King Fahd International Stadium

Pojemność80 015
Kraj Arabia Saudyjska
MiastoRijad
KlubyAl-Shabab FC, Al-Hilal Saudi FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 315 M
Czas budowy?

Reklama

King Fahd International Stadium – opis projektu

Dlaczego King Fahd International Stadium ma zostać przebudowany?

Największy stadion Arabii Saudyjskiej został otwarty w 1987. Obiekt był świadkiem wielu znaczących wydarzeń, odbywały się na nim mecze Pucharu Konfederacji, młodzieżowych mistrzostw świata, grała tu reprezentacja kraju i korzystały z niego miejscowe kluby.

Obiekt odznacza się wyjątkowym membranowym dachem przywodzącym na myśl namioty beduinów. W momencie otwarcia był to największy powierzchniowo stadionowy dach na świecie (47 tys. m²).

W związku z rosnącymi ambicjami Saudyjczyków na posiadanie nowoczesnej infrastruktury i organizację dużych imprez, opracowano plan gruntownej przebudowy stadionu, który od czasu otwarcia pozostawał w niezmienionej formie.

Jakie są założenia projektu przebudowy King Fahd International Stadium?

Projekt zakłada likwidację bieżni lekkoatletycznej i przebudowę trybun, które mają przybliżyć się do boiska. Za bramkami trybuny będą miały dwa poziomy, a wzdłuż boiska zostaną podzielone na trzy kondygnacje. Na trybunie głównej (zachodniej) pozostanie charakterystyczny pawilon, przez co najwyższa kondygnacja w środkowej części będzie przerwana, by pozostawić mu miejsce.

Dzięki rozbudowie obiekt zyska piłkarski układ, a pojemność trybun powiększy się do nieco ponad 80 tys. widzów. Stadion zachowa swój rozpoznawalny dach, do krawędzi którego zostanie podczepiony okrężny, panoramiczny telebim. Z zewnątrz trybuna główna wzbogaci się o nowe wejście. Koszt realizacji projektu szacuje się na 315 mln $.

Jakie wydarzenia planowane są na King Fahd International Stadium po przebudowie?

1 lutego 2023 Arabia Saudyjska została potwierdzona jako gospodarz Pucharu Azji 2027. Przebudowany King Fahd International Stadium ma być najważniejszym obiektem tej imprezy, goszcząc m.in. finał turnieju.

Ponadto Rijad organizować będzie Igrzyska Azjatyckie 2034, podczas których na tym stadionie mają odbyć się ceremonie otwarcia i zamknięcia oraz mecze turnieju piłkarskiego. Obiekt był też elementem spekulacji w kontekście mundialu w 2030, który Saudyjczycy chcieli zorganizować wspólnie z Egiptem i Grecją.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023