Railyards Stadium

Pojemność19 621
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoSacramento
KlubyRepublic
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 350 M
Czas budowy?
Projekt MANICA, Machete Group

Reklama

Railyards Stadium – opis projektu

Dlaczego w Sacramento powstać ma nowy, piłkarski stadion?

W grudniu 2012 grupa biznesmenów chcących stworzyć w Sacramento nowy klub piłkarski otrzymała licencję na grę w lidze USL Pro od sezonu 2014. Rozgrywki USL były uważane wówczas za trzecie w hierarchii w Stanach Zjednoczonych, po lidze MLS oraz NASL (od 2017 liga USL plasuje się już tylko za MLS). Nowy klub nazwano Sacramento Republic FC, a ambicją jego działaczy było dołączenie w przyszłości do rozgrywek MLS.

Od marca do lipca 2014 klub wybudował własny, tymczasowy stadion na terenach Cal Expo, mogący pomieścić 8000 widzów (w 2015 powiększono go do pojemności ok. 11 500 widzów). Zanim otwarto nowy obiekt (od 2021 jest on znany pod nazwą Heart Health Park), pierwsze mecze ligowe zespół rozegrał na Hughes Stadium, notując frekwencje przekraczające 20 tys. widzów, rekordowe w lidze USL Pro. Sezon 2014 był niezwykle udany również pod względem sportowym – w swoim debiucie w USL Pro drużyna Sacramento Republic FC wygrała te rozgrywki.

Długofalowe plany klubu i ambicje gry w MLS sprawiały, że od samego początku działacze myśleli o budowie nowoczesnego stadionu, spełniającego najwyższe standardy. Pragnienia te potęgowały jeszcze dobre wyniki i wysokie zainteresowanie. Jako preferowaną lokalizację wybrano teren niemal w samym centrum miasta, zajmowany dawniej przez infrastrukturę kolejową. Obecnie planuje się rewitalizację tego obszaru, a częścią planu jest właśnie budowa stadionu piłkarskiego.

Jakie były pierwotne plany stadionu dla Sacramento Republic FC?

Pierwsze, bardzo wstępne wizualizacje pokazujące nowy stadion w wybranej lokalizacji pojawiły się już w 2014. W grudniu 2015 zaprezentowano natomiast zupełnie nową koncepcję autorstwa utytułowanej pracowni HNTB.

Obiekt miał otrzymać zamkniętą formę, z zadaszonymi trybunami otaczającymi boisko ze wszystkich stron. Stylistycznie zwarta bryła wyróżniała się czerwonymi rombami na elewacji, które miały nawiązywać do czerwonej gwiazdy – symbolu Kalifornii i samego klubu. Wewnątrz każda z trybun miała jednak posiadać indywidualny charakter. Plan zakładał pojemność na poziomie 25 000 widzów. Szacowany koszt realizacji projektu wynosił 226 mln $, które miały pochodzić głównie z funduszy prywatnych.

W kwietniu 2019 zaprezentowano uaktualnioną wersję koncepcji z 2015. Według nowych szacunków koszt realizacji miał wynieść 252 mln $, a pojemność zmniejszyła się do nieco ponad 20 tys. widzów. W październiku 2019 ogłoszono przyznanie Sacramento Republic FC licencji na grę w MLS od sezonu 2022. Wkrótce miała się więc rozpocząć budowa nowego stadionu, który był jednym z warunków przystąpienia do MLS.

Dlaczego nie zrealizowano poprzedniej wizji stadionu dla Sacramento Republic FC?

Pandemia COVID-19 i rosnące ceny materiałów oraz usług budowlanych spowodowały jednak opóźnienia w realizacji projektu. W lutym 2021 z udziału w przedsięwzięciu wycofał się główny inwestor, Ron Burkle, co spowodowało zawieszenie licencji na grę w MLS i postawiło realizację projektu budowy stadionu pod dużym znakiem zapytania.

Jaki jest nowy pomysł na stadion dla Sacramento Republic FC?

W kwietniu 2022 klub zaprezentował nową, uszczuploną koncepcję stadionu, przygotowaną przez pracownię MANICA przy współpracy z Machete Group. Według nowej wizji stadion ma posiadać cztery wolnostojące trybuny przy każdej ze stron boiska. W narożnikach zabraknie miejsc dla widzów, choć powstaną tam nadziemne łączniki, ułatwiające przemieszczanie się pomiędzy trybunami. Trybuny nie będą zadaszone, a w elewacji zabraknie czerwonych rombów, które były jednym z wyróżników poprzedniego projektu.

Obiekt miałby pomieścić od 12 do 15 tys. osób (według późniejszych doniesień, liczba ta wzrosła do 19 621 widzów). Zakładany koszt inwestycji to 350 mln $, znacznie więcej, niż wynosiły szacunkowe koszty realizacji starego projektu przed pandemią. Choć marzeniem klubu pozostaje wejście do MLS, przy realizacji nowej wizji zespół prawdopodobnie pozostanie w rozgrywkach USL, które z roku na rok przybierają na znaczeniu i popularności.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2019

2017

2016

2015