Nieuw Cambuurstadion

Pojemność15 000
Kraj Holandia
MiastoLeeuwarden
KlubySC Cambuur
KategoriaProjekt oczekujące na realizację
Koszt€ 72 mln
Czas budowy2019-2021
Projekt Widdershoven Architecten
Data projektu 2017
Wykonawca Bouwgroep Dijkstra Draisma, Wyckerveste

Reklama

Opis: Nieuw Cambuurstadion

Po prezentacji pierwszych wizualizacji jeszcze w 2013 roku, dopiero czerwiec 2017 przyniósł uaktualnienie w sprawie nowego stadionu SC Cambuur. Za projektem stoi znana choćby z pragmatycznego obiektu FC Zwolle pracownia Widdershoven Architecten.

Nie dziwi więc prosta bryła, w której trybuny obudowane są dodatkowymi, półotwartymi przestrzeniami o zróżnicowanym przeznaczeniu. Ma tu powstać nie tylko stadion na 15 tys. widzów o „angielskiej”, domkniętej formie (mimo niezagospodarowanych wyjściowo narożników). Przeciwnie, sam stadion ma być tylko elementem znacznie większego założenia, w którym łącznie 70 tys. m2 ma być przeznaczone na sport i rozrywkę.

Przede wszystkim jednak innowacyjny jest aspekt energetyczny stadionu. Cena realizacji projektu, szacowana na aż 72 mln €, jest tak wysoka przede wszystkim z uwagi na wykorzystanie energii geotermalnej do funkcjonowania obiektu. Za samą tylko część przetwarzającą geotermy w prąd trzeba będzie zapłacić 25 mln €. W zamian jednak powstanie tu pierwszy w Holandii neutralny energetycznie stadion. Będzie co prawda pobierał prąd w sieci, ale sam wyprodukuje go tyle, że zrównoważy całe swoje zużycie.

Całe przedsięwzięcie ma być finansowane prywatnie przez dwóch niezależnych deweloperów, Wyckerveste oraz Dijkstra Draisma. Pierwszy mecz na nowym stadionie może odbyć się już w 2020 roku.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2017