionu powstanie plac, który będzie służył kibicom przed meczami. Dodatkowo, na poziomie ulicy znajdą się wejścia do innych obiektów sportowych na terenie kompleksu, a także do planowanego hotelu. Funkcjonalność obiektu ma się opierać na szerokim spektrum możliwości aranżacji przestrzeni pod trybunami. Wstępnie planowane są lokale gastronomiczne, muzeum oraz sala do modlitw.

Oprócz stadionu w Sports City znajdą się m.in. hala na 10 000 miejsc, mniejsze hale do gier zespołowych i do celów pozasportowych, a także baseny olimpijskie. Dodatkowo planowane są także: centrum medialne, boiska treningowe, tor lekkoatletyczny i parking.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021