Vilniaus Nacionalinis Stadionas (I)

Pojemność15 000
Kraj Litwa
MiastoWilno
Kluby-
KategoriaProjekt nieaktualne
Koszt€ 93.2 mln
Czas budowy2020-2022 ?
Projekt Populous, Cloud architektai
Data projektu 2017

Reklama

Opis: Vilniaus Nacionalinis Stadionas (I)

Koncepcja konsorcjum pod przewodnictwem Axis Engineering przewiduje budowę nowego narodowego stadionu dla Litwy ok. 100 metrów na zachód od tego, który nigdy nie został zbudowany.

W miejscu czekającej na rozbiórkę ruiny powstałoby jedno z trzech boisk treningowych, a po ich wschodniej stronie, najbliżej centrum handlowego Akropolis, powstanie miejsce dla hal sportowych, kubaturowych obiektów rekreacyjnych, przedszkola, centrum kulturalnego i biblioteki. Dalej na wschód znajdzie się stadion lekkoatletyczny.

Główny stadion, zaprojektowany przez Populous oraz Cloud architektai, wyróżnia się ciekawie pociętą masztami oświetleniowymi bryłą. Jego dwupoziomowe trybuny mogą pomieścić 15 tys. widzów.

Całość została wyceniona na 79,9 mln €, z czego za sam stadion trzeba by zapłacić ok. 33,8 mln €. Projekt ma być finansowany w partnerstwie publiczno-prywatnym trwającym ćwierć wieku, z czego 3 lata na projekt i budowę oraz 22 lata na zarządzanie całością. Konsorcjum Axis Industries, poza dwiema wymienionymi firmami architektonicznymi, obejmuje również Kauno Arena oraz Venetus Capital.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021

2020

2018