Los Angeles Stadium

Pojemność65 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoCarson
KlubyChargers, Raiders
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt$ 1.7 bln / mld
Czas budowy?
Projekt Manica Architecture
Data projektu 2015

Reklama

Los Angeles Stadium – opis projektu

Koncepcja powstała w biurze Manica Architecture zakłada powstanie nowego stadionu NFL przy drodze krajowej nr 405 w Carson, Los Angeles (nieopodal stadionu LA Galaxy). To druga iteracja tego samego pomysłu, powstała wskutek konsultacji z San Diego Chargers i Oakland Raiders. Pierwsza z początku 2015 roku była wynikiem konsultacji tylko z pierwszym z klubów.

Według nowej koncepcji stadion o pojemności 65 tys. widzów ma mieć futurystyczny, opływowy kształt – jak luksusowy gadżet czy sportowy samochód. Metaliczny, neutralny stadion miałby wyświetlać logo klubu-gospodarza na fasadach.

Nietypową formą nadawania tożsamości miał się stać 37-metrowy znicz. Podczas meczów Raiders miałby na nim płonąć płomień, a podczas spotkań Chargers miałby być źródłem wyładowań elektrycznych. Ostatecznie jednak pomysł zarzucono na rzecz bardziej uniwersalnego monumentu.

Koszt stadionu szacowany jest na ogromne 1,7 mld $ (6,3 mld zł). To czyni go potencjalnie najdroższym stadionem w historii świata. Oficjalnie Chargers i Raiders zapewniają, że finansowanie ma pochodzić ze źródeł niezależnych i nie obciążać podatników, jednak gigantyczny budżet budzi sceptycyzm co do realności przyjętych założeń.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2016

2015