Prince Mohammed bin Fahad Stadium

Pojemność30 000
Kraj Arabia Saudyjska
MiastoAd-Dammam
KlubyEttifaq FC, Al-Nahda Club
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 130 M
Czas budowy?
Projekt Populous

Reklama

Prince Mohammed bin Fahad Stadium – opis projektu

Jak powstała koncepcja przebudowy Prince Mohammed bin Fahad bin Abdulaziz Stadium?

Prince Mohammed bin Fahad bin Abdulaziz Stadium został otwarty w 1973. Obiekt znajduje się w centralnej części miasta. Posiada on bieżnię lekkoatletyczną, którą otaczają jednopoziomowe, zadaszone trybuny mogące pomieścić ponad 22 tys. widzów. Jest to główny stadion w Ad-Dammamie, choć ma się to zmienić po wybudowaniu nowego Dammam Stadium.

W związku z kandydaturą Arabii Saudyjskiej na organizację piłkarskiego Pucharu Azji 2027 opracowano projekt modernizacji stadionu, który przygotowała renomowana pracownia Populous. Pomimo planowanej rozbudowy, na stadionie najprawdopodobniej nie odbędą się żadne mecze turnieju, gdyż został on uwzględniony tylko jako jeden z dwóch obiektów rezerwowych (obok Prince Saud bin Jalawi Stadium).

Co zakłada koncepcja przebudowy Prince Mohammed bin Fahad bin Abdulaziz Stadium?

Koncepcja przebudowy zakłada likwidację bieżni lekkoatletycznej i zamianę obiektu w typowo piłkarską arenę. Płyta boiska ma zostać obniżona, a miejsce bieżni zajmą dodatkowe, dolne rzędy widowni. Trybuny zachowają jednak dotychczasowy kształt, z widownią za bramkami w formie łuków. Pojemność obiektu zwiększy się do 30 tys. widzów.

W związku z powiększeniem widowni zaplanowano także poszerzenie korytarza biegnącego pod trybunami. Aby go przykryć, dach zostanie poszerzony od zewnętrznej strony przez dodatkową, lekką strukturę z pofałdowanym konturem. Wewnętrzna krawędź dachu zostanie natomiast wzbogacona o LED-owe bandy.

Pomieszczenia dla piłkarzy, dziennikarzy i oficjeli zostaną relokowane ze wschodu na trybunę zachodnią, gdzie powstaną także zupełnie nowe strefy VIP/hospitality. Na stadionie powstanie również więcej miejsc przeznaczonych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023